Od 1 lipca bezpłatna komunikacja miejska w Gdańsku. Jakie warunki trzeba spełnić, by z niej skorzystać?

Posiadanie legitymacji szkolnej oraz Karty Mieszkańca – te dwa warunki trzeba spełnić, by za darmo jeździć w Gdańsku komunikacją miejską. Od 1 lipca będą mogły z tego skorzystać 64 tysiące uczniów.
Rejestracja jest bardzo prosta. – Rodzic wchodzi na stronę jestemzgdanska.pl, zakłada kontro rodzinne i wyrabia kartę dziecku. Trzeba także zaznaczyć pakiet komunikacji miejskiej oraz zeskanować legitymację szkolną i dodać zdjęcie do systemu – mówi Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

PUNKT DYSTRYBUCJI KARTY MIESZKAŃCA 

– Można też zrobić to w punktach dystrybucji Karty Mieszkańca, czyli w autoryzowanym punkcie Karty Mieszkańca przy dworcu PKP Gdańsk Główny lub w sali obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Dzięki temu dziecko podczas kontroli nie będzie już musiało okazywać legitymacji, a jedynie Kartę Mieszkańca – dodaje.

KARTA A DOSTĘP DO DARMOWEJ KOMUNIKACJI

Miasto zdecydowało się połączyć Kartę Mieszkańca z dostępem do bezpłatnej komunikacji, bo chce budować jednolity system. – Chcemy na tej karcie łączyć różne funkcje oraz budować lokalność wobec miejsca zamieszania oraz patriotyzm. Poza tym przypominam, że Karta Mieszkańca daje wiele korzyści, ulg czy bezpłatnego dostępu do usług. Korzystając z komunikacji miejskiej, uczmy od najmłodszych lat nasze dzieci, że miasto jest bezpieczną i przyjazną przestrzenią – tłumaczy prezydent Paweł Adamowicz.

WSPARCIE DLA RODZIN I NAUKA SAMODZIELNOŚCI 

– Uczymy, że korzystanie z transportu publicznego to promowanie ekologicznego stylu życia oraz dbanie o środowisko. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej troszczyć się o nasze miasto. Poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji wspieramy rodziny, a nasze dzieci wychowujemy na osoby samodzielne. Zachęcam do wyrobienia Karty Mieszkańca dla dzieci i młodzieży, aby mogły korzystać z przejazdów po Gdańsku – mówi.

UPRAWNIENI DO BEZPŁATNYCH PRZEJAZDÓW

Do tej pory wydano 21 627 Kart Mieszkańca dla osób w wieku 4-24 lat, czyli uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, w tym 3500 ma już dodany pakiet darmowych przejazdów do swoich kart. Z bezpłatnej komunikacji mogą korzystać dzieci i młodzież do ukończenia szkoły średniej, do 24 lat.

NIE TYLKO NA TERENIE GDAŃSKA

Program obejmuje przejazdy pojazdami gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego, czyli autobusami i tramwajami na terenie Gdańska, ale także w tych pojazdach, których trasa wykracza poza granice naszego miasta. Według szacunkowych wyliczeń, koszt wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie wynosił ok. 9 mln zł rocznie, w tym szacunkowo strata z wypływów biletów okresowych wynosić będzie ok. 6,38 mln zł. Pozostałe środki są szacowane na podstawie zakupów biletów papierowych. Realne koszty wprowadzenia bezpłatnych biletów będzie można oszacować w styczniu 2019 roku.

ABY JEŹDZIĆ ZA DARMO, TRZEBA:

– Być uczniem – podstawówki, gimnazjum lub liceum (do 24 lat); 
– Posiadać ważną legitymację szkolną;
– Posiadać zweryfikowaną Gdańską Kartę Mieszkańca (w praktyce oznacza to, że Rodzic lub Opiekun Prawny musi być zweryfikowanym użytkownikiem Karty).

Szczegółowe informacje i aktualności dotyczące projektu: www.jestetmzgdanska.pl

Joanna Stankiewicz/pOr
Komentarze


Zwiększ tekstZmniejsz tekstCiemne tłoOdwrócenie kolorówResetuj