Trwają prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. W kolejnych miesiącach rozpoczną się refulacje plaż na Westerplatte i w Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku i wydobywany jest w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego.
Na początku września rozpoczęła się refulacja plaży w Gdańsku Brzeźnie. Jak przekazała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, plaża zostanie poszerzona na odcinku od wejścia nr 34 do wschodniej strony molo w Brzeźnie, czyli wejścia nr 52. Wskazała również, że prace mają zakończyć się w październiku.
We wrześniu mają rozpocząć się również prace na półwyspie Westerplatte. – Urobek zostanie odłożony przed opaską brzegową na około kilometrowym odcinku – wskazała Kierzkowska.
KONTYNUACJA PRAC W ORŁOWIE
W listopadzie rozpocznie się także kolejny etap refulacji plaży w Gdyni Orłowie. Plaża zostanie poszerzona od molo do granicy z Sopotem. Pierwszy etap zakończył się przed wakacjami i obejmował kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni. Wykorzystano ponad 100 tys. m3 piasku.
– Prace przebiegły sprawnie, co umożliwiło udostępnienie szerszej plaży w wakacje, a także funkcjonowanie Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni – podkreśliła Kierzkowska.
Dodała, że jest to największa refulacja w historii Orłowa. Brzeg, przy obu etapach, zostanie wzmocniony łącznie 250 tys. m3 piasku.
PLAŻA ZNIKNĘŁA PRZEZ SZTORMY
Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w celu poszerzenia orłowskiej plaży są skutkiem niszczycielskich sztormów, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br.
Przed sztormami fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później – kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni przekazywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu „plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej ok. 50 proc.”.
POSZERZANIE NIE TYLKO W TRÓJMIEŚCIE
Poza poszerzaniem plaż w Trójmieście, Urząd Morski w Gdyni planuje na przełomie września i listopada refulacje w Jastrzębiej Górze i Karwieńskich Błotach.
– Materiał, który zostanie użyty do tych prac, pochodzić będzie z pogłębiania wewnętrznego toru wodnego i budowy obrotnicy, wykonywanych w ramach modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku – wskazała rzeczniczka UM w Gdyni. Podkreśliła również, że w ramach tego projektu przewidziano łącznie ok. 3 mln m3 urobku nadającego się do zasilenia brzegu.
Urząd zapewnia, że przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych. W przyszłości, wzdłuż plaży w Orłowie, planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte około 15 – 20 milionów zł prace planowane są na lata 2023-2024.
PAP/ua