Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Agnieszka Owczarczak kandydatką na przewodniczącą Rady Miasta Gdańska. Ma zastąpić Bogdana Oleszka

13 listopada 2018 08:52
w Wiadomości
A A

Nowy klub radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska rekomendował Agnieszkę Owczarczak jako kandydatkę na przewodniczącą Rady. Ma zastąpić jej wieloletniego przewodniczącego Bogdana Oleszka, który pełni swoją funkcję od 2001 roku. Podczas poniedziałkowego zebrania klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, kandydatką klubu na przewodniczącą Rady Miasta Gdańska została jej wiceprzewodnicząca, Agnieszka Owczarczak. Radna z okręgu numer 5, obejmującego Zaspę i Przymorze, miała trzeci w mieście wynik wyborczy. Uzyskała 6699 głosów i wyprzedzili ją tylko Kacper Płażyński z PiS (9794 głosów) i Emilia Lodzińska z KO (7146 głosów).

Szefem klubu radnych pozostał Piotr Borawski, a wiceszefową klubu Kamila Błaszczyk z Nowoczesnej, która zadebiutuje w Radzie Miasta Gdańska. Sekretarzem klubu został Łukasz Bejm z Platformy Obywatelskiej, który również zadebiutuje. Wcześniej był radnym dzielnicy Żabianka, jest dyrektorem biura poselskiego posłanki Agnieszki Pomaskiej. Ślubowanie nowych radnych zaplanowane jest na poniedziałek 19 listopada.


– Wybór był jednomyślny, łącznie z obecnym przewodniczącym Bogdanem Oleszkiem – mówi szef klubu Piotr Borawski. – Myślę, że poparcie mieszkańców w wyborach też miało na to wpływ. Będzie świetną przewodniczącą rady miasta. Jest osobą, która szuka kompromisów, nie szuka konfliktów, będzie reprezentować całą radę. Myślę, że prowadzenie przez nią sesji będzie miało merytoryczny charakter. Jest bardzo dobrym miejskim politykiem. Bogdan Oleszek nie kandydował dłużej na przewodniczącego rady miasta, poparł naszą kandydatkę. Wszyscy podziękowaliśmy mu za jego wieloletnią pracę. Chciałbym, żeby został przewodniczącym którejś komisji – dodaje radny Koalicji Obywatelskiej.

– Jeśli chodzi o cele to do zadań przewodniczącego należy sprawne funkcjonowanie rady miasta. Chciałabym to kontynuować tak jak robił to Bogdan Oleszek. Chciałabym też wyjść z radą do mieszkańców. Chcemy rozwijać profil na Facebooku. Nic się nie zmienia. Tak jak pracowałam jako radna będę pracować jako przewodnicząca rady. Wszyscy mieszkańcy, którzy się do mnie zgłoszą otrzymają pomoc – zapowiada Agnieszka Owczarczak.

WIELOLETNIA WICEPRZEWODNICZĄCA RADY

Agnieszka Owczarczak urodziła się w roku 1979. Radną jest od 2006 roku, a od 2009 jej wiceprzewodniczącą. Przewodniczy komisji zagospodarowania przestrzennego, zasiada również w komisji turystyki i kultury.

Jest wiceszefową Platformy Obywatelskiej w Gdańsku, której jest członkinią od momentu powstania partii w 2001 roku. Działała w Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci, w którym była przewodniczącą koła gdańskiego. Jest absolwentką Wydziału Ekonomicznego (handel zagraniczny) i Wydziału Zarządzania (organizacja i zarządzanie) Uniwersytetu Gdańskiego. Jest żoną Michała Owczarczaka, byłego wicewojewody pomorskiego. Mają dwoje dzieci.


POPARCIE KLUBU WSZYSTKO DLA GDAŃSKA

Agnieszka Owczarczak może liczyć na poparcie klubu Wszystko dla Gdańska. – To element pewnej kultury politycznej, którą staramy się w Gdańsku wprowadzać, że to największy klub wybiera przewodniczącego – mówi wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz reprezentująca ruch Wszystko dla Gdańska. – Rzeczywiście od jakiegoś czasu było słychać pewne oczekiwanie społeczne przejawiające się w większej odpowiedzialności na stanowiskach dla kobiet. Agnieszka Owczarczak jest radną z wieloletnim doświadczeniem, ale też wiceprzewodniczącą rady miasta od kilku kadencji, stąd wydaje się, że jest osobą bardzo dobrze przygotowaną do pełnienia tej funkcji – dodaje.

