Student z Chersonia wygrał pierwsze od 30 lat Mistrzostwa w Szachach Szybkich w Słupsku

(fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

Sześćdziesięciu ośmiu zawodników wzięło udział w Mistrzostwach w Szachach Szybkich powiatu słupskiego. To pierwsza tego typu impreza od ponad trzydziestu lat. Zmagania szachistów zorganizowano w historycznej sali starostwa powiatowego w Słupsku.

– Ostatni raz duża impreza szachowa odbywała się tu w 1989 roku. Starosta słupski Paweł Lisowski, otwierając imprezę, powiedział, że to pierwsze mistrzostwa i będą następne. Mamy sześćdziesięciu ośmiu zawodników, ale tylko dlatego, by zapewnić im odpowiedni komfort gry. Zgłoszeń było dużo więcej, niestety część musieliśmy odrzucić. Impreza jest zgłoszona oficjalnie i zawodnicy zbierają punkty rankingowe. Szachy szybkie to gra, w której każdy zawodnik ma 10 minut na wygranie partii – mówi Grzegorz Hilarecki z Akademii Szachowej w Słupsku.

(fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Słupskiego w Szachach Szybkich o Puchar Starosty Słupskiego wygrał Nikita Semenukha, pochodzący z Chersonia student Akademii Pomorskiej w Słupsku, uzyskując 8,5 punktu z dziewięciu gier. Najlepszą kobietą turnieju była Julia Pakuła z Gdańska, z dorobkiem 5 punktów. Najlepszym zawodnikiem z powiatu słupskiego był Jakub Protas z Kwakowa, który zdobył 6 punktów. Uzyskał on również tytuł najlepszego gracza do lat 14. Najlepszym juniorem okazał się Karol Śliz z Hetmana Koszalin. Jego dorobek punktowy wyniósł 7,5. W kategorii do lat 12 zwyciężył Stanisław Korszański z UKS Korony Gdańsk, z dorobkiem wynoszącym 6 punktów. Najlepszym zawodnikiem do lat 8 został Borys Perło ze Słupskiej Akademii Szachowej, który zdobył 2,5 punktu.