Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Wytworzy kurtynę elektomagnetyczną i może udaremnić atak terrorystyczny. Na PG powstaje specjalna walizka

19 stycznia 2017 10:00
w Wiadomości
A A

Na Politechnice Gdańskiej rozpoczęły się prace nad walizką antyterrorystyczną. To urządzenie do wytwarzania kurtyny elektromagnetycznej chroniącej przed zdalną detonacją ładunków wybuchowych. Ma być wykorzystywane przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa – mówi doktor Sławomir Ambroziak.

/audio/dok1/walizka.mp3

INSPIRACJĄ DOŚWIADCZENIA ŻOŁNIERZY

Projekt realizowany jest przez ośmioosobowy zespół młodych naukowców pod kierunkiem doktora inż. Sławomira Ambroziaka, adiunkta w Katedrze Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych.

– Do podjęcia tej tematyki badań zainspirowały nas doświadczenia polskich żołnierzy w Iraku i w Afganistanie, kiedy to głośno było o improwizowanych ładunkach wybuchowych – IED (Improvised Explosive Device). Są to bomby detonowane drogą radiową. Terroryści, podobnie jak robią to obecnie, uruchamiali zapalnik z daleka, np. za pomocą telefonu komórkowego – mówi dr Ambroziak, kierownik projektu.

KURTYNA ELEKTROMAGNETYCZNA

Urządzenie opracowywane na Politechnice będzie wytwarzało kurtynę elektromagnetyczną. Oznacza to, że na określonym obszarze powstanie bariera, która uniemożliwi detonację ładunków.

– Detonacja improwizowanego ładunku wybuchowego jest inicjowana przez zintegrowany z nim odbiornik radiowy, odbierający sygnał nadawany przez terrorystów. Nasza kurtyna zagłuszy ów sygnał, co uniemożliwi detonację – tłumaczy dr Ambroziak.

Wymiary urządzenia będą zbliżone do rozmiarów walizki. Dodatkowo urządzenie będzie można posadowić na zdalnie sterowanym wózku samojezdnym, co umożliwi sprawne przemieszczanie się w rejon zagrożenia, także po nierównym podłożu.

– Natomiast urządzenia wyposażone będą w układ zdalnego, przewodowego sterowania. Urządzenie zagłuszające ma stanowić wsparcie podczas prowadzenia działań operacyjnych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, tj. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a także policję, straż graniczną i służbę więzienną – zaznacza kierownik projektu.

WALKA Z TERRORYSTAMI

Gotowy jest już demonstrator technologiczny w formie laboratoryjnej – powstał w ramach projektu zakończonego 4 lata temu. Młodzi naukowcy podkreślają, że w trakcie prac nad obecną koncepcją wykorzystają poprzednie doświadczenia.

– Jesteśmy w posiadaniu patentu dotyczącego kształtowania widma sygnału radiowego, dzięki czemu nie będziemy zagłuszać całego pasma częstotliwości, a jedynie te fragmenty, które mogą być używane przez terrorystów. To ważne, choćby dlatego, by instytucje, które będą korzystały z naszej propozycji, mogły używać własnej komunikacji – tłumaczy dr Ambroziak.

Jak przekonują uczestnicy projektu, terroryści korzystają z rozwiązań dostępnych na rynku, np.: telefonów komórkowych, pilotów do szlabanów, zdalnie sterowanych zabawek, etc. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że – jak mówią naukowcy – będziemy znali częstotliwości, z których korzystają terroryści.

POLSKA MYŚL TECHNICZNA

Podobne rozwiązania już istnieją na świecie. To, które powstaje na PG, będzie się jednak wyróżniać zdalnie sterowaną platformą samojezdną oraz możliwością dynamicznego kształtowania widma sygnału zagłuszającego. Będzie także, zgodnie z ideą konkursu NCBiR, oparte na polskiej myśli technicznej.

Projekt pt. „Przenośne urządzenie do wytwarzania kurtyny elektromagnetycznej (AEGIS)” otrzymał dofinansowanie w ramach I edycji konkursu „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców”. Na jego realizację naukowcy otrzymali 2 516 250 zł. Umowa dotycząca realizacji projektu została podpisana w połowie grudnia 2016 r. Efekty prac będą widoczne za trzy lata i staną się własnością Skarbu Państwa.

Włodzimierz Raszkiewicz/mar

Tagi: Politechnika Gdańskawynalazek

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Uniwersytet Gdański)
Trójmiasto

Trójmiejskie uczelnie w czołówce rankingu Perspektywy 2026

2026-06-23
Grupa około 30 osób stojących przed nowoczesnym budynkiem z dużymi szklanymi oknami i ciemną fasadą. Większość osób jest ubrana w stroje biznesowe lub smart casual. W centralnej części zdjęcia znajduje się rząd mężczyzn w garniturach. Wokół nich stoją inni uczestnicy, w tym kilka kobiet. Z tyłu widać również młodsze osoby. Wszyscy patrzą w stronę obiektywu, a na ich twarzach widać uśmiechy lub neutralne wyrazy twarzy. To zdjęcie pamiątkowe przedstawicieli pięciu gdańskich uczelni, które podpisały wspólne stanowisko popierające ustawę o związku metropolitalnym w województwie pomorskim
Trójmiasto

Przedstawiciele pięciu gdańskich uczelni poparli ideę związku metropolitalnego

2026-06-18
Absolwenci Politechniki Gdańskiej podczas Dnia Absolwenta w Gmachu Głównym, odbierający medale z okazji 50-lecia ukończenia studiów. Spotkanie pokoleń na uczelni w Gdańsku
Trójmiasto

Studiowali 50 lat temu, teraz odebrali medale. Dzień Absolwenta Politechniki Gdańskiej

2026-06-13
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.