Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Rada miasta z przytupem, na stadionie, ale argumentów brak. „Dulkiewicz zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli show i cyrk”

11 lutego 2022 09:05
w Audycje, Samorządowy Piątek
A A
(fot. Radio Gdańsk)

(fot. Radio Gdańsk)

Nie milkną komentarze po dwóch nadzwyczajnych sesjach Rady Miasta Gdańska, które zorganizowano jednego dnia. Pierwsza z nich miała dotyczyć fuzji PKN Orlen i grupy Lotos, natomiast druga – nieprawidłowości przy rozliczaniu się z inwestorem przy budowie Forum Gdańsk. Miały, bo ostatecznie sesje zostały upolitycznione. Dlaczego tak się stało i jak to oceniają przedstawiciele przeciwnych opcji politycznych?

Na te tematy dyskutowano w „Samorządowym Piątku”. Michał Pacześniak zapytał o to swoich gości, którymi byli Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska oraz Przemysław Majewski, miejski radny Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze pytanie, jakie padło, dotyczyło kwestii własności spółki Lotos.

– Gdańsk nie posiada żadnych akcji Lotosu, ale spółka jest największym podatnikiem dla miasta. To podmiot, który zatrudnia tysiące gdańszczan i jest kluczowy w gospodarce miasta. W związku z tym ta nadzwyczajna sesja była niezwykle istotna. Byli na niej chyba posłowie wszystkich opcji politycznych, co do tej pory się nie zdarzyło. Natomiast jak zwykle w sprawach ważnych dla Gdańska zabrakło posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zlekceważyli i uznali ten temat za drugorzędny. Dziś mamy sytuację, że Daniel Obajtek, który został zaproszony na tę sesję, a jest przedstawicielem wszystkich nas, czyli podatników, nie przyjechał i nie wyjaśnił, jakie jest uzasadnienie dla tej fuzji – twierdził Piotr Grzelak.

– Przypomnę słowa prezesa Obajtka: „Gdyby państwu faktycznie zależało na poznaniu szczegółów tej sprawy, zwróciliby się państwo bezpośrednio do mnie, bez robienia medialnej wrzawy” – wskazywał natomiast prowadzący audycję Michał Pacześniak.

– Mieliśmy do czynienia nie z nadzwyczajną sesją rady miasta, tylko z konwencją Platformy Obywatelskiej. Prezydent Dulkiewicz zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli show i cyrk. Zaprosiła nas na stadion, zamiast do siedziby Rady Miasta Gdańska. To może kolejne sesje będą organizowane na przykład w kamienicy na ul. Owsianej, która ostatnio płonęła, to porozmawiamy wówczas o fatalnym stanie Gdańskich Nieruchomości; a może spotkamy się na kompostowni w Szadółkach, to porozmawiamy o smrodzie, który dotyka gdańszczan. Natomiast to, co nas zszokowało, to kompletna pustka argumentacyjna. Pojawiali się posłowie PO, którzy powtarzali puste frazesy. Słyszałem europosła Janusza Lewandowskiego, który jest odpowiedzialny za sprzedaż polskiego majątku w latach 90. Takie są autorytety naszej gdańskiej władzy? Jeśli tak, to jest to fatalne dla nas – mówił Majewski.

– To nie była żadna konwencja PO, bo na sesji byli wszyscy posłowie, poza waszymi (PiS). A Daniel Obajtek, który jest opłacany z naszych pieniędzy i ma obowiązek stawiać się przed władzą publiczną nie odpowiedział na pytanie, dlaczego oddajemy moce przerobowe, obniżając bezpieczeństwo Polski – ripostował wiceprezydent Grzelak.

– Prezydent Grzelak wykazuje się dziś kompletną niekompetencją w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Zapomina o tym, że dziś tylko silne podmioty współpracujące ze sobą i grające razem na tym trudnym rynku surowcowym, tak jak Orlen i Lotos, są w stanie realnie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszemu krajowi. I tu żadne zakłamywanie rzeczywistości ani odwracanie kota ogonem tego nie zmieni – argumentował radny Majewski.

Poruszony został także wątek kontrowersji wokół Forum Gdańsk.

– Pierwsze próby uzyskania dostępu do dokumentów dotyczących tej inwestycji sięgają 2020 roku. To jednak nic nie dało. Po ostatniej emisji dokumentu w telewizji, w którym poruszone zostały realne zastrzeżenia dotyczące Forum Gdańsk, zdecydowaliśmy się zawnioskować o nadzwyczajną sesję i po raz kolejny wystąpić o dostęp do dokumentów, w tym najważniejszego, czyli umowy. Otrzymaliśmy ją w końcu, ale dopiero wczoraj, gdy zaczęła się sesja. Ta umowa ma około 2-3 tysięcy stron, a my dostaliśmy tylko mały wycinek tej umowy, około 100 stron i zapoznanie się z całą tą dokumentacją nadal jest niemożliwe. To pokazuje, jak wygląda transparentność dokumentów w Urzędzie Miasta Gdańsk – wskazywał Przemysław Majewski.

– Słowo „nieprawidłowości” jest nieprawdziwe w stosunku do tej sprawy. Radni i poseł Płażyński często opowiadają różne rzeczy, ale trudno ich złapać na pozwie o zniesławienie. A tymczasem do takiego zniesławienia dochodzi. A jeśli chodzi o udostępnienie umowy, to ta umowa była objęta klauzulą poufności. Klauzula na wniosek prezydent Dulkiewicz została zdjęta. W środę wieczorem otrzymaliśmy od wspólników zezwolenie na ujawnienie tej umowy – tłumaczył Piotr Grzelak.

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/02/sampt11022022.mp3

raf

Tagi: Aleksandra DulkiewiczPiotr GrzelakPrzemysław Majewski

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku
Trójmiasto

Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku. Wymiana doświadczeń i wsparcie w odbudowie

2026-06-24
remont Gdańsk
Trójmiasto

„Zabawa w duże klocki” w Gdańsku. Remont Huciska z użyciem elementów prefabrykowanych

2026-06-19
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w czasie sesji Rady Miasta Gdańska, 18.06.2026 r. (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)
Trójmiasto

Aleksandra Dulkiewicz z wotum zaufania i absolutorium. W tle protest rad dzielnic

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.