Często można spotkać się z zaleceniami, żeby zrzucić kilka kilogramów, aby przedłużyć sobie życie. Tymczasem, jak dowodzą najnowsze badania, u kobiet po sześćdziesiątce długowieczności sprzyja utrzymanie masy ciała na stałym poziomie.
Okazuje się, że zarówno kobiety, które przybierają na wadze, jak i te, które chudną po 60. roku życia, rzadziej dożywają 90. niż te, które utrzymują stałą wagę. Odkrycie to stoi w sprzeczności z powszechnymi zaleceniami redukcji masy ciała w celu zapewnienia sobie długowieczności.
W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego przeanalizowano dane 54 437 kobiet, które przyłączyły się do Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet (WHI). Organizacja, którą założono w celu zbadania przyczyn chorób przewlekłych u kobiet po menopauzie, stwierdziła, że 56 proc. jej członkiń, czyli 30 647 kobiet, dożyło 90 lub więcej lat – podaje serwis StudyFinds.
SCHUDNIĘCIE NIE ZAWSZE DOBRE
Badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie „Journals of Gerontology”, wykazało, że kobiety po 60. roku życia, które utrzymywały stałą wagę, miały od 1,2 do dwóch razy większe szanse na osiągnięcie wyjątkowej długowieczności, definiowanej jako dożycie 90. roku życia, w porównaniu z kobietami, które straciły 5 proc. lub więcej masy ciała, chociaż nie miały takiego zamiaru – u tych drugich szanse na dożycie dziewięćdziesiątki były aż o 51 proc. mniejsze. Co ciekawe, przyrost masy ciała o 5 proc. lub więcej również nie wiązał się z wyjątkową długowiecznością. Wydaje się więc, że kluczowa jest stabilność wagi.
– Jeśli starzejąca się kobieta traci na wadze, chociaż nie próbuje schudnąć, może to być sygnał ostrzegawczy, że coś złego dzieje się z jej zdrowiem, i czynnik prognozujący krótszą długość życia – wskazuje niebezpieczny objaw w komunikacie prasowym dr Aladdin Shadyab, profesor nadzwyczajny w Katedrze Zdrowia Publicznego i Nauk o Ludzkiej Długowieczności imienia Herberta Wertheima na Uniwersytecie Kalifornijskim.
– Starsze kobiety w Stanach Zjednoczonych bardzo często mają nadwagę lub otyłość, przy wskaźnikach BMI w zakresie od 25 do 35. Nasze badania potwierdzają, że celem, do którego warto dążyć, bo sprzyja długowieczności kobiet, jest stabilna waga – dodaje badacz.
CHUDNIĘCIE NIE ZAWSZE JEST CELOWE
Naukowcy zauważyli również, że także kobiety, które celowo zredukowały masę ciała o więcej niż 5 proc., miały mniejsze szanse na dożycie dziewięćdziesiątki. Podejrzewają jednak, że schudnięcie mogło wcale nie być efektem diety.
– Chociaż wyniki wskazują, że kobiety, które deklarowały celową utratę wagi, miały mniejsze szanse na długowieczność, możliwe, że część ubytku masy ciała w rzeczywistości była niezamierzona – piszą.
Naukowcy zastrzegają jednak, że kobiety, którym lekarze zalecili umiarkowane schudnięcie dla poprawy zdrowia i jakości życia, powinny nadal stosować się do ich wskazówek.
PAP/aKa