Do leczenia choroby otyłościowej zarejestrowanych jest 6 leków. Co o nich wiemy? Na te pytanie w audycji „Bądź Zdrów” odpowiedziała dr n. med. Monika Stołyhwo-Gofron, internistka i lekarz obesitolog, specjalistka leczenia nadwagi i otyłości oraz chorób z nimi związanych. Rozmawiała Joanna Matuszewska.
Jak wyjaśniała specjalistka, leki te działają w bardzo różnych mechanizmach i zdecydowanie zabrakłoby całej audycji, a nawet kilku następnych, żeby wszystkie omówić.
– Opowiem o ciekawych lekach, które są bardzo ważne dla pacjentów najbardziej obciążonych chorobą sercowo-naczyniową, którzy mają duże ryzyko rodzinne. Takie osoby już mają parametry, powikłania swojej choroby otyłościowej, czyli np. wysoki poziom cukru, hemoglobiny glikowanej, nieprawidłowe parametry cholesterolu i wymagają intensywnego leczenia. Mamy w tej chwili rzeczywiście bardzo dobre leki, w tym te, które mają podwójne działanie. Aktywizują naturalnie występujące receptory hormonalne, takie jak GIP i GLP-1. Są to hormony wydzielane przez jelito – komórki K i L. My tylko dodajemy ich troszeczkę więcej po to, żeby zmniejszyć spożycie pokarmu, ale też zwiększyć tempo metabolizmu – tłumaczyła.
Posłuchaj:
aKa