Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Politechnika Gdańska otwiera nowe kierunki i inwestuje w infrastrukturę [WIZUALIZACJE]

6 maja 2018 09:54
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Politechnika Gdańska rozpoczęła zmiany przed nowym rokiem akademickim. Poza otworzeniem nowych kierunków studiów planowany jest również szereg inwestycji mających poprawić jakość infrastruktury uczelni. Pierwsze prace mają ruszyć już po zakończeniu semestru letniego 2017/2018. Politechnika Gdańska w roku akademickim 2018/2019 uruchomi nowy kierunek studiów drugiego stopnia – Inżynieria morska i brzegowa w naborze na semestr letni. To kierunek międzywydziałowy, prowadzony przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa.

– To odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu dotyczącego kształcenia specjalistów od szeroko rozumianej infrastruktury morskiej i brzegowej, którzy są poszukiwani na rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki morskiej. Absolwenci zdobędą wiedzę z zakresu projektowania, wykonawstwa, eksploatacji i utrzymania obiektów hydrotechnicznych oraz konstrukcji morskich, brzegowych i rzecznych. Dodatkowo nabędą umiejętności modelowania, identyfikacji, symulacji, analizy i rozwiązywania problemów projektowych, technicznych i organizacyjnych związanych z realizacją inwestycji w tym zakresie – mówi rektor uczelni profesor Jacek Namieśnik.

Nowością na Politechnice Gdańskiej jest także Inżynieria i technologie nośników energii. Jest to pierwszy na Politechnice Gdańskiej kierunek o profilu praktycznym, uruchamiany wyłącznie jako studia II stopnia. Dlatego też studia magisterskie trwają na nim 4 semestry, gdy na innych tylko 3, a to ze względu na rozbudowane wymagania dotyczące praktyk.

– Wszystkie przedmioty prowadzone będą z szerokim udziałem praktyków z przemysłu, którzy uczestniczyli w tworzeniu programu studiów. To firmy: LOTOS, Energa, Bibus Menos sp. z o.o., Gaz-System, PGNiG. Absolwenci mają być przygotowani do pracy w różnych gałęziach nowoczesnego przemysłu z ukierunkowaniem na przemysł rafineryjno-petrochemiczny, gazownictwo i energetykę z uwzględnieniem technologii przyjaznych środowisku i wykorzystujących odnawialne źródła energii. Na tego typu fachowców jest obecnie zapotrzebowanie w przemyśle – dodaje profesor Namieśnik.

CIĄGLE INWESTUJĄ

Politechnika Gdańska wciąż inwestuje w infrastrukturę. W kwietniu oddano do użytku Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego „EUREKA” w Sopocie. Budynek ma pełnić rolę przede wszystkim konferencyjno-szkoleniową, ale posiada również hotel i restaurację. W trakcie budowy jest jeszcze centrum rehabilitacyjne. Obiekt ma być gotowy na sezon letni 2018 roku.

Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne „Eureka” jest niemal ukończone. Obecnie trwają prace nad realizacją ogródka zewnętrznego Fot. Materiały prasowe

To jednak nie wszystko. W planach Politechniki planowane są również remont i przebudowa budynku Hydromechaniki z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Roboty budowlane mają ruszyć po zakończeniu semestru letniego 2017/2018. Projekt przewiduje kapitalny remont budynku uwzględniający dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów i wymagań uczelni wyższej.

Hydromechanika

W taki sposób ma prezentować się przestrzeń wokół budynku Hydromechaniki Fot. Materiały prasowe

Budynek po przebudowie będzie pełnił rolę nowoczesnego centrum grupującego funkcje uzupełniające w stosunku do Gmachu Głównego – projekt ma uwzględnić lokalizację części wystawienniczej, gastronomicznej, Klubu Absolwenta, księgarni z mediateką, części biurowej i dydaktycznej oraz strefy dedykowanej studentom Politechniki Gdańskiej.

Z kolei budynek „STOS CI TASK” ma być budynkiem tzw. wysokich technologii. Ma pełnić funkcję multidyscyplinarnego centrum przetwarzania danych zgodnie z najnowszymi światowymi standardami. W obiekcie ma zostać zapewniony najwyższy stopień bezpieczeństwa archiwizacji zbiorów danych. Jednocześnie budynek będzie dostosowany do potrzeb związanych z realizacją badań naukowych, dydaktyki oraz świadczenia usług sieciowych, obliczeniowych i eksperckich realizowanych w chmurze obliczeniowej. Centrum ma być zlokalizowane na ul. Traugutta, nie daleko Gmachu Głównego PG (na jego tyłach) i w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków.

Stos

Budynek „wysokich technologii” powstanie przy ul. Traugutta Fot. Materiały prasowe


DS5 DO REMONTU

Rozpoczęcie prac budowlanych przy ul. Wyspiańskiego 7 w Gdańsku planowane jest po zakończeniu semestru letniego 2017/2018. Inwestycja ma polegać na remoncie i przebudowie istniejącego budynku Domu Studenta nr 5 wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zagospodarowaniem terenu przyległego i wykonaniem drogi pożarowej.

DS5

Tak ma wyglądać DS5 wraz z przestrzenią wokół niego po remoncie generalnym Fot. Materiały prasowe

Joanna Stankiewicz/mkul

Tagi: infrastrukturaPolitechnika Gdańskastudia

REKLAMA

NAJNOWSZE

Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku
Trójmiasto

Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku. Wymiana doświadczeń i wsparcie w odbudowie

W Gdańsku rozpoczęło się Forum Solidarności Polska-Ukraina, poświęcone...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 15:21
Karol Kłodziński, historyk z UG w Rzymie
Trójmiasto

Historyk z UG otrzymał stypendium na badania w Rzymie. Będą dotyczyć dziejów Afryki Rzymskiej

Rozstrzygnięto konkurs na stypendia Fundacji Lanckorońskich i Fundacji...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 15:02
Zespół Pieśni i Tańca „Krëbane” i Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy”
Kaszuby

Pół wieku tradycji ścinania kani. Mieszkańcy gminy Brusy hucznie świętowali

Mieszkańcy gminy Brusy wzięli udział w ścinaniu kani....

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 13:52

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Uniwersytet Gdański)
Trójmiasto

Trójmiejskie uczelnie w czołówce rankingu Perspektywy 2026

2026-06-23
Grupa około 30 osób stojących przed nowoczesnym budynkiem z dużymi szklanymi oknami i ciemną fasadą. Większość osób jest ubrana w stroje biznesowe lub smart casual. W centralnej części zdjęcia znajduje się rząd mężczyzn w garniturach. Wokół nich stoją inni uczestnicy, w tym kilka kobiet. Z tyłu widać również młodsze osoby. Wszyscy patrzą w stronę obiektywu, a na ich twarzach widać uśmiechy lub neutralne wyrazy twarzy. To zdjęcie pamiątkowe przedstawicieli pięciu gdańskich uczelni, które podpisały wspólne stanowisko popierające ustawę o związku metropolitalnym w województwie pomorskim
Trójmiasto

Przedstawiciele pięciu gdańskich uczelni poparli ideę związku metropolitalnego

2026-06-18
Absolwenci Politechniki Gdańskiej podczas Dnia Absolwenta w Gmachu Głównym, odbierający medale z okazji 50-lecia ukończenia studiów. Spotkanie pokoleń na uczelni w Gdańsku
Trójmiasto

Studiowali 50 lat temu, teraz odebrali medale. Dzień Absolwenta Politechniki Gdańskiej

2026-06-13
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.