W związku z pożarem hurtowni na terenie tzw. Małego Dworca w Starogardzie Gdańskim służby apelowały do mieszkańców, aby zamknęli okna i nie zbliżali się do miejsca akcji. Ostrzeżenie wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Z żywiołem walczyło ponad 100 strażaków.
AKTUALIZACJA, GODZ. 07:00:
Trzydzieści siedem zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem hali w Starogardzie Gdańskim. Wewnątrz składowane były materiały łatwopalne, między innymi fajerwerki, znicze i plastikowe kwiaty. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło około 19:30, ogień udało się opanować dopiero po północy, dogaszanie zakończyło się około godz. 5:00. Ostatnie jednostki zjechały już z pogorzeliska.
Okoliczni mieszkańcy otrzymali w piątek alerty RCB z ostrzeżeniem przed możliwie toksycznym dymem. Mieli nie otwierać okien i nie wychodzić z domów. Jak informują służby, nie ma już zagrożenia. Jak dowiedziało się Radio Gdańsk, nikt nie został poszkodowany.

AKTUALIZACJA, godz. 00:45
Pożar hurtowni przy ul. Droga Owidzka w Starogardzie Gdańskim wybuchł w piątek wieczorem. Ogień objął halę o wymiarach 40 na 40 metrów. Nikt nie został poszkodowany. Na miejscu obecny jest rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim st. ogn. Marcin Nierzwicki, który w rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że trudno oszacować, jak długo potrwa akcja gaśnicza.
– Wynika to z faktu, że obiekt jest bardzo złożony, a wewnątrz składowane są materiały pirotechniczne. Pożar trwa od godziny 19. Na miejscu mamy 14 zastępów gaśniczych, ale łącznie działa 35 zastępów z różnych jednostek z powiatu starogardzkiego. Obecna jest również grupa chemiczna z Gdyni (poziom A) oraz grupa dronowa. Na ten moment nie ma osób poszkodowanych ani pracowników, którzy zakończyli pracę około godziny 16. Nie ma tam nikogo – mówi rzecznik.

Magazyn zajmowała hurtownia sprzedająca m.in. znicze i sztuczne kwiaty. Strażacy biorący udział w akcji gaśniczej powstrzymują ogień przed rozprzestrzenianiem się na sąsiednie budynki.
Ze względu na zadymienie służby oraz władze miasta apelują do mieszkańców okolicznych osiedli, aby nie otwierali okien i nie zbliżali się w rejon prowadzonych działań. Do mieszkańców powiatu starogardzkiego RCB rozesłało także wiadomości SMS z prośbą o to, by nie zbliżali się do miejsca pożaru oraz zamknęli okna i drzwi. Nie wiadomo, jak długo potrwa akcja gaśnicza.
WCZEŚNIEJ INFORMOWALIŚMY
Już 37 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem hali w Starogardzie Gdańskim. Wewnątrz składowano materiały łatwopalne, m.in. fajerwerki, znicze oraz plastikowe kwiaty. Ogień nie jest jeszcze opanowany, a do mieszkańców rozesłano alerty RCB z ostrzeżeniem przed toksycznym dymem.
Na miejscu pracują ratownicy, którzy na bieżąco monitorują stan atmosfery pod kątem obecności niebezpiecznych substancji. W akcji bierze udział również specjalistyczna jednostka chemiczna. Jak dowiedziało się Radio Gdańsk, nikt nie został poszkodowany.

Do mieszkańców powiatu starogardzkiego wysłano ostrzeżenie RCB o treści: „Uwaga! Pożar hali na ul. Droga Owidzka w Starogardzie Gdańskim. Duże zadymienie. Zamknij okna i drzwi. Nie zbliżaj się do miejsca akcji”.
RG/IAR/PAP/puch








