Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

CyberRadar szansą dla chorych na COVID-19 i nie tylko. Wynalazek gdańskich naukowców będzie skanować i monitorować pacjentów

12 listopada 2021 09:00
w Wiadomości
A A

CyberRadar umożliwi bezkontaktowe diagnozowanie i leczenie pacjentów z COVID-19. Urządzenie skonstruowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Zadaniem aparatu jest monitorowanie oddechu pacjenta.

CyberRadar przypomina niewielką kamerę na statywie. Aparat można ustawić w dowolnym miejscu w gabinecie lekarskim lub przy łóżku pacjenta.

– Urządzenie generuje wiązkę mikrofalową w rejon klatki piersiowej i płuc badanej osoby. Tam odbija się z efektem Dopplera wskutek tego, że oddychamy płucami i ruszamy piersią. Mierzy i obrazuje nie tylko oddech, ale też rytm serca. Ponieważ klatka piersiowa porusza się w takt tego rytmu, wykrywane są nawet mikroskopijne, milimetrowe zmiany – wyjaśnia prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, który wraz z zespołem opracował innowacyjny wynalazek.

Pacjent pod okiem CyberRadaru jest więc niejako skanowany i monitorowany. – Urządzenie ma wbudowany monitor i od razu po nakierowaniu można obserwować rytm oddechowy, głębokość oddechu, rytm serca. Ma to pewne zalety w czasach, kiedy musimy bardziej dbać o warunki sanitarne. Do ciała pacjenta niczego nie przymocowujemy – tłumaczy prof. Czyżewski.

W CZASIE PANDEMII I PO NIEJ

CyberRadar może być bezpieczniejszą alternatywą przy diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z COVID-19, zapewniając personelowi medycznemu większe bezpieczeństwo. Może być używany nie tylko przy diagnostyce czy hospitalizacji, ale też w warunkach domowych – urządzenie łączy się z wifi.

Aparat sprawdziłby się też po pandemii, między innymi w diagnostyce i monitorowaniu pacjentów z niewydolnością serca, chorobami płuc czy po udarze. Mógłby także wykrywać nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu monitorowanej osoby.

Wynalazek powstał w dwóch egzemplarzach i ma już za sobą etap badań klinicznych.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEJ REPORTERKI:

/audio/dok3/tit12112021cyberradar.mp3
 

Aleksandra Nietopiel/MarWer

Tagi: Gdański Uniwersytet MedycznyPolitechnika Gdańskawynalazek

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Uniwersytet Gdański)
Trójmiasto

Trójmiejskie uczelnie w czołówce rankingu Perspektywy 2026

2026-06-23
Grupa około 30 osób stojących przed nowoczesnym budynkiem z dużymi szklanymi oknami i ciemną fasadą. Większość osób jest ubrana w stroje biznesowe lub smart casual. W centralnej części zdjęcia znajduje się rząd mężczyzn w garniturach. Wokół nich stoją inni uczestnicy, w tym kilka kobiet. Z tyłu widać również młodsze osoby. Wszyscy patrzą w stronę obiektywu, a na ich twarzach widać uśmiechy lub neutralne wyrazy twarzy. To zdjęcie pamiątkowe przedstawicieli pięciu gdańskich uczelni, które podpisały wspólne stanowisko popierające ustawę o związku metropolitalnym w województwie pomorskim
Trójmiasto

Przedstawiciele pięciu gdańskich uczelni poparli ideę związku metropolitalnego

2026-06-18
Absolwenci Politechniki Gdańskiej podczas Dnia Absolwenta w Gmachu Głównym, odbierający medale z okazji 50-lecia ukończenia studiów. Spotkanie pokoleń na uczelni w Gdańsku
Trójmiasto

Studiowali 50 lat temu, teraz odebrali medale. Dzień Absolwenta Politechniki Gdańskiej

2026-06-13
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.