Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Mija 37 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów. Jak wspominają je kobiety Solidarności?

4 czerwca 2026 07:09
w Wiadomości, Trójmiasto
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

(Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Czwartego czerwca obchodzimy w Polsce 37. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które zapoczątkowały upadek komunizmu w kraju i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory były pokłosiem obrad Okrągłego Stołu – ustaleń pomiędzy władzami PRL a stroną opozycyjno-solidarnościową.

Wynik pierwszej tury głosowania z 4 czerwca 1989 r. pokazał, że Polacy chcą zmiany ustroju. Strona opozycyjna nie sięgnęła jednak po władzę. Honorowała kontrakt zawarty przy Okrągłym Stole Były to pierwsze takie wybory w powojennej Polsce.

– Była to jedna z najważniejszych rzeczy w moim życiu, ale nie pamiętam wielkiej euforii wokół tego dnia – wspomina Małgorzata Rybicka, działaczka „Solidarności” w latach 80. 

ZMIANY PRZYNIOSŁY KOBIETY „SOLIDARNOŚCI”

Solidarność, która zmieniała nas i świat wokół nas w latach 80., przyniosła nam w końcu 4 czerwca 1989 roku. Te zmiany przynieśli Polsce konkretni ludzie. W tym przypadku konkretne kobiety „Solidarności”. To między innymi Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Anna Kieturakis, Katarzyna Kietlińska, Małgorzata Rybicka czy Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska.

Katarzyna Kietlińska i Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska (Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Kobiety były aktywne w gdańskiej opozycji jeszcze przed Sierpniem 1980 roku, jeszcze jako młode dziewczyny. Dziesięć lat później patrzyły już na polityczne zmiany, które przyniósł Okrągły Stół i ich działalność. Co zapamiętały z tamtych lat? Jak zmieniło się społeczeństwo od tego czasu – i jak zmieniło się Trójmiasto? Jakie marzenia udało im się zrealizować? Jak dziś patrzą na Polskę?

– Naszą koniecznością i obowiązkiem jest przypominanie młodemu pokoleniu, jak wielką wartością były wolne wybory i dlaczego trzeba ich bronić – mówi Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska działająca w tamtych latach w opozycji, dziś radca prawny.

Małgorzata Rybicka (Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

– Bez tego przypominania młodzi Polacy nie zrozumieją przemian z 1989 roku – dodaje działaczka. – Rozmowy z młodzieżą o realiach z dawnej Polski to zadanie dla nas. Niełatwe zadanie, bo nasze dzieci nie rozumieją, że w latach 80. nie mogliśmy nigdzie jeździć albo że nie było paszportów. Trzeba im tłumaczyć wszystko od podstaw. Walka o Polskę podjęta 37 lat temu była przedsięwzięciem społecznym, w którym kobieca solidarność i determinacja odegrały kluczową rolę – zaznacza.

„4 CZERWCA POWINIEN BYĆ ŚWIĘTEM PAŃSTWOWYM”

– Nie do końca wierzyliśmy, że to dzieje się naprawdę – dodaje tymczasem Bożena Grzywaczewska-Rybicka. – Jednocześnie uważam, że 4 czerwca powinien być już dawno świętem państwowym.

Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Maciej Grzywaczewski (Fot. Radio Gdańsk/Andrzej Dubas)

O osobiste i obywatelskie doświadczenie; o rolę kobiet w przemianach demokratycznych i o znaczenie pamięci i dziedzictwa „Solidarności” dla współczesnych postaw obywatelskich pytała gdańskie opozycjonistki Anna Rębas.

Posłuchaj:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2026/06/Kobiety_Solidarnosci_o_1989.mp3

Anna Rębas/ua

Tagi: Anna RębashistoriaMałgorzata RybickaSolidarnośćwybory

REKLAMA

NAJNOWSZE

Każdy mieszkaniec może wystąpić o dwa bilety na wieżę na szczycie Wieżyca w ciągu roku
Kaszuby

Darmowe wejściówki na wieżę na szczycie Wieżyca dla mieszkańców

Mieszkańcy gminy Stężyca będą mogli za darmo wejść...

k.pius
12 czerwca 2026 - 09:29
W konkursie nagrodzono Tatianę Slowi. Na zdjęciu nasza dziennikarka w studiu Radia Gdańsk
Trójmiasto

Dziennikarka Radia Gdańsk wyróżniona w konkursie SUPERneuron

Nasza radiowa koleżanka Tatiana Slowi otrzymała wyróżnienie w...

u.adahs
12 czerwca 2026 - 08:46
Samochód zapalił się i spłonął. Policja prowadzi postępowanie
Kaszuby

Tragiczny wypadek w Nowym Bukowcu. 19-latek uderzył w drzewo, auto spłonęło

19-latek zginął w wypadku pod Kościerzyną. Samochód, którym...

u.adahs
12 czerwca 2026 - 08:05

ZOBACZ TAKŻE

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – fasada budynku lotniska
Trójmiasto

Gdańskie lotnisko najlepsze w Polsce według rankingu AirHelp

2026-06-12
Panorama Ustki (miasta w północnej Polsce) widok z lotu ptaka
Słupsk

Magazyny energii dla szkoły i przedszkola powstaną w Ustce

2026-06-11
(fot. Freepik)
Kaszuby

Prawo i bezpieczeństwo. Seniorzy z gminy Chojnice przejdą darmowe szkolenia

2026-06-11
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.