– Jeśli chodzi o klub Wszystko dla Gdańska on się ukonstytuował i jego szefem jest radna o wielkim sercu, doświadczeniu, ale przede wszystkim wrażliwości społecznej radna Beata Dunajewska – mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Na pytanie czy ona oraz wiceprezydent Piotr Grzelak złożą w poniedziałek ślubowanie radnych odpowiada: – Przyjdzie pan na sesję, to się okaże.

SPOTKANIE KLUBU PIS W ŚRODĘ

Nie wiadomo jaki będzie podział stanowisk w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nie ma też jasnej deklaracji czy radni tego klubu poprą Agnieszkę Owczarczak. – Nie dziwię się tej kandydaturze. Myślę, że funkcja przewodniczącego rady miasta jest tak istotna, że powinien ją sprawować człowiek o największych wpływach w radzie. Czy klub PiS ją poprze tego jeszcze nie wiem. Niewykluczone, że wystawimy własnego kandydata – mówi obecny szef klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski. – Będziemy te sprawy omawiać. Klub radnych PiS spotyka się w środę. Zanim klub się zbierze nie chciałbym prorokować, choć pewne wskazania już są.

Sesja inaugurująca nową kadencję Rady Miasta Gdańska już w najbliższy poniedziałek. Wtedy też prezydent i nowi radni złożą ślubowanie. Wtedy też poznamy prezydium Rady Miasta Gdańska.

Rafał Mrowicki

Tagi: Agnieszka OwczarczakPlatforma ObywatelskaRada Miasta Gdańska

REKLAMA

NAJNOWSZE

Nie odbędzie się X Żeglarska Parada Świętojańska - poinformował Pomorski Związek Żeglarski. Nz. piąta edycja parady (fot. Mateusz Ochocki / KFP)
Trójmiasto

Nie odbędzie się jubileuszowa parada żeglarska w Gdyni. Organizatorzy podają powód

Planowana na sobotę, 27 czerwca, jubileuszowa X Żeglarska...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 22:25
Sesja Rady Miasta (Fot. Radio Gdańsk/Michał Karcz)
Trójmiasto

Kontrowersje ws. sesji absolutoryjnej w Gdańsku. Chodzi o udział mieszkańców w debacie

Stowarzyszenie Kocham Gdańsk chce wyjaśnień w sprawie kolejności...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 21:32
Umundurowany policjant w białej czapce z daszkiem i żółtej kamizelce z napisem "POLICJA" kieruje ruchem drogowym w centrum Gdańska. Stoi tyłem, zwrócony twarzą w lewo. W tle widać samochód osobowy wjeżdżający na skrzyżowanie dróg w Gdańsku. W mieście będą obowiązywać zmiany w organizacji w ruchu w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Gdańsk: od środy utrudnienia w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy

Od środy do piątku w Gdańsku będą obowiązywać...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 21:01

ZOBACZ TAKŻE

Mieszkańcy Gdańska protestują z transparentem "Wyspa Sobieszewska nie jest łupem deweloperów" przeciwko zabudowie przed budynkiem Rady Miasta Gdańska
Trójmiasto

„Wyspa Sobieszewska nie jest łupem deweloperów”. Protest mieszkańców w Gdańsku

2026-06-13
Mieszkańcy Gdańska mogą skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez Radę Miasta
Trójmiasto

Rada Miasta Gdańska otwiera drzwi swojej siedziby dla mieszkańców

2026-06-13
Agnieszka Owczarczak (fot. Radio Gdańsk/Adrian Kasprzycki)
Gość Radia Gdańsk

Agnieszka Owczarczak: „Dzięki ustawie metropolitalnej miliony z podatków zostaną w regionie”

2026-06-01
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.