Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Energa Oświetlenie wymieni prawie 4 tys. opraw lamp ulicznych. „To znacznie zredukuje emisję dwutlenku węgla”

21 września 2020 15:00
w Wiadomości
A A

Prawie cztery tysiące lamp ulicznych zmodernizuje w Gdańsku spółka Energa Oświetlenie. Oprawy sodowe zostaną zastąpione energooszczędnymi LED. Pozwoli to na redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad połowę – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Grupy Energa. Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, podpisała z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni umowę dotyczącą świadczenia kompleksowej usługi oświetlenia na terenie miasta Gdańska przez okres od początku października 2020 r. do końca września 2024 r.

„Przewiduje ona także modernizację 3945 lamp na terenie miasta – ponad ćwierć wszystkich opraw oświetleniowych w Gdańsku. Dotychczas wykorzystywane oprawy sodowe zostaną zastąpione wykonanymi w energooszczędnej technologii LED. Wykonany przed zawarciem umowy audyt oświetlenia wykazał możliwość osiągnięcia redukcji kosztów utrzymania systemu oświetlenia w Gdańsku, a w związku z tym również wymiernego efektu ekologicznego. Modernizacja przyczyni się jednocześnie do poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników dróg, a także podkreśli walory estetyczne przestrzeni miejskiej” – podało biuro prasowe Grupy Energa.

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Wymiana opraw oświetleniowych w Gdańsku spowoduje znaczącą redukcję zużycia energii elektrycznej. Oprawy, które obejmie modernizacja, zużywały rocznie ok. 2 mln kWh. Tymczasem to samo oświetlenie z oprawami LED będzie zużywało w porównywalnym okresie czasu o 60 proc. mniej energii, tj. ok. 830 tys. kWh.

Dzięki redukcji zużycia energii znacząco zmniejszy się też emisja dwutlenku węgla i innych związków do atmosfery.

„Wymiana opraw na wykonane w technologii LED zredukuje emisję dwutlenku węgla o ok. 958 ton w skali roku. W przypadku innych szkodliwych związków, roczna redukcja wyniesie: ok. 853 kg tlenów siarki, ok. 790 kg tlenków azotu, ok. 344 kg tlenku węgla oraz ok. 45 kg pyłu całkowitego” – wyjaśniono.

ŚWIATŁO MAKSYMALNIE ZBLIŻONE DO DZIENNEGO

Strumień światła w oprawach LED jest przyjazny dla oka, nie powoduje jego podrażnienia ani zmęczenia. Oprawy przewidziane do montażu w Gdańsku będą emitowały światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego.

Zaletą projektowanych przez Energa Oświetlenie opraw LED jest też równomierność pokrycia światłem. Pozwoli to wyeliminować zjawisko stroboskopu, czyli występowanie naprzemiennie oświetlonych i nieoświetlonych powierzchni. Z kolei dzięki soczewkom, które emitują strumień światła w pożądanym kierunku, unika się efektu „śmiecenia światłem”, co jest dużym problemem w aglomeracjach miejskich.
 
 
PAP/pb
Tagi: Energaoświetlenie

REKLAMA

NAJNOWSZE

Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie, Dom Wczasów Dziecięcych w Wygoninie
Kaszuby

Likwidują Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie

Zamiast dwóch jednostek powstanie jedna. Radni powiatu kościerskiego...

Martyna Krawcewicz
25 czerwca 2026 - 09:19
Flagi Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej, Gdańska oraz Konferencji na Rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Rozpoczyna się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

Głównym tematem rozmów będzie międzynarodowa pomoc gospodarcza i...

u.adahs
25 czerwca 2026 - 08:21
Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07

ZOBACZ TAKŻE

Chojnice - lampa solarna zapewnia oświetlenie w miejscu, gdzie nie ma linii energetycznej
Kaszuby

Gmina Chojnice kupi 160 nowych lamp solarnych. Zapewnią oświetlenie tam, gdzie nie ma prądu

2026-06-20
Magdalena Kamińska (fot. Radio Gdańsk/Adrian Kasprzycki)
Gość Radia Gdańsk

Energa chce podwyższyć kapitał zakładowy. Z jednej strony inwestycje, z drugiej zadłużenie

2026-05-12
(fot. gov.pl)
Trójmiasto

W Gdańsku powstaje elektrownia gazowo-parowa. Budowa rozpoczęta

2026-05-11
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.