Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wydała pozwolenie na budowę dla linii 400 kV Choczewo-Żarnowiec – poinformował we wtorek operator przesyłowy energii elektrycznej PSE. To pierwsze z czterech połączeń do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Jak podkreśliły PSE, pozwolenie na budowę umożliwi rozpoczęcie prac w terenie. Linia 400 kV o długości ok. 19,5 km pobiegnie przez pomorskie gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa. W większości będzie przebiegać przez tereny leśne i rolne.
WAŻNY KROK W TRANSFORMACJI POLSKIEGO SEKTORA ENERGETYCZNEGO
Linia Choczewo-Żarnowiec jest jednym z czterech nowych połączeń przesyłowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, które umożliwią dostarczenie energii z morskich farm wiatrowych do odbiorców w centralnej i południowej części kraju. Linia pobiegnie z powstającej stacji elektroenergetycznej Choczewo do istniejącej stacji Żarnowiec. Linię dla PSE zbuduje firma Pile Elbud. Rozpoczęcie prac planowane jest na ten rok, a zakończenie do grudnia 2025 roku.
– Pozwolenie na budowę dla linii Choczewo-Żarnowiec to kolejny ważny krok w realizacji celów PSE związanych z transformacją polskiego sektora energetycznego. Budowa sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć na północy Polski umożliwi odebranie mocy z nowych źródeł wytwórczych powstających na Pomorzu i jednocześnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego w regionie – podkreślił prezes PSE Grzegorz Onichimowski, cytowany w komunikacie operatora.
W pierwszej fazie budowy energetyki wiatrowej na morzu powstać ma siedem farm. Dwie, o łącznej mocy 2,5 GW, mają zbudować PGE z duńskim Orstedem; kolejne dwie o mocy prawie 1,5 GW Polenergia z norweskim Equinorem, następną, o mocy 1,2 GW, Orlen z kanadyjskim Northland Power; kolejną, o mocy 0,35 GW, RWE, a ostatnią, o mocy 0,4 G, OW Offshore, czyli konsorcjum EDPR i Engie. Pierwsza energia z morskich farm ma popłynąć w 2026 roku.
PAP/am