Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe i przedstawiciele samorządów wzięli udział w piątek 18 marca w Starostwie Powiatowym w Wejherowie w rozmowach dotyczących przyszłości regionu w związku z budową elektrowni jądrowej.
Jak podała spółka, ze strony samorządów udział w spotkaniu wzięli sygnatariusze „Porozumienia o współpracy”, czyli dziesięć lokalnych samorządów reprezentujących powiaty: wejherowski, pucki i lęborski, a także gminy wiejskie: Choczewo, Gniewino, Krokową, Łęczyce, Nową Wieś Lęborską, Wicko i jedną miejską – Łebę. Według Polskich Elektrowni Jądrowych rozmowy dotyczyły statusu projektu, planów spółki na najbliższe miesiące oraz oczekiwań strony społecznej.
MIEJSCE PIERWSZEJ ELEKTROWNI JĄDROWEJ
W grudniu 2021 roku Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim została wskazana jako preferowane miejsce lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
– Na terenie województwa pomorskiego, a zwłaszcza gmin lokalizacyjnych realizowane będą największe inwestycje energetyczne w kraju, takie jak morskie farmy wiatrowe czy właśnie elektrownia jądrowa. To, czego podejmiemy się wspólnymi siłami, skalą i rozmachem trudno porównać z jakimkolwiek innym programem realizowanym w ostatnim półwieczu, a w tej części kraju może nawet od powstania Gdyni, która stała się dla Polski oknem na świat. Niewątpliwie realizacja tych ambitnych planów przełoży się na szybki rozwój regionu i stanowi szansę zarówno dla mieszkańców, jak i dla lokalnego biznesu. Dlatego zależy nam na bliskiej współpracy z samorządami, żeby móc zrozumieć nawzajem swoje oczekiwania i wypracować plan wspólnych działań – powiedział cytowany w komunikacie spółki Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
– Zależy nam na tym, żeby cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i w dialogu z interesariuszami, w tym przede wszystkim z włodarzami i społecznością lokalną – zaznaczył z kolei Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.
BĘDĄ SPOTKANIA INFORMACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW
Spółka podała, że zobowiązała się do kontynuacji związanych z projektem działań informacyjnych i edukacyjnych, między innymi do organizacji spotkań informacyjnych dla mieszkańców gmin znajdujących się w pobliżu elektrowni.
Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały także, że jeszcze w marcu złożą do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska raport o oddziaływaniu na środowisko.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory jądrowe. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa lub trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.
PAP/MarWer