Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Mieszkańcy Gdańska: „Chodniki w mieście przypominają lodowisko, jest niebezpiecznie”

10 lutego 2023 18:52
w Trójmiasto
A A
(Fot. swietajno.ug.gov.pl)

(Fot. swietajno.ug.gov.pl)

Po niedawnym ataku zimy na jezdniach nie ma już śladu po śniegu i lodzie, kierowcy mogą odetchnąć. Natomiast na chodnikach, które powinno odśnieżać miasto, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zapytaliśmy mieszkańców Gdańska, jakie jest ich zdanie na ten temat.


– Bywa różnie, w zależności od ulicy. Na przykład wczoraj autentycznie się zachwycałam, idąc z rodziną i z tym dwa pieskami. Podziwialiśmy odśnieżone chodniki na Armii Krajowej – mówi pani Magdalena.

Panią Małgorzatę natomiast cieszy mniejsza ilość soli na chodnikach. – Uważam, że chodniki odśnieżono adekwatnie do rzeczywistości. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Co prawda trzeba wybierać jedną z dwóch dróg, ale są odśnieżane. Ja bardzo się cieszę, że tyle soli nie sypią w tym roku. Bo sól to zbrodnia dla roślin i w ogóle dla ekosystemu – zauważyła.

ŚLISKO I NIEBEZPIECZNIE

Pan Tadeusz jest natomiast zdania, że na chodnikach trzeba bardzo uważać. – W Gdańsku są takie miejsca, że idąc można rzeczywiście poczuć się jak na lodowisku. Widać, że trochę śniegu stopniało, ale ślisko jest niesamowicie, więc trzeba uważać i iść bardzo wolno. Ja już miałem takie sytuacje, że prawie się przewróciłem. Na szczęście nadal jeszcze bez żadnego poważnego uszkodzenia. Ale bezpiecznie nie jest – podkreśla.

Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przypomina, że obowiązek odśnieżania chodników należy również do mieszkańców.

– Odśnieżanie chodników jest obowiązkiem przede wszystkim właścicieli nieruchomości lub w ich imieniu administratorów oraz zarządców danego terenu. Za usunięcie śniegu odpowiada więc w zależności od lokalizacji właściciel prywatnego domu, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, albo gmina. W Gdańsku za utrzymanie czystości na terenach należących do miasta odpowiada przede wszystkim Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Gdańskie Nieruchomości – przy budynkach komunalnych i na podwórkach, które nie są dzierżawione przez wspólnoty – wyjaśnia.

Kilian przekonuje, że miasto w trosce o mieszkańców i ich bezpieczeństwo odśnieża również chodniki, których Gdański Zarząd Dróg i Zieleni odśnieżać nie powinien.

Przypomnijmy, że miasto Gdańsk zabezpieczyło na utrzymanie przepustowości dróg i chodników tej zimy około 40 mln złotych.

Edyta Stracewska

Tagi: Gdańskodśnieżanieśniegzima

REKLAMA

NAJNOWSZE

Kobieta w żółtej kamizelce odblaskowej z napisem „INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA” stoi tyłem na zielonym, porośniętym trawą terenie i obserwuje akcję gaśniczą. W tle widać czerwony wóz strażacki, kłęby dymu nad halą przemysłową oraz budynek z szyldem „AEROSOL SERVICE”. To pożar fabryki aerozoli w Charnowie
Słupsk

Śledztwo ws. pożaru w fabryce w Charnowie poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku

Prokuratura Okręgowa w Słupsku będzie gospodarzem śledztwa dotyczącego...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 14:51
ustawa metropolitalna samorządowcy apelują do prezydenta
Region

Ustawa metropolitalna czeka na podpis. Samorządowcy apelują do prezydenta

Pomorscy samorządowcy wspólnie apelują do prezydenta Karola Nawrockiego...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 14:00
Gdańsk deszczówka mikroretencja, pomorze otrzymało ponad 10 mln zł
Region

Nawet 8 tysięcy złotych dotacji na zatrzymanie deszczówki

Mieszkańcy Pomorza mogą ubiegać się o dofinansowanie na...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 13:37

ZOBACZ TAKŻE

Eliza Zeidler (fot. Radio Gdańsk/Adrian Kasprzycki)
Gość Radia Gdańsk

Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Gdańska? „Nie mamy informacji, by wizyta została odwołana”

2026-06-22
Dar Młodzieży cumuje w cumuje w Norfolk. Jednostkę odwiedza amerykańska Polonia
Wiadomości

Amerykańska Polonia odwiedza Dar Młodzieży. Ostatnie dni żaglowca w Norfolk [ZDJĘCIA]

2026-06-21
Gdańsk, Festiwal dla Życie i Rodziny i Marsz dla Życia
Trójmiasto

Festiwal dla Życia. Barwny pochód, koncerty, dyskusje i wartości chrześcijańskie w Gdańsku

2026-06-21
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.