Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

40. konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszył z Gdańska

27 czerwca 2026 16:13
w Trójmiasto
A A
Grupa uśmiechniętych wolontariuszy fundacji „Zupa na Monciaku” pozuje do wspólnego zdjęcia w słoneczny, letni dzień. W kadrze znajduje się około dziesięciu osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ubranych w luźne, codzienne stroje. W lewym dolnym rogu widoczny jest niebieski mikrofon z logo „Radio Gdańsk”. W tle widać zielony teren trawiasty, barierki ochronne oraz elementy infrastruktury drogowej pod bezchmurnym, błękitnym niebem, co sugeruje przygotowania do podróży na świeżym powietrzu

Wolontariusze fundacji Zupa na Monciaku wyruszają z 40. konwojem na Ukrainę (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Konwój zorganizowany przez Fundację Zupa na Monciaku to tym razem 10 busów ze sprzętem dla żołnierzy. Akumulatory, agregaty, Starlinki, a także pomoc medyczna i żywność – informuje Aleksandra Kamińska, szefowa fundacji Zupa na Monciaku. Pomoc z Gdańska dotrze do obwodów: donieckiego, zaporoskiego, charkowskiego i dniepropietrowskiego.

– Wieziemy detektory dronów ostrzegające żołnierzy i medyków przed nadlatującym zagrożeniem, laptopy dla pododdziału obrony przeciwlotniczej chroniącego niebo nad Kijowem, kilkadziesiąt akumulatorów zasilania awaryjnego dla brygad piechoty morskiej, Starlinki zapewniające łączność, agregaty prądotwórcze oraz urządzenia rozruchowe – wylicza Aleksandra Kamińska.

– Transport obejmuje również wyposażenie wykorzystywane w pojazdach pracujących w rejonach działań wojennych, w tym podczas ewakuacji rannych. Wieziemy także śpiwory, karimaty, latarki czołowe, napoje energetyczne i izotoniczne oraz mnóstwo innego wyposażenia niezbędnego do codziennego funkcjonowania żołnierzy – dodaje.

Dziennikarka Anna Rębas w okularach przeciwsłonecznych trzyma niebieski mikrofon Radia Gdańsk, nagrywając wypowiedź mężczyzny ubranego w oliwkową koszulę, krótkie spodenki i brązowy kapelusz turystyczny. Stoją na brukowanym placu przy otwartym tyle niebieskiego furgonu transportowego z logo fundacji „Zupa na Monciaku”. Wewnątrz pojazdu widać ułożone w stosy kartony i paczki z pomocą humanitarną. Na karoserii furgonu, obok tablicy rejestracyjnej z Gdańska, naklejona jest naklejka z herbem Ukrainy (Tryzubem) oraz widoczny jest adres strony internetowej fundacji
Anna Rębas nagrywa uczestników 40. konwoju z pomocą dla Ukraińców fundacji Zupa na Monciaku (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Znaczną część transportu stanowi pomoc medyczna. Wśród przewożonego sprzętu znajduje się m.in. kilkadziesiąt ciśnieniomierzy i termometrów na podczerwień, elektrokardiograf i otoskop dla punktu stabilizacji medycznej, organizery medyczne, opatrunki, leki, płyny infuzyjne oraz środki higieniczne, a także kilkanaście łóżek szpitalnych przeznaczonych dla batalionu medycznego w obwodzie donieckim.

Z organizatorami konwoju, wolontariuszami i konsul generalną Ukrainy w Gdańsku rozmawiała Anna Rębas:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2026/06/40-konwuj-na-Ukraine.-Zupa-na-Monciaku-270626.mp3

– Do szpitala, w którym leczeni są ranni żołnierze, dostarczymy pościel dla oddziału reanimacji, leki, kilkadziesiąt koców i poduszek, kilkadziesiąt nowych kul ortopedycznych oraz nowe wózki inwalidzkie dla oddziału rehabilitacji. Dla punktów stabilizacji rannych przygotowaliśmy łóżka polowe, koce, leki, strzykawki, zupy w kubeczkach oraz czekoladę. Wieziemy również odzież, pościel, kołdry, poduszki, ręczniki, kosmetyki, żywność dla dzieci oraz inne artykuły pierwszej potrzeby przeznaczone dla osób ewakuowanych z terenów przyfrontowych – dodaje współorganizatorka akcji.

