Drapane, farbowane bibułą, przy pomocy sznurka, a może zdobione techniką quilling? Jest wiele oryginalnych sposobów dekorowania wielkanocnych jaj. Prezentujemy 8 najciekawszych (i najprostszych!) do wykonania.
1. TRADYCYJNIE – Z UŻYCIEM BIBUŁY
Przy malowaniu jaj bibuła może służyć nam zarówno jako barwnik, jak i samodzielna ozdoba. W pierwszym wariancie mieszankę wody z octem wlewamy do garnka (w proporcji – 1 łyżka octu na 1 szklankę wody) i zagotowujemy. We wrzątku umieszczamy bibułę i po chwili wyciągamy przy pomocy łyżki lub szczypców. Jaja owijamy tak przygotowaną bibułą i trzymamy 15 minut. Odwinięte z krepiny pisanki pozostawiamy do ostudzenia.
Jako samodzielna ozdoba bibuła świetnie sprawdzi się przyklejona do skorupki jaja. Można z niej układać rozmaite wzory – kwiatki, chmurki czy falbanki. By bibuła lepiej się utrzymała na powierzchni jaj, najlepiej użyć mocnego kleju introligatorskiego (do kupienia w sklepach dla plastyków).
fot. flickr.com
2. SIELSKO – ZE SZNURKA
To chyba najprostszy sposób na udekorowanie jaj. Na wcześniej przygotowane ugotowane jajo przyklejamy sznurek jutowy – tradycyjny w beżowym kolorze lub kolorowy. Możliwości wzorów są nieskończone – mogą być to równomierne kółka albo artystyczne esy-floresy.
3. W STYLU GLAMOUR – ZŁOTY MARKER I BROKAT
Do tej metody potrzebne będą białe jaja, taśma maskująca, złoty marker lub farba, klej i sypki brokat. Jaja w wybranym wzorze (np. w paski) obklejamy taśmą maskującą. Widoczne powierzchnie malujemy markerem. W wybranych miejscach smarujemy klejem i sypiemy złoty lub srebrny brokat. Następnie odklejamy taśmę.
4. ZABAWNIE – GROSZKI Z KREDEK
Na ugotowanym jajku malujemy dowolne wzorki (np. kropki) woskowymi kredkami, a następnie zanurzamy je w wodzie z barwnikiem. Wosk ochroni pomalowane miejsca przed zabarwieniem. Po wyjęciu czekamy aż jajko wystygnie, a następnie myjemy w gorącej wodzie, dzięki której wosk z niego odpadnie. Uwaga – jeśli tak przygotowane jajka zamierzamy jeść, to przed zakupem kredek najlepiej sprawdzić, czy nie zawierają toksycznych substancji.
Zamiast kredek można też wyciąć wzory z papieru samoprzylepnego i przykleić je na jajo. Wówczas odlepione papierem miejsca pozostaną niezabarwione.
fot. flickr.com
5. NOWOCZEŚNIE – W TĘCZOWE PASY
Do wykonania kolorowych pasów na jajkach przydadzą się komplet gumek recepturek i barwniki dostępne w sklepach. Na jajko w dowolny sposób nakładamy kilka gumek recepturek, a następnie zanurzamy w barwniku. Po wyjęciu z wody gumki układamy na jajku w inny sposób i zanurzamy w barwniku innego koloru. W ten sposób na świątecznym symbolu powstaną tęczowe pasy.
6. MODNIE – W STYLU QUILLING
Ta metoda ozdabiania pisanek jest obecnie najmodniejsza. Pracę zaczynamy od pomalowania całego jajka farbą akrylową. Następnie wycinamy cienkie paski papieru i nawijamy je na drut. Stworzone w ten sposób kształty (np. spiralę, łezkę, literki) naklejamy przy użyciu kleju na wyschnięte jajko. By klej był równo rozprowadzony, warto użyć drewnianego patyczka lub wykałaczki.
fot. flickr.com
7. W STYLU ETNICZNYM – DRAPANKI
Ta metoda rozpowszechniona na Śląsku Opolskim jest nie tylko efektowna, ale i łatwa do zrobienia w domu. Jajka (najlepiej kacze) gotujemy w łupinach czerwonej lub żółtej cebuli w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. By uzyskać jeszcze mocniejszy kolor, jaja można na noc zostawić w wodzie z takim naturalnym barwnikiem. Następnie jaja wyjmujemy z wody, opłukujemy pod kranem i zostawiamy do wystygnięcia. Z tak przygotowanych wydrapujemy wymyślone wzory przy pomocy nożyka lub igły.
8. EKO – W LIŚCIE
Na surowe jajko nakładamy wcześniej przygotowane liście drzew lub ziół. Całość owijamy kawałkiem rajstopy i spinamy gumką recepturką. Tak przygotowane jajko wrzucamy do zagotowanej wody z łupinami cebuli. Po 40 minutach jajo wyjmujemy i zostawiamy do ostudzenia. Następnie zdejmujemy rajstopę i liście.
Fot. flickr.com