Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Kandydaci na prezydenta Elbląga mówią o rozwoju portu morskiego i komunikacji miejskiej

19 kwietnia 2024 12:26
w Elbląg
A A
Michał Missan i Andrzej Śliwka (fot. FB/mat. komitetów wyborczych)

Michał Missan i Andrzej Śliwka (fot. FB/mat. komitetów wyborczych)

Sprawa portu morskiego w Elblągu zdominowała finał kampanii wyborczej w Elblągu. Dwóch kandydatów na urząd prezydenta miasta jest zgodnych co do jednego: port powinien się rozwijać. Różni ich natomiast koncepcja własnościowa spółki portowej. Rywale przedstawili też swoje zdanie na temat komunikacji zbiorowej. 

Michał Missan z Koalicji Obywatelskiej chce, by port pozostał spółką należącą do miasta. Natomiast Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że właścicielem powinien być Skarb Państwa.

– Po pogłębieniu toru musimy być gotowi na przyjęcie statku. To oznacza rozbudowę infrastruktury okołoportowej, a zatem: drogi, jeszcze jeden most przez rzekę, myślę też o marinie. Są na to środki w funduszach europejskich dla Warmi i Mazur – uważa Michał Missan.

– W interesie wszystkich elblążan powinno być, żeby ten port się rozwijał. Wielokrotnie to powtarzam podczas tej kampanii: ten port nie powinien mieć barw politycznych. Mówimy o koncepcji, w której Skarb Państwa, podobnie jak w Gdańsku, Gdyni czy w kompleksie Szczecin-Świnoujście, będzie udziałowcem wspólnie z samorządem – wskazuje z kolei Andrzej Śliwka.

KOMUNIKACJA POWINNA BYĆ DAMOWA? 

Kwestia komunikacji zbiorowej dzieli kandydujących na urząd prezydenta Elbląga. Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że przejazdy powinny być darmowe, zaś Michał Missan z Koalicji Obywatelskiej uważa, ze nie można tego zrobić bez podniesienia podatków.

Andrzej Śliwka wskazuje, że darmowe usługi byłyby dostępne dla elblążan na podstawie specjalnej karty mieszkańca.

– Taka karta umożliwiałaby elblążanom w sposób darmowy, bezpłatny zarówno przejazdy komunikacją miejską, jak i możliwość parkowania – mówi kandydat z PiS-u.

– Nie ma tu logiki, bo albo robimy bezpłatną komunikację i powodujemy, że ludzie z samochodów wsiadają do komunikacji zbiorowej, albo odwrotnie: dajemy darmową strefę płatnego parkowania i liczymy się z tym, że nie będą jeździć komunikacją, tylko będą jeździć samochodami – argumentuje natomiast kandydat z ramienia KO.

W pierwszej turze wyborów na prezydenta Elbląga Michał Missan uzyskał poparcie 44 proc. głosujących, zaś Andrzej Śliwka 34 proc. Frekwencja nieznacznie przekroczyła 50 proc. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Marek Nowosad/raf

Tagi: Andrzej ŚliwkaElblągkomunikacja miejskaMarek NowosadMichał Missanportwybory 2024Wybory samorządowe 2024

REKLAMA

NAJNOWSZE

Krzysztof Dowgiałło zmarł w wieku 88 lat (Fot. gdynia.pl)
Trójmiasto

Zmarł Krzysztof Dowgiałło, działacz opozycji PRL i współtwórca „Ballady o Janku Wiśniewskim”

Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, architekt, działacz opozycji demokratycznej...

k.pius
22 czerwca 2026 - 15:43
ECS. Wizyta Kolegium Komisarzy. Nz. Premier Donald Tusk, Ursula von der Leyen - przewodnicząca KE, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. 07.02.2025 r. (fot. Anna Rezulak / KFP)
Trójmiasto

Ursula von der Leyen otworzy Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 15:25
Kobieta w żółtej kamizelce odblaskowej z napisem „INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA” stoi tyłem na zielonym, porośniętym trawą terenie i obserwuje akcję gaśniczą. W tle widać czerwony wóz strażacki, kłęby dymu nad halą przemysłową oraz budynek z szyldem „AEROSOL SERVICE”. To pożar fabryki aerozoli w Charnowie
Słupsk

Śledztwo ws. pożaru w fabryce w Charnowie poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku

Prokuratura Okręgowa w Słupsku będzie gospodarzem śledztwa dotyczącego...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 14:51

ZOBACZ TAKŻE

Gdańsk deszczówka mikroretencja, pomorze otrzymało ponad 10 mln zł
Region

Nawet 8 tysięcy złotych dotacji na zatrzymanie deszczówki

2026-06-22
Nowy quad zakupiony przez powiat kwidzyński
Powiśle

Specjalny quad pomoże strażakom z powiatu kwidzyńskiego

2026-06-22
Radiowóz, bez włączonych sygnałów uprzywilejowania, wyprzedza kolumnę pojazdów
Kaszuby

Radiowóz wyprzedzał „na trzeciego”. Policjant z Człuchowa ukarany

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.