Jak bezpiecznie zachować się w pociągach, na peronach czy przejazdach kolejowych? Mają to uświadomić Polakom działania odbywające się w ramach realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego akcji „Kolejowe ABC II”, skierowanej do dzieci i młodzieży, ale również do dorosłych. W Trójmieście akcję będzie promował pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej w specjalnych barwach.
Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego, podkreśla, że kampania nie ma sztywno określonej grupy odbiorczej. – Akcja kierowana jest do dzieci oraz osób dorosłych: rodziców, nauczycieli i opiekunów. Jej celem jest wskazywanie zagrożeń w przestrzeni kolejowej. Jeździmy do szkół i prowadzimy zajęcia, aby zapobiegać wypadkom, których na przejazdach kolejowo-drogowych, a także na tak zwanych dzikich przejściach, zdarza się bardzo wiele. Te wypadki przydarzają się ludziom znajdującym się w miejscach, w których ich być nie powinno – tłumaczy.
– Jesteśmy firmą, która przewozi wielu podróżnych: w zeszłym roku było to aż ponad 43 miliony osób. Cieszę się, że w tej kampanii uczestniczą wszyscy przewoźnicy kolejowi i zarządcy infrastruktury w Polsce, bo ona rzeczywiście promuje bezpieczeństwo, a im bezpieczniej na torach, w pociągach, tym mniej stresu dla pracowników – dodaje Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.
Głównym bohaterem kampanii „Kolejowe ABC II ” jest nosorożec Rogatek. – To ambasador bezpieczeństwa. Dzięki niemu dzieciaki mogą lepiej przyswoić kwestie związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych. On jest takim starszym przyjacielem, przewodnikiem. Lekcje, które prowadzimy, są realizowane w zabawowy sposób – wyjaśnia Natalia Krapacz, zastępca dyrektora Departamentu Przewozów Pasażerskich Urzędu Transportu Kolejowego.
Tuż przed wakacjami w trasę wyruszą kolejne pociągi promujące bezpieczeństwo na kolei. Składy w barwach kampanii „Kolejowe ABC II” będą jeździły na północy i południu Polski – w regionach atrakcyjnych dla turystów.
– Będą dwa pociągi nosorożca Rogatka: jeden w Trójmieście – pociąg PKP SKM oklejony w barwach kampanii – a drugi na południu. Od lutego przez cały rok jeździ też lokomotywa, która także promuje bezpieczeństwo na kolei – wskazuje Tomasz Frankowski, rzecznik prasowy Urzędu Transportu Kolejowego.
POWAŻNY BŁĄD KIEROWCÓW
Rzecznik dodaje, że od zeszłego roku z inicjatywy prezesa Urzędu Transportu Kolejowego są prowadzone testy systemów zabezpieczeń przejazdów kolejowo-drogowych, które wychwytują błędy kierowców.
– To między innymi niezatrzymywanie się przed znakiem „Stop” ustawionym przed przejazdem. W momencie startu testów nawet 70 proc. kierowców nie zatrzymywało się w tym miejscu, w którym powinni to zrobić. To jeden z głównych grzechów kierujących autami: traktują czerwone światło jak ozdobnik. Tymczasem czerwone światło przed przejazdem jest takie samo, jak na innym skrzyżowaniu, ale skutki jego zignorowania mogą okazać się poważniejsze, bo zderzymy się z kilkusettonowym pociągiem – przestrzega.
DZIECI SĄ ZADOWOLONE
Podczas wydarzenia promującego kampanię 14 czerwca w Gdańsku odbyła się także lekcja bezpieczeństwa dla dzieci. Najmłodszym spodobał się ten sposób przekazywania wiedzy, która – jak przyznają – jest bardzo istotna i przydatna. – Możemy nauczyć się obowiązujących zasad bezpieczeństwa, aby przekazać je innym – zauważa jedna z małych uczestniczek. – Słowne tłumaczenia zrozumieją dorośli, a my wolimy, gdy wiedzę przekazuje nam nosorożec – dodaje inna dziewczynka.
Realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego kampania Kolejowe ABC II jest drugą edycją ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej propagującej zasady bezpieczeństwa, a także wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem podczas korzystania z transportu kolejowego. Kampania została współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W ramach letnich aktywności kampanii Kolejowe ABC II odbędą się liczne wydarzenia plenerowe – najbliższe 17 czerwca na Placu Litewskim w Lublinie. Przez całe wakacje organizowane będą również pikniki rodzinne: na Helu (8 lipca), w Świnoujściu (15 lipca), Wiśle (22 lipca) i Darłowie (19 sierpnia). Podczas wspomnianych imprez uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wielkiej grze terenowej, w której dzięki specjalnym zadaniom poznają zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, w pobliżu torów, na dworcach i w pociągach.
Posłuchaj materiału naszej reporterki:
Marta Włodarczyk/MarWer