Koniec serii zwycięstw i panowania w 1. lidze. Lechia przegrywa po raz pierwszy w tym roku

(Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)

Dotychczas niezwyciężona w 2024 roku Lechia uległa w Katowicach GKS-owi 0:1. Gospodarze grali od 74. minuty w dziesiątkę, a zwycięskiego gola zdobyli w doliczonym czasie gry. Oznacza to koniec imponującej serii zwycięstw biało-zielonych, którzy wygrali sześć meczów o stawkę z rzędu. Podopieczni Szymona Grabowskiego pozostaną również na drugim miejscu w tabeli, ustępując jednym punktem Arce Gdynia.

Mecz na szczycie tabeli nie porywał. W Katowicach spotkały się dwie drużyny liczące się w grze o awans i będące na fali zwycięstw. Zarówno GKS, jak i Lechia to również jedne z najbardziej bramkostrzelnych drużyn w lidze. Obie ekipy postawiły jednak na zachowawczość, przez co do momentu otrzymania czerwonej kartki przez Martena Kuuska w 74. minucie wielu stwarzających zagrożenie akcji nie zobaczyliśmy.

Wiele zmieniło osłabienie gospodarzy. Lechię niezbyt zbudowała przewaga w liczbie zawodników i to GKS wydawał się bardziej zmobilizowany zaistniałą sytuacją. Biało-zieloni sprawiali wrażenie, jakby byli usatysfakcjonowani remisem. Za taką postawę zostali też skarceni w doliczonym czasie gry, gdy wydawało się, że już nic nie może w tym spotkaniu się stać i obie drużyny podzielą się punktami. W 93. minucie z rzutu wolnego dośrodkowywał Christian Aleman. Piłka dotarła do Bartosza Jaroszka, ten zagrał w zatłoczone pole karne, gdzie miejsce dla siebie znalazł Arkadiusz Jędrych, który strzelił jedynego gola w tym spotkaniu i zapewnił gospodarzom zwycięstwo.

Lechia traci w tym momencie jeden punkt do zajmującej miejsce na fotelu lidera Arki Gdynia. W kolejnym meczu zagra u siebie z będącą pod formą Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Mecz w niedzielę, 14 kwietnia o 12:40.

GKS Katowice – Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramka: Arkadiusz Jędrych 90+3′

GKS Katowice: Dawid Kudła – Marcin Wasielewski, Marten Kuusk, Arkadiusz Jędrych, Aleksander Komor (62′ Bartosz Jaroszek), Grzegorz Rogala – Adrian Błąd (90′ Shun Shibata), Antoni Kozubal, Oskar Repka, Mateusz Marzec (52′ Christian Aleman) – Sebastian Bergier (90′ Mateusz Mak).

Lechia Gdańsk: Bohdan Sarnawśkyj – Dawid Bugaj (86′ Filip Koperski), Andrei Chindris, Elias Olsson, Miłosz Kałahur – Camilo Mena, Tomasz Neugebauer (60′ Louis D’Arrigo), Iwan Żelizko, Rifet Kapić (86′ Luis Fernandez), Maksym Chłań (69′ Jakub Sypek) – Tomas Bobcek (68′ Łukasz Zjawiński).

Żółte kartki: Jędrych – Żelizko, Chłań, Koperski.

Czerwona kartka: Kuusk 74′.