Tygodnik „Polityka” i Akademia Hutniczo-Górnicza w Krakowie zbadały poziom jakości życia w miastach. Sopot zajął pierwsze miejsce w rankingu. Na szóstym miejscu znalazł się Gdańsk, a na dziewiątym Gdynia. Drugie miejsce należy do Warszawy, a trzecie do Krakowa. W rankingu znalazł się także Słupsk, który zajął miejsce 40.
Badacze pod uwagę brali tylko miasta na prawach powiatu.
JAKOŚĆ ŻYCIA
Badania naukowców obejmowały różnorodne aspekty, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców. W rankingu znalazło się dziesięć podstawowych kryteriów: edukacja, czas wolny, mieszkania, samorząd, praca, środowisko, społeczność, bezpieczeństwo, zdrowie i komunikacja. Każda z tych wartości mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów.
WYSOKIE MIEJSCE SOPOTU
Sopot najlepiej wypadł pod względem możliwości spędzania czasu wolnego (99,99 punktów), zaangażowania mieszkańców w życie społeczne i polityczne (99,95 punktów) oraz powierzchni terenów zielonych i rekreacyjnych na terenie miasta (98,8 punktów). Kurort zajął pierwsze miejsce z wynikiem 99,6 punktów. – Dzięki mieszkańcom Sopotu możemy razem konsekwentnie zmieniać miasto i sprawiać, że staje się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia – komentuje ranking prezydent Sopotu Jacek Karnowski – Czyste powietrze, wszechobecna zieleń, a jednocześnie bogata oferta miejsc pracy i możliwości spędzania czasu wolnego aktywnie i kulturalnie sprawiają, że w Sopocie dobrze się mieszka – dodaje.
W PIERWSZEJ DZIESIĄTCE TAKŻE GDAŃSK I GDYNIA
Gdańsk został wyróżniony za dobrą komunikację miejską (99,6 punktów), sprawnie działający samorząd (94,22 punktów) i przyjazne środowisko (92,64 punktów). Zajął szóste miejsce, zdobywając 93,88 punkty. Natomiast w Gdyni dobrze oceniono komunikację (98,33 punktów), środowisko (96,97 punktów) i wysoki poziom edukacji (94,44 punkty). Gdynia z 89,29 punktami znalazła się na dziewiątym miejscu.
Ranking został przygotowany w oparciu o międzynarodowe standardy OECD, organizacji zrzeszającej najlepiej rozwinięte państwa świata, oraz Joint Research Center Komisji Europejskiej. Indeks główny jest średnią ważoną indeksów dla poszczególnych kategorii.
oprac. mar