Miejska spółka Rumia Invest Park zdobyła prawie 6,5 miliona złotych unijnego wsparcia na przygotowanie terenów inwestycyjnych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.
W północnej części Rumi – niedaleko gdyńskiego portu – powstaną m.in.: plac magazynowy, hala magazynowo-produkcyjna, plac postojowy dla samochodów ciężarowych, drogi wewnętrzne, ogrodzenie, oświetlenie oraz infrastruktura doprowadzająca media. Wszystko po to, by przyciągnąć do Rumi kolejnych inwestorów – tłumaczą władze miasta.
Prace mają się zakończyć najpóźniej do końca czerwca roku 2022. Całkowita wartość inwestycji to niemal 23 mln zł.
Reda pyta mieszkańców o nazwy rond. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Chodzi o skrzyżowania u zbiegu ulic Gniewowskiej i Jana III Sobieskiego, Gniewowskiej i Drogowców, Młyńskiej, Morskiej i Obwodowej, Olimpijskiej, Rolniczej i Obwodowej, Fenikowskiego i Młyńskiej.
Jak tłumaczą urzędnicy, nazwy rond powinny nawiązywać do historii lub obecnych czasów związanych z Redą, regionem lub krajem. Pisemne propozycje nazw można składać do 17 lipca.
Do 14 sierpnia mieszkańcy będą głosowali w ankietach.
Bosmanat w Rewie już oficjalnie otwarty. To nowe zaplecze sanitarne i organizacyjne dla Yacht Clubu Rewa, jak też dla innych żeglarzy. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Czekaliśmy długo, ale się opłaciło. Są sanitariaty, zaplecze kuchenne i duża sala wykładowa. Zyskaliśmy zupełnie nową jakość – mówi twórca rewskiego Yacht Clubu, Janusz Frąckowiak.
Jak dodaje wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek, budowa bosmanatu kosztowała 1,4 mln złotych, ale to nie wszystko, bo cały projekt rozwoju bazy żeglarskiej w Rewie – czyli też m.in. przedłużenie pomostu oraz zakup łodzi – to wydatek łącznie 2,5 mln złotych. Gmina Kosakowo pozyskała 1,5 mln złotych unijnego wsparcia.
Wejherowo wybuduje ulice: Necla i Gryfa Pomorskiego. Inwestycja obejmie budowę nowej jezdni, chodników i ścieżki rowerowej wraz z infrastrukturą techniczną na odcinku od ronda ul. Chmielewskiego i ul. Asnyka do ul. Orzeszkowej.
Na przetarg na realizację inwestycji wpłynęły cztery oferty w przedziale cenowym od 9 do 16 mln złotych. Obecnie trwa ocena ofert. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w sierpniu, a termin realizacji zadania to 3 lata.
Inwestycja otrzymała wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, które wyniesie 50% kosztów zadania.
Trzy oferty wpłynęły na budowę drogi rowerowej przy ulicy płk. Dąbka w Gdyni – na odcinku od ul. Derdowskiego do ul. Kwiatkowskiego. Powstanie ona w ramach wspólnej inwestycji miasta i gminy Kosakowo, która obejmie m.in. budowę nowego wiaduktu drogowego oraz drogi rowerowej.
Gdynia chce przeznaczyć na realizację tej inwestycji ponad 1,36 mln złotych. Trzy firmy które stanęły do przetargu, zaproponowały niższą cenę – od niespełna 800 tysięcy do 1,1 mln złotych. Dzięki inwestycji, powstanie odcinek ścieżki rowerowej o długości ok. 400 metrów, a także m.in. chodniki, oświetlenie i mała architektura.
Piotr Lessnau/am