Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Płażyński gratuluje Dulkiewicz i zaprasza do dyskusji. „PiS chce Gdańska nowoczesnego, dostatniego i sprawiedliwego”

11 marca 2019 07:43
w Wiadomości
A A

W poniedziałek Aleksandra Dulkiewicz zostanie zaprzysiężona na prezydenta Gdańska. Z tej okazji Kacper Płażyński, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska, wystosował do niej list, w którym składa gratulacje, ale też zachęca do rozmowy na temat spraw – w jego opinii – ważnych dla gdańszczan. 

Proponowane przez Kacpra Płażyńskiego spotkanie miałoby odbyć się w terminie dogodnym dla nowo wybranej prezydent miasta, ale zlokalizowane ma być w siedzibie klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska. Podczas dyskusji miałyby być poruszone m.in. kwestie kierunków rozwoju mieszkalnictwa komunalnego w Gdańsku, zrównoważonego, szanującego środowisko naturalne rozwoju przestrzennego miasta, zwiększenia dostępności przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców czy polityki senioralnej.

W imieniu Radnych @pisorgpl zaprosiłem dziś A. Dulkiewicz do rozpoczęcia poważnej dyskusji o kierunkach rozwoju Gdańska. Liczę, że Pani Prezydent, pochłonięta sprawami nie mającymi zbyt wiele wspólnego z codziennym życiem miasta, znajdzie trochę czasu także na przyziemne kwestie. pic.twitter.com/BeeE3aeqbl

— Kacper Płażyński (@KacperPlazynski) 11 marca 2019

Jak pisze Płażyński – zaproszenie na to spotkanie jest wyrazem prezentowanych przez gdańskich radnych PiS „konstruktywnej postawy”, a jego przyjęcie przez Dulkiewicz byłoby „pierwszym krokiem w kierunku przywracania elementarnego porządku współpracy w gdańskim samorządzie”.

„CZEKAMY NA LIST”

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie odpowiedziała jeszcze na list, ponieważ go nie otrzymała. – Na razie czekamy, aż list z zaproszeniem do nas dotrze. Kiedy do nas dotrze, wtedy pani prezydent odpowie na list – mówi Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Poniżej prezentujemy pełną treść listu.

Szanowna Pani Prezydent,

w dniu inauguracji Pani prezydentury proszę o przyjęcie gratulacji. W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz własnym życzę Pani sukcesów w pracy na rzecz naszego miasta; naszego, a więc należącego do wszystkich gdańszczan, niezależnie od ich pozycji materialnej i towarzyskiej czy poglądów politycznych.
Przedstawiciele mojego środowiska i ja sam jesteśmy przekonani, że w ciągu najbliższych lat Gdańsk musi pokusić się o wykorzystanie wielkiej szansy, jaką jest dla nas wszystkich obserwowany obecnie dynamiczny rozwój gospodarczy Polski. Lata te powinny upłynąć pod znakiem wzrostu potęgi naszego miasta; zrównoważonego rozwoju, z którego owoców i osiągnięć będą mogli korzystać wszyscy, a nie tylko wybrani. Gdańsk nie tylko może, ale i musi nawiązać do pięknych tradycji Królewskiego Portu Rzeczypospolitej, będąc bijącym coraz mocniej sercem polskiego Pomorza i wspaniałym świadectwem odwiecznej obecności Polski w europejskiej rodzinie. Rodzinie, której od zawsze jesteśmy pełnoprawnym członkiem i wobec której powinniśmy się raz na zawsze wyzbyć wszelkich kompleksów.
Aby rozwój Gdańska przebiegał harmonijnie, konieczna jest też refleksja nad stanem stosunków społecznych w mieście – liczymy, że nowe gdańskie władze uznają, iż u podstaw systemu demokratycznego leży spokojny, zmierzający do konsensusu dialog. Że przyspieszający w ostatnich latach proces wykluczania z życia miasta dużych grup gdańszczan warto przerwać a retorykę lęku i niechęci do myślących inaczej zastąpić językiem merytorycznej dyskusji.
Pomimo Pani zapowiedzi z okresu, gdy decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego pełniła pani obowiązki Prezydenta Gdańska oraz niedawnych wypowiedzi w prasie polskiej i niemieckiej, chcemy także wierzyć, że możliwe jest powstrzymanie procesu upolityczniania gdańskiego samorządu. Oczekujemy tu rychłego powrotu do roli, jaką wyznacza samorządowi terytorialnemu Konstytucja RP. Rolą tą nie jest z całą pewnością rywalizacja lokalnych ośrodków władzy z państwem polskim czy stojące w sprzeczności z obowiązującym porządkiem prawnym próby przejmowania kompetencji państwa – na przykład w kwestii polityki migracyjnej.

Szanowna Pani Prezydent,

Prawo i Sprawiedliwość chce Gdańska coraz bardziej nowoczesnego, dostatniego i prawdziwie sprawiedliwego. Chcemy transparentnego, uczciwego samorządu, lojalnego wobec własnego państwa. Chcemy wreszcie miasta naprawdę otwartego, które mogą z radością współtworzyć także osoby nie podzielające przeświadczeń i lęków lokalnej władzy.
Taki Gdańsk pragniemy budować i do budowy takiego Gdańska zapraszamy wszystkich.

