Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Powstanie drugi pływający terminal w Zatoce Gdańskiej

23 czerwca 2026 13:29
w Wiadomości
A A
Wodowanie jednostki FSRU

W Zatoce Gdańskiej ma powstać drugi terminal pływający (Fot. Gaz-System)

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej – powiedział we wtorek przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Donald Tusk. Podkreślił, że inwestycja nie będzie finansowana z budżetu.

– Podjęliśmy decyzję: konkretnie Gaz System, o kolejnej inwestycji, która utwierdzi rolę Polski jako hubu gazowego. To ma oczywiście wymiar międzynarodowy, to nie chodzi tylko o Polskę, interes jest na wielką skalę. Będzie to już trzeci terminal. Jeden mamy w Świnoujściu, kończymy budować pływający terminal w Zatoce Gdańskiej. Trzeci terminal, też pływający, powstanie również w Zatoce Gdańskiej – powiedział we wtorek przed posiedzenie Rady Ministrów premier Donald Tusk.

Podkreślił, że do inwestycji nie będzie dopłacał budżet. – To jest inwestycja komercyjna, ona wpłynie na nasze bezpieczeństwo gazowe, także na rolę Polski jako centralne miejsce dyspozycji LNG, ale jest to także konkretny biznes. Zainteresowanie świata komercyjnego tym przedsięwzięciem jest na tyle duże, że ta inwestycja nie będzie wymagać wsparcia z budżetu – dodał premier.

MINISTER ENERGII: TO HISTORYCZNA DECYZJA

– To historyczna decyzja dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Zbudujemy trzeci terminal LNG w rejonie Morza Bałtyckiego. Nowa jednostka znacząco zwiększy nasze możliwości w zakresie importu skroplonego gazu. Terminal FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej będzie jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Budujemy nową architekturę bezpieczeństwa Europy i umacniamy naszą pozycję jako regionalnego hubu energetycznego – zaznaczył minister energii Miłosz Motyka.

– Konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę energetyczną, która wzmocni odporność Polski i zapewni stabilne dostawy gazu na kolejne dekady. FSRU 2 to inwestycja w bezpieczeństwo państwa, konkurencyjność gospodarki i silną pozycję naszego kraju na europejskim rynku energii. Dywersyfikacja źródeł dostaw oraz rosnące zdolności importowe w infrastrukturze do regazyfikacji LNG – stworzą dla Polski wyjątkowe okno strategiczne, pozwalając jednocześnie wzmacniać bezpieczeństwo regionu i budować warunki dla stabilnych, przewidywalnych cen energii dla obywateli i przedsiębiorców – podkreślił Wojciech Wrochna, wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Wyniki procedury Open Season są wyraźnym sygnałem płynącym z rynku. Uczestnicy potwierdzili, że widzą w Polsce miejsce do dalszego rozwoju działalności handlowej, budowania nowych łańcuchów dostaw oraz zwiększania wykorzystania LNG jako istotnego elementu systemu energetycznego. To potwierdzenie zasadności naszej strategii inwestycyjnej i kolejny krok w budowie nowoczesnej infrastruktury energetycznej oraz konkurencyjnego rynku dla Polski i całego regionu – powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Celem programu FSRU (Floating Storage Regasification Unit), realizowanego przez Gaz-System, jest stworzenie infrastruktury, która umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego (LNG), jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego gazu.

PAP/ua

Tagi: Donald TuskterminalZatoka Gdańska

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie
Słupsk

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie zostanie zastąpiony płytą informacyjną

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie w powiecie...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 16:38
nawalne deszcze w bytowie, podsumowanie skutków
Słupsk

Bytów liczy starty po ulewie. Podmyte drogi, kilkadziesiąt zalanych budynków

Zalane posesje, podtopione drogi, osunięcia gruntu i powalone...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 16:33
Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie, w którym działa Zakład Balneologiczny
Trójmiasto

Zmiany w Zakładzie Balneologicznym w Sopocie. Masażyści otrzymali wypowiedzenia

Masażyści pracujący w Zakładzie Balneologicznym w Sopocie otrzymali...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 16:25

ZOBACZ TAKŻE

PEJ i powiat wejherowski podpisały porozumienie drogowe
Kaszuby

PEJ i powiat wejherowski wspólnie zadbają o drogi. Podpisano porozumienie

2026-06-23
nowy statek SAR wybuduje Stocznia Remontowa Shipbuilding, nz. Arkadiusz Marchewka i Sebastian Kluska
Trójmiasto

Nowy statek dla SAR pod koniec 2028 r. Wybuduje go Stocznia Remontowa Shipbuilding

2026-06-23
Dworzec kolejowy w Elblągu
Elbląg

Duże inwestycje w Elblągu. Dworzec kolejowy i Most Wyszyńskiego doczekają się remontu

2026-06-23
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.