Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Topolówka ma już 70 lat. „W czasach The Beatles dyrektor przycinał nam grzywki”

24 października 2015 12:45
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, czyli słynna Topolówka, obchodzi siedemdziesięciolecie istnienia. Z tej okazji odbyło się wielkie spotkanie nauczycieli i absolwentów.

Szkoła rozpoczęła pracę 1 listopada 1945 jako III Państwowe Gimnazjum i Liceum w Gdańsku. Budynek nie został mocno zniszczony podczas drugiej wojny światowej, bo funkcjonował tu radziecki szpital wojskowy. „Trójka” od samego początku słynęła z dyscypliny i porządku oraz wysokiego poziomu nauczania.

TĘ SZKOŁĘ KOŃCZĄ CAŁE POKOLENIA

Byli uczniowie wspominają dyrektora Janusza Tebinkę. – Był naszym katem i adwokatem. Był to czas zespołu The Beatles. Dyrektor nam nożyczkami obcinał grzywki, a chłopakom długie grzywki. Był terror, ale my się nie przejmowaliśmy. Tę dyscyplinę jakoś staraliśmy się omijać. Przed szkołą zawsze stała komisja, która sprawdzała czapki, tarcze i czy wygląd ucznia był adekwatny. Pamiętamy też paski, które dyrekcja kazała nam nosić do sukienek. Jedna dziewczyna zaszła w ciążę i od tamtej pory musiałyśmy nosić takie paski.

Absolwenci dobrze pamiętają wycieczki szkolne. – Były takie pamiętne rajdy. Po ziemiach zachodnich, przez centralną Polskę, szlakiem Lenina… Cała szkoła mieszkała wtedy w pociągu. Były odstawiane na bocznicę. Tam spaliśmy i jedliśmy. To były niezapomniane chwile.

Topolówkę kończą całe pokolenia.  – Do szkoły chodził mój dziadek, tata, mama i jej brat oraz moja siostra,  wspomina jeden z absolwentów. – Trochę było takiej presji w rodzinie, ale to był świetny wybór. W szkole był świetny klimat, ma dobrą markę.

 

Absolwenci i nauczyciele spotkali się w Topolówce

WYBITNI ABSOLWENCI

Wśród absolwentów szkoły jest były marszałek województwa pomorskiego Jan Zarębski, który poznał tu swoją żonę. – Ona występowała w jakimś przedstawieniu i od razu zwróciłem na nią uwagę. Ale ona na początku się mną nie interesowała, ale wszystko się tu zaczęło. Jak chodziłem do szkoły, była nieco mniejsza, taka kompaktowa, wszyscy się dobrze znaliśmy. Część budynku w ogóle się nie zmieniło. W 1961 roku występowałem na tej samej auli. Śpiewałem wtedy z kolegą piosenkę, którą pokazywaliśmy, jak wchodzimy w nowe życie. Także kręci się łza w oku.

Maciej Dobrzyniecki, konsul honorowy Hiszpanii w Polsce przyznaje, że był dobrym uczniem, ale miał kłopoty z chemią. – Chodziłem do klasy biologiczno-chemicznej, ale gdyby nie moja koleżanka, to z chemią byłby duży problem. Do tej szkoły chodziła także moja mama, żona i moje dzieci.

Wśród absolwentów „Topolówki” są reżyser Maciej Dejczer, dziennikarz sportowy Jerzy Gebert, tenisista stołowy Andrzej Grubba, miss świata Aneta Kręglicka, dziennikarz Piotr Semka, aktorka Dorota Stalińska, były poseł i prezes TVP Wiesław Walendziak oraz aktorka Grażyna Wolszczak. 

Gdańskie Liceum nr 3 znajduje się znajduje się przy Topolowej 7.

Joanna Stankiewicz/mmt

Tagi: edukacjaszkoła

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na zdjęciu wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak i wiceminister Arkadiusz Marchewka
Kociewie

Pociągi do Tczewa pojadą 200 km/h. Zaczyna się budowa nowego toru

Zaczynają się prace związane z rozbudową linii kolejowej...

Anna Kobryń
26 czerwca 2026 - 16:46
Uczniowie na zakończeniu roku szkolnego
Wiadomości

Ostatni dzwonek już wybrzmiał. Przyszedł czas na zasłużone wakacje [POSŁUCHAJ]

Po 10 miesiącach nauki wreszcie przyszedł czas na...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 16:35
Widok z góry na zbliżenie tymczasowej blokady na nowo wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S6. Na obu jezdniach ustawiono metalowe zapory oraz pionowe, biało-czerwone pachołki ostrzegawcze uniemożliwiające ruch. Na lewym pasie stoi biały furgon techniczny z otwartymi drzwiami kabiny, policyjny motocykl oraz jedna osoba w ciemnym ubiorze. Na prawej jezdni, tuż przy barierze energochłonnej oddzielającej kierunki ruchu, zaparkowany jest drugi policyjny motocykl, a obok niego stoją dwie osoby. W oddali, za blokadą, lewym pasem jedzie inny biały samochód dostawczy. Po obu stronach trasy rozciągają się zielone pola uprawne, a na horyzoncie widoczna jest farma wiatrowa z białymi wiatrakami pod błękitnym niebem
Słupsk

Ze Szczecina do Trójmiasta w trzy godziny. Trasą Kaszubską pojechali pierwsi kierowcy [FILM]

Drogowcy dopuścili do ruchu ostatni odcinek drogi ekspresowej...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 16:11

ZOBACZ TAKŻE

Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

2026-06-24
minister sportu Jakub Rutnicki w Połchowie
Wiadomości

Minister sportu „na robocie” w Połchowie. „Nie ma nic piękniejszego niż praca w terenie” [FILM]

2026-06-24
Scena teatralną lub aula, gdzie odbywa się wydarzenie. Na dużym ekranie w tle wyświetlany jest napis "Gala WIELKIEGO MARATONU CZYTELNICZEGO" oraz informacje o organizatorach i edycji 2024/2025. Pod ekranem, na scenie, stoi kilka osób w strojach stylizowanych. Centralną postacią jest kobieta w długiej, ciemnozielonej sukni z falbanami, która trzyma wysoko nad głową białą, ozdobną statuetkę. Po jej lewej stronie stoi osoba w stroju przypominającym mundurek wojskowy z epoki - w zielono-czerwone pasy i złotymi guzikami. Po prawej stronie stoi inna osoba w stroju w biało-czarne kropki. Na scenie widać również stosy książek ułożonych w niewielkie wieże. Oświetlenie sceny jest stonowane, publiczność jest poza kadrem.
Trójmiasto

Rekordowy Wielki Maraton Czytelniczy udowadnia, że dzieci „nie tylko siedzą w smartfonach”

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.