Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Nadzorował budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Żagiel Roku” Radia Gdańsk dla ministra Marka Gróbarczyka

24 czerwca 2023 11:30
w Elbląg, Powiśle, Trójmiasto
A A
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

Za nami uroczysta gala finałowa III Forum Morskiego Radia Gdańsk, podczas której wręczyliśmy nagrody Statek Roku oraz dwa Żagle Roku (relacja >>>TUTAJ). Jedną z nagród – Żaglem Roku – uhonorowany został minister Marek Gróbarczyk za realizacje inwestycji w sektorze gospodarki wodnej, szczególnie za nadzór nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Minister Marek Gróbarczyk w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny jest za sprawy związane z gospodarką wodną oraz realizację inwestycji w tym sektorze. Z wykształcenia jest inżynierem – studia ukończył na Wydziale Mechanicznym w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Infrastruktura morska od zawsze była jego specjalnością, dlatego też z ramienia rządu nadzorował budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Ta inwestycja o znaczeniu strategicznym była dla ministra Gróbarczyka priorytetowym działaniem. Wielokrotnie widywaliśmy go na placu budowy. To właśnie Marek Gróbarczyk zapisał się w historii jako osoba która otworzyła kanał żeglugowy.

17 września 2022 roku otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeje Wiślaną, wzmacniając tym samym suwerenność Polski. Minister Marek Gróbarczyk asystował przy odprawie statku Zodiak II, który jako pierwszy przepłynął kanał przez Mierzeję Wiślaną.

LIST Z PODZIĘKOWANIAMI

Nagrodę w imieniu ministra Marka Gróbarczyka odebrała Barbara Olczyk, zastępca dyrektora Urzędu ds. Inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni. Na gali odczytała list z podziękowaniami od laureata.

„Szanowni państwo, jestem zaszczycony i pragnę przekazać serdeczne podziękowania za obdarzenie mnie tak wymowną nagrodą, jaką jest „Żagiel Roku Radia Gdańsk 2023″. Tegoroczna edycja Forum Morskiego została poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu Polski oraz szczególnie kluczowemu w mojej ocenie tematowi, rozwojowi morskich farm wiatrowych w basenie Morza Bałtyckiego. Jest to niezwykle ważny aspekt, zważywszy na sytuację za naszą wschodnią granicą. Podejmowanie działań zmierzających do zabezpieczenia stabilności rodzimego przemysłu oraz niezależności energetycznej naszej ojczyzny, powinno być priorytetem. Z tej przyczyny należy wspomnieć o uruchomionym w ubiegłym roku rurociągu Baltic Pipe. Ponadto również w zeszłym roku oddaliśmy do użytku kanał żeglugowy łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W najbliższych dniach zostanie uruchomiony kolejny etap z mostem obrotowym w Nowakowie. Są to niezwykłe inwestycje w skali kraju, ale przede wszystkim mające służyć lokalnym społecznościom. Dziś już wiemy, że projekty, tak bombardowane negatywnymi opiniami oponentów, mojej wizji polityki morskiej, są czynnikiem budującym naszą państwową niezależność energetyczną od Rosji. Moją drogę życiową związałem z gospodarką morską i wodną, są to dziedziny niezwykle bliskie mojemu sercu, dlatego z ogromną wdzięcznością i pokorą przyjmuję tę znamienitą nagrodę. Jednocześnie jestem zbudowany, że Radio Gdańsk, poprzez inicjatywę Forum Morskiego, przyczynia się do budowania dobrej płaszczyzny współpracy pomiędzy wszystkimi sektorami skupionymi wokół gospodarki morskiej oraz bezpieczeństwa energetycznego. Raz jeszcze serdecznie dziękuję i życzę nam wszystkim relatywnie szybkich, przynoszących korzyści dla całej Polski, efektów działań na rzecz zielonej energii i suwerenności energetycznej” – napisał w liście minister Gróbarczyk.

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

Partnerem Generalnym III Forum Morskiego Radia Gdańsk jest Polski Koncern Naftowy Orlen. Partnerzy Główni to: Port Gdańsk, Port Gdynia, PGE Baltica, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdańska Stocznia Remontowa, Port Szczecin-Świnoujście, PGZ Stocznia Wojenna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Morski w Gdyni oraz Centralny Port Komunikacyjny. Organizatorem jest Radio Gdańsk.

raf/mm/aKa

Tagi: Forum Morskie Radia GdańskMarek Gróbarczykwydarzenia Radia Gdańsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22
Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie [FILM]

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30

ZOBACZ TAKŻE

Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)
Trójmiasto

Najpiękniejsze słowa z okazji Dnia Matki. Posłuchajcie, czego życzyli Słuchacze swoim mamom

2024-05-27
(Fot. Radio Gdańsk)
Elbląg

Woda jest magiczna, tak jak i ludzie poznani na szlaku Kanału Elbląskiego. Dzień drugi rejsu Radia Gdańsk

2024-05-15
(Fot. Radio Gdańsk)
Elbląg

Żabki, wąskie śluzy i Stare Jabłonki. Dzień pierwszy rejsu Kanałem Elbląskim

2024-05-14
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.