Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Koronawirus na fermie norek w powiecie kartuskim. Zdecydowano o likwidacji zwierząt, lekarze i pracownicy przejdą testy

1 lutego 2021 11:18
w Wiadomości
A A

Szczegółowe wyniki badań odmiany wirusa SARS-CoV-2, wykrytego u norek, będą znane w przyszłym tygodniu – poinformował w poniedziałek dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk. O pojawieniu się choroby u zwierząt poinformowało w niedzielę wieczorem Ministerstwo Rolnictwa. Wirus został zdiagnozowany na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. Podjęto decyzję o likwidacji zwierząt.

– Szczegółowe wyniki badań będą znane w przyszły poniedziałek, są to dość specjalistyczne procedury, w związku z tym potrzebujemy czasu – wyjaśnił szef Instytutu. Na razie nie można stwierdzić, na ile wirus jest szkodliwy, ale – jak mówił – nie wyklucza się żadnej odmiany. Specjalistyczne badania pozwolą określić, czy mamy do czynienia z klasycznym wirusem, tym, który jest znany z początkowych faz epidemii, czy jest to jeden z nowych wariantów.

Niemczuk wyjaśnił, że chorobę wykryto w badaniu diagnostycznym przewidzianym w urzędowym monitoringu wynikającego z rozporządzeń ministra rolnictwa. Były to badania rutynowe. Wcześniej służby weterynaryjne przebadały kilka innych ferm norek, na żadnej nie stwierdzono wirusa. – Ale do przebadania została znacząca liczba stad – dodał.

POCZĄTKOWA FAZA ZAKAŻENIA

Badania epizootyczne prowadzi Inspekcja Weterynaryjna. – Z tego, co wiem, na dzień otrzymania próbek nie było żadnych objawów u zwierząt, należy więc wnioskować, że była to pierwsza, początkowa faza zakażenia, którą udało się wychwycić dzięki monitoringowi – powiedział Niemczuk.

Kwarantanną objęto wszystkie osoby opiekujące się zwierzętami na fermie koło Kartuz, gdzie wykryto pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek. Będą one poddane testom na obecność patogenu – przekazał w poniedziałek pomorski sanepid.

PRACOWNICY I LEKARZE NA KWARANTANNIE

Zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Anna Obuchowska powiedziała w poniedziałek, że wszystkich opiekujących się zwierzętami, czyli pracowników fermy i lekarzy weterynarii, objęto kwarantanną. – Zostaną oni poddani testom na obecność patogenu – dodała.

Powiatowy lekarz weterynarii w Kartuzach 27 stycznia przeprowadził kontrolę na jednej z ferm norek. Pobrano wówczas wymazy od 20 zwierzaków. Próbki trafiły do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Obecność koronawirusa stwierdzono w 4 próbkach.

– Po otrzymaniu dodatnich wyników badań powiatowy lekarz weterynarii w Kartuzach niezwłocznie przeprowadził dochodzenie epizootyczne, w wyniku którego podjął decyzję nakazującą ubój zwierząt – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka pomorskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Agnieszka Arendt.

5845 NOREK

Wyjaśniła, że procedura ma być przeprowadzona na podstawie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek. Dodała, że w dochodzeniu epizootycznym ustalono, że w ognisku choroby przebywało 5845 norek. 

– Współpracujemy na bieżąco z powiatową inspekcją sanitarną w zakresie przekazywania informacji w przypadku potwierdzenia w dochodzeniu epidemiologicznym wystąpienia SARS-CoV-2 u osób zajmujących się hodowlą lub utrzymywaniem zwierząt – przekazała Arendt.

 

Likwidacji zostanie poddanych blisko 6 tysięcy norek wraz z wszystkimi klatkami oraz wiatami. Procedura rozpoczęła się w poniedziałek. W promieniu 10 kilometrów od fermy norek wyznaczono strefę zagrożenia. W trakcie badań są kolejne fermy. Przypadki COVID-19 potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

 

PAP/pOr

Tagi: COVID-19

REKLAMA

NAJNOWSZE

Zatrzymanie podejrzanego o groźby i znieważenie na tle narodowościowym obywatelki Ukrainy pseudokibica z Trójmiasta. Trzech mężczyzn stoi tyłem do obiektywu; środkowy z nich, ubrany w zieloną koszulkę i ciemne spodenki, ma ręce spięte z tyłu i jest prowadzony przez dwóch pozostałych mężczyzn. Twarze wszystkich osób na zdjęciu zostały mocno rozmyte w celu ochrony tożsamości. Po lewej stronie widoczny jest fragment ceglanej ściany oraz niebieski kosz na śmieci.
Trójmiasto

Trójmiejski pseudokibic zatrzymany za znieważenie kasjerki z Ukrainy. Szef MSWiA: „Zero tolerancji dla agresji” [FILM]

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Komendy Wojewódzkiej...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 23:48
Widok z lotu ptaka na plac budowy drogi. Na piaszczystym terenie widoczna jest żółta ciężarówka wywrotka oraz pracująca obok niej duża koparka gąsienicowa. Ilustracja do rozpoczęcia przygotowań do budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego
Kociewie

Sąd rozstrzygnął spór o obwodnicę Starogardu Gdańskiego. GDDKiA szykuje się do podpisania umowy

Po roku skarg i odwołań kończą się kłopoty...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 23:29
Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni pracownik Radia Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Włodzimierz Raszkiewicz)
Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz i pracownik Radia Gdańsk

Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz związany z gdańską...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 22:34

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)
Kociewie

Już nie wstrzymanie, jednak wciąż ograniczenie. Restrykcje dot. odwiedzin w Kociewskim Centrum Zdrowia

2026-02-26
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Trójmiasto

Naukowcy z UG badają wpływ COVID-19 na mózg. Szukają osób, które nie były zarażone

2025-03-05
Obecnie panujące warianty COVID-19 - JN.1 oraz KP.3 - mają typowe objawy grypowe, jak bóle stawów, osłabienie, czasami bóle brzucha, biegunka i wymioty (fot. Pixabay)
Kaszuby

Na Pomorzu rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Wyjaśniamy, czy są powody do niepokoju

2024-10-06
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.