Dunka Madsen i Brytyjczyk Stapley triumfują na mecie triathlonu w Gdyni

Sif Madsen na mecie triathlonowych zawodów Ironman 70.3 Gdynia (fot. PAP/Andrzej Jackowski)

Dunka Sif Madsen i Brytyjczyk Max Stapley zwyciężyli w niedzielę w Gdyni w triathlonie Enea Ironman 70.3. Była to jubileuszowa 10. edycja tych zawodów.

25-letni Stapley uzyskał 3:38.36 i o prawie pięć minut wyprzedził starszego o trzy lata Szweda Gabriela Sandora – 3:43.33 oraz liczącego 22 lata Duńczyka Andersa Tofta Nielsena – 3:44.19. Najlepszy z Polaków – 34-letni Tomasz Szala z Nowej Iwicznej – był 12. czasem 3:51.15.

Wśród pań triumfowała 23-letnia Madsen – 4:09.11, która w klasyfikacji generalnej zajęła 32. lokatę.

Kolejne pozycje przypadły starszej o pięć lat jej rodaczce Katrine Graesboll Christensen – 4:13.29 oraz 35-letniej Włoszce Margie Santimarii – 4:18.01. Czwarta na metę dotarła Marta Łagownik – 4:19.15. W zeszłym roku gdańszczanka była druga.

Rywalizację na głównym dystansie ukończyło 633 zawodników, w tym 97 kobiet, z 39 państw.

70.3 – człon nazwy wywodzi się z sumowania mil z poszczególnych dyscyplin: pływanie 1,9 km (1,2 mili), jazda na rowerze 90 km (56 mil) i półmaraton 21,1 km (13,1 mili).

Wcześniej rozegrano zawody 5150 Triathlon Series na olimpijskim dystansie – 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu, w których triumfowali Małgorzata Otworowska ze Szczecina – 2:13.45 oraz Dawid Mielke z Bażanowic – 2:03.37.