Nowa pracownia badań psychologicznych kierowców i innych zawodów powstała w siedzibie pomorskiej organizacji Ligii Obrony Kraju w Gdańsku, przy ulicy Kopernika 16. Ma pomóc seniorom w przezwyciężaniu słabości i zdobywaniu większej pewności za kółkiem. Powstała we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychologicznym.
Jak mówi jego wiceprzewodnicząca Barbara Kaletha-Zys, to miejsce doskonalenia i badania predyspozycji do kierowania.
– Seniorzy będą mogli przyjść do pracowni, by porozmawiać z nami. Pokażemy im właściwy kierunek. Nie jesteśmy miejscem, gdzie odbiera się uprawnienia do kierowania, ale miejscem wspierania, pomocy, rozwijania pamięci, uwagi i koordynacji. Tak na drodze, jak i przejściu dla pieszych – objaśnia.
(fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)
„CZY MÓJ OJCIEC NIE POWINIEN PRZESIĄŚĆ SIĘ NA TRAMWAJ?”
Barbara Kaletha-Zys zaznacza, że takich miejsc dla seniorów brakuje.
– Często do pracowni psychologicznych przychodzą dzieci i wnuki seniorów z zapytaniem, czy ich ojciec przypadkiem nie powinien przesiąść się na tramwaj. Będziemy usprawniać tak, że senior wyjdzie z domu, wsiądzie do samochodu i świetnie sobie poradzi na drodze. Nie będzie się bał lewego pasa – tłumaczy.
– Chcemy pomagać seniorom w przezwyciężaniu słabości i zdobywaniu większej pewności za kółkiem – dodaje Przewodniczący PTP w Gdańsku dr Waldemar Budziński.
NISKIE KOSZTY I BOGATE WYPOSAŻENIE
Pracownia będzie służyła także badaniu i doskonaleniu strzelców sportowych. Wyposażona jest w ciemnię, która pozwala badać reakcję oka na światło. Placówka będzie wykonywała też specjalistyczne badania między innymi pracowników ochrony, instruktorów i egzaminatorów oraz służb mundurowych. Koszt badań to kilkadziesiąt złotych. Prowadzone będą również w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim.
W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2245 osób. Najliczniejszą grupę zabitych – 665 osób, prawie 30 % ogółu stanowiły osoby po 60 roku życia.
Sebastian Kwiatkowski/aKa