Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Rugbyści Lechii nie myślą o emeryturze. 65 lat to dobry wiek, by wrócić do rywalizacji o medale MP

5 czerwca 2021 15:55
w Sport
A A

Sekcja rugby w Lechii Gdańsk powstała w 1956 roku. Biało-zieloni to najbardziej utytułowany tego typu klub w Polsce. Rugby Club Lechia Gdańsk to 36-krotny medalista Mistrzostw Polski, 13-krotny mistrz Polski i 11-krotny zdobywca Pucharu Polski. Jedyny klub, który nigdy nie spadł z pierwszej ligi (obecnie Ekstraligi rugby).

 

Zainteresowanie rugby w Polsce doprowadziło do tego, że we wrześniu 1955 zgłoszono rejestrację nowej dyscypliny sportu do GKKF. Utworzenie związku spowodowało, że możliwa została rejestracja drużyn. Pierwszą oficjalną w Gdańsku była sekcja rugby w AZS Politechnika Gdańska.

NAJPIERW GDAŃSK

Najszybciej odrodzenie się rugby po II wojnie światowej w Polsce nastąpiło na początku lat 50. XX wieku w Gdańsku. Dwiema pierwszymi drużynami w tym mieście były AZS Politechnika oraz uczniowie Technikum Wychowania Fizycznego. Druga z wymienionych była zalążkiem sekcji rugby Lechii Gdańsk. Głównym animatorem zespołu uczniów TWF był Henryk Hodiak, który utworzył również sekcję w którymś z gdańskich klubów sportowych. Oficjalnie sekcja rugby w Budowlanym Klubie Sportowym Lechia Gdańsk powstała 1 maja 1956. Trzon zespołu stanowili uczniowie TWF, wzmocnieni zawodnikami innych sekcji klubu. Pierwszym meczem lechistów było towarzyskie spotkanie z Politechniką. Sparing odbył się 21 września 1956 na boisku przy Reja i zakończył się zwycięstwem 14:0 AZS.

NA 65-LECIE ISTNIENIA

Z tej okazji klub organizuje okolicznościowe wydarzenia na 65-lecie jego istnienia. Hasłem przewodnim jest „Rugby łączy pokolenia”. RC Lechia swoimi ostatnimi działaniami od pewnego czasu przykłada wagę do budowania społeczności wokół klubu. Kładzie nacisk na pracę z dziećmi i młodzieżą, która odnosi sukcesy w ogólnopolskiej rywalizacji. Wczoraj starły się drużyny rodziców i dzieci, które trenują w klubie. Walka była twarda, a wynik wysoki, bo rugby łączy pokolenia.

Punktem kulminacyjnym będzie mecz pierwszej drużyny Lechii z zespołem weteranów. Naprzeciw siebie staną m.in. ojciec i syn, Mariusz kontra Olaf Niespodziany. Wśród tych drugich udział w spotkaniu zadeklarowali m.in: Paweł Lipkowski, Sławomira Kaszuba, Stefan Kałużny, Rafał Zyskowski, Rafał Kochański, bracia Jacek i Grzegorz Śliwiński czy Jacek Grebasz. Zespół poprowadzą Stanisław Zieliński i Jerzy Jumas. Ciekawym smaczkiem jest również to, że obecny trener Lechii Jurij Buchało choć tylko na chwilę, zagra w zespole weteranów przeciwko swoim podopiecznym.

Przez 40 lat z klubem związany był w roli zawodnika, a później także trenera Marek Płonka, który zasiada w zarządzie, a po murawie biega junior. Maciej Olszewski w roku jubileuszu przejął klubowe stery. Obaj w rozmowie z Włodzimierzem Machnikowskim z sentymentem mówili o przeszłości, z optymizmem patrząc w przyszłość:

/audio/dok3/Lechia_65_lat.mp3

Maks Ziara/mw

Tagi: Lechia Gdańsksport

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

Matej Rodin, Matus Vojtko, Aleksandar Cirković czy Alex Paulsen wielokrotnie występowali w pierwszym składzie. Po spadku z Ekstraklasy żaden z nich nie zagra więcej w biało-zielonych barwach.
Sport

Kryzys kadrowy w Lechii Gdańsk nie zwalnia tempa

2026-06-25
Lechia Gdańsk spadła do 1.ligi dwóch sezonach gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym (Fot. KFP/Jakub Steinborn)
Sport

Lechia Gdańsk przerywa milczenie. Pożegnano siedem osób

2026-06-10
(Fot. PAP/Adam Warżawa)
Sport

Derby Trójmiasta już tylko na zapleczu Ekstraklasy. Termalica drugim wygranym finiszu rozgrywek

2026-05-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.