Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

PKP Intercity będzie współpracować z Politechniką Gdańską. Podpisano porozumienie

22 września 2023 07:15
w Trójmiasto
A A
(Fot. wikipedia)

(Fot. wikipedia)

PKP Intercity podpisało porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańską. Wspólne działania sektora kolejowego i naukowego mają być motorem napędowym do wzrostu innowacyjności polskiej kolei – podkreśla spółka.

Jak informuje zespół prasowy spółki PKP Intercity, podpisanie umowy o współpracy z Politechniką Gdańską to kolejne porozumienie o wspólnych działaniach naukowo-technicznych i edukacyjnych przewoźnika z partnerem ze świata nauki.

– Współpraca sektora kolejowego i naukowego ma być motorem napędowym do wzrostu innowacyjności polskiej kolei. W wyniku umowy zostanie opracowana nowa oferta edukacyjna, która obejmie kursy, szkolenia, studia dualne, studia podyplomowe, jak również nowe kierunki i specjalizacje. Współpraca partnerów stworzy dla studentów nowe możliwości rozwoju kompetencji zawodowych. Będą oni mogli skorzystać z bogatej oferty m.in. staży, praktyk, zajęć praktycznych oraz wizyt studyjnych – wskazano w informacji.

– Jestem przekonany, że dzięki zawartemu właśnie porozumieniu skorzystają nie tylko nasi studenci, którym oferujemy kształcenie na najwyższym poziomie oraz możliwość wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce, lecz także branża kolejowa, która zyska świetnie przygotowanych specjalistów. Istotna jest dla nas również możliwość współpracy na szeroko rozumianym polu naukowo-badawczym – mówi rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

NAJWIĘKSZY PROGRAM INWESTYCYJNY W HISTORII PKP INTERCTY

PKP Intercity podaje, że przedmiotem umowy z Politechniką Gdańską jest także wzajemne wsparcie merytoryczne oraz stała wymiana doświadczeń na rzecz rozwoju i badań branży kolejowej m.in. przez realizowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, przygotowywanie analiz i ekspertyz, organizowanie wizyt studyjnych dla kadry naukowej uczelni w jednostkach organizacyjnych PKP Intercity.

– Jesteśmy w trakcie realizacji największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Rozwijamy nie tylko nasz tabor czy stacje postojowe, ale także zmieniamy wnętrze naszej organizacji oraz wdrażamy coraz więcej rozwiązań cyfrowych. Naszym działaniom sprzyjać będzie wyspecjalizowana kadra, oparta na wysokiej klasy specjalistach wywodzących się z czołowych polskich szkół wyższych. Jesteśmy pewni, że korzyści ze współpracy odniosą obie strony – zarówno my, jak i środowisko naukowe – mówi członek zarządu PKP Intercity Artur Resmer.

PROMOCJA BRANŻY KOLEJOWEJ

Jak podkreślono, ważnym punktem porozumienia będzie też promocja branży kolejowej oraz pokazywanie jej rozwoju i dorobku przez organizację konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej. Planowane są także wspólne publikacje branżowe i naukowe, współpraca z biurem karier uczelni, a także planowanie wspólnej działalności dydaktycznej i badawczo-rozwojowej.

Politechnika Gdańska to siódma uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity. Wcześniej narodowy przewoźnik podpisał umowy z Politechnikami z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, a także z Politechniką Śląską, Akademią Leona Koźmińskiego i Wojskową Akademią Techniczną. W gronie partnerów spółki są m.in. Ochotnicze Hufce Pracy, a także Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych w Lublinie i Zespół Szkół nr 6 w Siedlcach, przy którym powstało Branżowe Centrum Umiejętności.

PAP/aKa

Tagi: GdańskPKP IntercityPolitechnika Gdańskaporozumienieumowa

REKLAMA

NAJNOWSZE

Szczudlarze w jasnych strojach i słomkowych kapeluszach na Starym Rynku w Słupsku podczas festiwalu SALWA, w otoczeniu spacerujących mieszkańców i namiotów wystawienniczych
Słupsk

Jubileuszowa SALWA po raz pierwszy na Starym Rynku. Słupsk rozpoczął sezon letni

Koncerty, warsztaty, spektakle, stoiska z rękodziełem i rodzinna...

k.pius
27 czerwca 2026 - 20:23
Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

Gdynia po raz kolejny zainwestowała w bezpłatną komunikację...

k.pius
27 czerwca 2026 - 19:46
Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

Gdańska Szkoła pod Żaglami rozpoczęła dziś trzytygodniowy rejs...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 19:19

ZOBACZ TAKŻE

Pogrzeb Janusza Daszczyńskiego, byłego prezesa Telewizji Polskiej (TVP) na cmentarzu w Sopocie
Trójmiasto

W Sopocie pożegnano Janusza Daszczyńskiego. Były prezes Telewizji Polskiej miał 73 lata

2026-06-27
Uroczystość na nabrzeżu przy okręcie ORP „Błyskawica” (widoczny numer burtowy H34) w Gdyni. Po lewej stronie i na pierwszym planie stoi tyłem grupa oficerów Marynarki Wojennej w ciemnych mundurach i białych czapkach garnizonowych. W tle, nad pokładem okrętu, unosi się biały dym po wystrzale z salutu armatniego. Po prawej stronie widać salutujących żołnierzy oraz obserwujących wydarzenie cywilów, z których jeden fotografuje uroczystość nadania promocji oficerskich
Trójmiasto

Promocje oficerskie 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

2026-06-27
Grupa uśmiechniętych wolontariuszy fundacji „Zupa na Monciaku” pozuje do wspólnego zdjęcia w słoneczny, letni dzień. W kadrze znajduje się około dziesięciu osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ubranych w luźne, codzienne stroje. W lewym dolnym rogu widoczny jest niebieski mikrofon z logo „Radio Gdańsk”. W tle widać zielony teren trawiasty, barierki ochronne oraz elementy infrastruktury drogowej pod bezchmurnym, błękitnym niebem, co sugeruje przygotowania do podróży na świeżym powietrzu
Trójmiasto

40. konwój Fundacji Zupa na Monciaku wyruszył z Gdańska na Ukrainę

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.