Szanowna Pani Prezydent,

W gdańskiej Radzie Miasta Klub Prawa i Sprawiedliwości jest i będzie opozycją cywilizowaną, progdańską i propolską; odrzucamy bowiem ukształtowany w ostatnich latach w polskim parlamencie paradygmat opozycji „totalnej”, nastawionej na destrukcję, agresywnej i bezpłodnej programowo.
Wyrazem prezentowanej przez nas konstruktywnej postawy, jest propozycja, którą niniejszym chcę Pani Prezydent złożyć.
W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości mam przyjemność zaprosić Panią na spotkanie, poświęcone omówieniu szeregu postulatów, jakie w odniesieniu do polityki miasta formułują nasi wyborcy, współpracujące z nami organizacje społeczne a także wspierający nasze środowisko eksperci. Podczas spotkania chcielibyśmy poruszyć m.in. kwestie kierunków rozwoju mieszkalnictwa komunalnego w Gdańsku, zrównoważonego, szanującego środowisko naturalne rozwoju przestrzennego miasta, zwiększenia dostępności przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców czy polityki senioralnej.
Jestem przekonany, że rozpoczynając – z udziałem Pani Prezydent – dyskusję nad propozycjami programowymi naszego środowiska, zmierzającymi do wyrównywania szans i zrównoważonego, zdrowego rozwoju Gdańska, nawiążemy do faktu ogłoszenia roku 2019 rokiem Wolności i Solidarności w naszym mieście. Intencją Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości jest, by owa solidarność była silniej niż dotychczas obecna w Gdańsku także w wymiarze praktycznym – na przykład poprzez natychmiastowe wsparcie dla lokatorów gdańskich kamienic komunalnych. Fakt, że część z nich w XXI wieku żyje w mieszkaniach dzielonych ze szczurami jest potężnym wstydem dla naszego miasta.
Pogłębionej debaty i konkretnych działań wymaga także obszar określony drugim członem przytoczonego hasła – a więc sfera wolności. Nie sposób tutaj zlekceważyć głosu tysięcy gdańszczan, którzy obawiają się motywowanej ideologicznie ingerencji urzędników w sferę głęboko prywatną, jaką jest wychowanie dzieci. Ich niepokój budzą niektóre rozwiązania przyjęte przez Radę Miasta Gdańska poprzedniej kadencji a także niezwykle kontrowersyjne inicjatywy podejmowane obecnie przez czołowych polityków obozu, do którego Pani Prezydent należy czy aspiruje. Rozmowa o kwestii fundamentalnej, jaką jest wolność gdańszczan do życia zgodnie ze swoimi przekonaniami, wolność do wychowywania dzieci przez ich mamę i tatę, a nie urzędnika musi zostać przez Panią podjęta. Dajemy Pani ku temu okazję i gwarantujemy merytoryczny, spokojny przebieg dyskusji.

Szanowna Pani Prezydent,

Przyjęcie zaproszenia na spotkanie, które w dogodnym dla Pani Prezydent terminie i uzgodnionym wspólnie formacie przeprowadzimy w siedzibie klubu Prawa i Sprawiedliwości w gdańskiej Radzie Miasta, będzie w moim przekonaniu pierwszym krokiem w kierunku przywracania elementarnego porządku współpracy w gdańskim samorządzie. Wiem, że nie tylko ja uznam Pani uczestnictwo w takiej dyskusji za praktyczne potwierdzenie deklarowanej przez Panią wielokrotnie otwartości na innych, poszanowania demokratycznych standardów i przywiązania do norm opartej na dialogu kultury politycznej.

Licząc na rychłe spotkanie łączę wyrazy należnego szacunku,

Kacper Płażyński
Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska

Michał Rudnicki

Tagi: Aleksandra DulkiewiczKacper Płażyński

REKLAMA

NAJNOWSZE

Kasa biletowa w Sopot Centrum
Trójmiasto

Na parkingu podziemnym przy Sopot Centrum będzie można płacić kartą. Kierowcy czekali na to 10 lat

Pod koniec sierpnia zostanie wprowadzona płatność bezgotówkowa za...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 16:38
Konferencja Greenpeace w Gdańsku dot. bezpieczeństwa energetycznego
Trójmiasto

Wojenne lekcje z Ukrainy. Nowy raport Greenpeace ostrzeżeniem dla Polski

Z apelem o rozproszenie źródeł energii zwrócili się...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 16:19
Donald Tusk, Trasa Kaszubska
Kaszuby

Donald Tusk przetestował Trasę Kaszubską. Tak zachwalał nowy odcinek S6 [FILM]

W najbliższy piątek kierowcy przejadą ponad 40-kilometrowym odcinkiem...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 15:47

ZOBACZ TAKŻE

Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku
Trójmiasto

Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku. Wymiana doświadczeń i wsparcie w odbudowie

2026-06-24
remont Gdańsk
Trójmiasto

„Zabawa w duże klocki” w Gdańsku. Remont Huciska z użyciem elementów prefabrykowanych

2026-06-19
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w czasie sesji Rady Miasta Gdańska, 18.06.2026 r. (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)
Trójmiasto

Aleksandra Dulkiewicz z wotum zaufania i absolutorium. W tle protest rad dzielnic

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.