I Love Poland znów pokazuje rufę rywalom. Załoga jachtu wygrała IRC Super Zero w sezonie 2023

(Fot. PFN/Robert Hajduk)

I Love Poland po raz kolejny promuje Polskę poza granicami kraju. Tym razem dowodzona przez Grzegorza Baranowskiego jednostka została zwycięzcą grupy IRC Super Zero. To już ósme regaty, w których biorą udział w tym roku.

RORC, czyli Royal Ocean Racing Club, ogłosił wyniki sportowe sezonu 2023, tak zwane Season’s Points Championship. Jest to największa na świecie seria wyścigów morskich, których historia sięga ponad 100 lat. Rywalizacja przyciąga światowej klasy profesjonalne zespoły ścigające się w pięciu klasach. O ogólnym zwycięzcy decyduje korekta czasu zgodnie z zasadami przelicznika IRC, stosowanego w prawie wszystkich najważniejszych na świecie wyścigach offshorowych.

W 12-miesięcznej rywalizacji składającej się z 15 oddzielnych wyścigów wzięło udział ponad 500 różnych jachtów.

UTYTUŁOWANI ZWYCIĘŻCY

Zwycięzcą grupy IRC Super Zero została jednostka I Love Poland Polskiej Fundacji Narodowej, dowodzona przez Grzegorza Baranowskiego. Największy wpływ na ten wynik miało wygranie styczniowych regat przez Atlantyk – RORC Transatlantic Race oraz zwyciężone trofeum IMA Transatlantic Trophy. RORC podkreśla, że załoga I Love Poland w tamtych regatach liczyła aż 10 żeglarzy w wieku poniżej 35 roku życia.

Podium Season’s Points Championship w klasyfikacji IRC Super Zero:

Volvo 70 | I Love Poland | Grzegorz Baranowski

Maxi72 | Notorious | Peter Morton

VO65 | Wind Whisper | Marcin Sutkowski

Jacht I Love Poland wystartował w 2023 roku w aż ośmiu regatach i w pięciu z nich zajmował miejsca na podium, a w trzech zwyciężał. Podczas wyścigów w załodze znalazło się 31 różnych żeglarzy i żeglarek, wszyscy z Polski.

INDYWIDUALNE SUKCESY ZAŁOGI I LOVE POLAND

Wrzesień obfitował w wiele indywidualnych sukcesów aktualnych i byłych członków załogi I Love Poland.

Mistrzem Świata katamaranów A-Class został Jakub Surowiec, który jest laureatem III edycji Programu Szkoleniowego i na ILP pełni funkcję trymera grota.

– Do załogi I Love Poland planuję dołączać na regaty, ale chcę jak najwięcej pływać i trenować na A-classie, ponieważ czuję, że mam szansę jeszcze dużo powiedzieć. Byłem już trzeci na Mistrzostwach Świata, drugi w zeszłym roku, więc brakuje jeszcze tego pierwszego, czego osiągnięcie nie będzie łatwym zadaniem – mówił Kuba przed sezonem.

Obszerny artykuł o Kubie i jego przygodzie z I Love Poland oraz katamaranami znajduje się tutaj.

Mateusz Byrski, dziobowy na jachcie I Love Poland, został Mistrzem Polski w klasie 505. Mateusz zdobył złoty medal, żeglując w załodze z Michałem Strusińskim, reprezentując klub Stowarzyszenie Port Mechelinki. Agnieszka Skrzypulec i Magdalena Kwaśna, które dołączały do załogi ILP w sezonie 2022 wraz z Jolantą Ogar – Hill i Anną Brzozowską zajęły drugie miejsce w Finałach Kobiecej Żeglarskiej Ligi Mistrzów. Aż trzech byłych załogantów I Love Poland: Igor Tarasiuk, Jakub Padzik i Maksymilian Pawłowski, żeglując z Hanią Dzik jako Yacht Club Gdańsk wygrali Mistrzostwa Polski w klasie RS 21.