– W Polsce mamy 500 lekarzy specjalistów geriatrii. Potrzeba ich dwa razy więcej – mówił w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Tomasz Grodzicki, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Profesor, który kieruje oddziałem chorób wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską, że są województwa, w których brakuje geriatrów. – Na przykład w woj. warmińsko-mazurskim jest dwóch lekarzy tej specjalności. Na Pomorzu sytuacja jest lepsza, poprawiła się w ostatnich latach.
Geriatra w założeniu ma opiekować się pacjentem w podeszłym wieku, by nie musiał on korzystać z wizyt u wielu specjalistów. – Jest to pożądane zwłaszcza u osób po 80 roku życia. I nie chodzi tylko o leczenie chorób i ich objawów, ale zwrócenie uwagi jak na co dzień funkcjonuje pacjent. Czy jest samodzielny, czy je i pije, czy wychodzi z domu, czy ma problemy z pamięcią- tłumaczył specjalista.
Podkreślał znaczenie odpowiedniego nawodnienia seniorów. – Po 50 roku życia słabnie poczucie pragnienia, w efekcie osoby starsze piją mniej, przez co maja gorsze samopoczucie i dochodzi do zasłabnięć.
Profesor Tomasz Grodzicki był gościem Radia Gdańsk w czasie „10 Ogólnopolskiego Kongresu Starzenia – Pacjent 65 + w codziennej praktyce lekarskiej”.