Nie zabraknie także pomocy dla zwierząt. Wolontariusze zabierają kilka ton karmy dla psów i kotów oraz transportery i smycze wykorzystywane podczas ewakuacji zwierząt z terenów objętych działaniami wojennymi.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, widoczna od tyłu w ciemnoszarej koszulce i z włosami upiętymi w kok, rozmawia na wybrukowanym placu z wolontariuszką ubraną w jaskrawozieloną koszulkę polo i okulary przeciwsłoneczne. Po lewej stronie rozmowie przygląda się mężczyzna w czarnym t-shircie oraz dwie inne kobiety stojące nieco dalej. Po prawej stronie zaparkowany jest biały furgon dostawczy z napisem „Meva-Pol Gdańsk”, a za nim większa ciężarówka transportowa. W tle, pod bezchmurnym, niebieskim niebem, widoczne są maszty z flagami oraz zielone drzewa. Prezydent żegna wolontariuszy fundacji Zupa na Monciaku, którzy wyjeżdżają z 40. konwojem z pomocą na Ukrainę
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz żegna wolontariuszy fundacji Zupa na Monciaku, którzy wyjeżdżają z pomocą na Ukrainę (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

– Pomoc dostarczamy osobiście, bezpośrednio do rąk. Mamy pewność, że trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Tym razem dotrzemy do odbiorców w obwodach: charkowskim, donieckim, dniepropietrowskim, odeskim i zaporoskim. Ważne jest dla nas także osobiste spotkanie z żołnierzami, medykami i ludźmi dotkniętymi wojną. Każdy nasz konwój to nie tylko dostawa potrzebnego wyposażenia, ale także przekazanie wyrazów solidarności, wsparcia i pamięci o tych, którzy od ponad czterech lat żyją w cieniu konfliktu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i partnerom, którzy przyczynili się do tego, że ten transport mógł wyruszyć – podkreśla szefowa fundacji.

Transport na Ukrainę osobiście, choć półoficjalnie, pożegnała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Nasze życie składa się z takich małych, codziennych czynów. Ja staram się zawsze wspierać takie inicjatywy, bo one, obok tych dużych konferencji i spotkań, są równie ważne – stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz. – Jestem dumna z Oli i z tego, co robi. Jestem dumna z wolontariuszy i kierowców, którzy w tym upale pojadą w konwoju. Podczas ostatniej Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy mogłam wspomnieć o tym, co robi Aleksandra Kamińska. I zrobiłam to z dumą i radością – dodała prezydent Gdańska.

Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z Aleksandrą Dulkiewicz:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2026/06/Aleksandra-Dulkiewicz-pomoc-dla-Ukrainy-270626.mp3

Anna Rębas/puch

Tagi: fundacjapomocUkrainaZupa na Monciaku

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pogrzeb Janusza Daszczyńskiego, byłego prezesa Telewizji Polskiej (TVP) na cmentarzu w Sopocie
Trójmiasto

W Sopocie pożegnano Janusza Daszczyńskiego. Były prezes Telewizji Polskiej miał 73 lata

Najbliżsi, przyjaciele i byli współpracownicy pożegnali w Sopocie...

k.pius
27 czerwca 2026 - 17:19
Uroczystość na nabrzeżu przy okręcie ORP „Błyskawica” (widoczny numer burtowy H34) w Gdyni. Po lewej stronie i na pierwszym planie stoi tyłem grupa oficerów Marynarki Wojennej w ciemnych mundurach i białych czapkach garnizonowych. W tle, nad pokładem okrętu, unosi się biały dym po wystrzale z salutu armatniego. Po prawej stronie widać salutujących żołnierzy oraz obserwujących wydarzenie cywilów, z których jeden fotografuje uroczystość nadania promocji oficerskich
Trójmiasto

Promocje oficerskie 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

Promocje na pierwszy stopień oficerski odebrało 78 absolwentów...

k.pius
27 czerwca 2026 - 17:01
Grupa uśmiechniętych wolontariuszy fundacji „Zupa na Monciaku” pozuje do wspólnego zdjęcia w słoneczny, letni dzień. W kadrze znajduje się około dziesięciu osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ubranych w luźne, codzienne stroje. W lewym dolnym rogu widoczny jest niebieski mikrofon z logo „Radio Gdańsk”. W tle widać zielony teren trawiasty, barierki ochronne oraz elementy infrastruktury drogowej pod bezchmurnym, błękitnym niebem, co sugeruje przygotowania do podróży na świeżym powietrzu
Trójmiasto

40. konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszył z Gdańska

Konwój zorganizowany przez Fundację Zupa na Monciaku to...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 16:13

ZOBACZ TAKŻE

Miejsce wypadku drogowego wielu na Kaszubach. Na drodze stoi niebieski samochód z rozbitym przodem, obok którego stoi policjant. Na trawiastym poboczu po prawej stronie leży przewrócony motocykl. W tle widać zieleń i zaparkowane auto
Kaszuby

Wypadek w Wielu. Trzy osoby ranne, w tym dwoje dzieci

2026-06-27
Radiowóz Straży Miejskiej w Słupsku
Słupsk

W wakacje więcej patroli Straży Miejskiej w Słupsku

2026-06-27
Łącznie, w 2027 roku, dzielnice Gdyni otrzymają ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych
Trójmiasto

Rady dzielnic w Gdyni dostaną ponad 3 miliony złotych

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.