Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Sytuacja kobiet w średniowieczu. „Gdańsk się wyróżniał, bo obowiązywało tu pewne niepopularne prawo”

3 marca 2021 10:05
w Co za Historia
A A

Zbliża się 8 marca. W związku z tym w audycji „Co Za Historia” Wojciech Suleciński rozmawiał z prof. Beatą Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego o kobietach w średniowieczu. Jak wyglądała ich sytuacja?

– Kobiety, których znamy biografię, to przede wszystkim żony władców, czasami regentki, czyli rządzące po śmierci męża i w momencie małoletniości synów. Ale świetnym przykładem jest Hildegarda z Bingen. To była kobieta, która wpływała na swoich współczesnych, korespondowała z wielkimi tego świata i zostawiła po sobie ogromną twórczość. Ale można też wspomnieć o Christine de Pisan, poetce i pisarce, żyjącej na przełomie XIV i XV wieku we Francji. Więc takich kobiet „VIP-ów z pierwszy stron gazet” by się znalazło więcej. Ale znacznie gorzej przedstawia się sytuacja, gdy mówimy o informacjach na temat kobiet z takich miast, jak Gdańsk – zauważyła prof. Beata Możejko.

– Jako Gdańsk pewnie jak zwykle się wyróżnialiśmy, bo kobiety były bogate, a poza tym tutaj obowiązywało prawo, które zastrzegało, że kobieta współdziedziczy z mężczyzną. Tzn. po pierwsze jest zabezpieczona tzw. geradą, czyli taka mieszczka dostaje spuściznę po swojej matce, to są garnki, jakaś podstawowa odzież czy biżuteria. Ale taką geradę miały też mieszczki w Krakowie. Ale tu była jeszcze jedna rzecz: kobieta w Gdańsku dziedziczy również nieruchomości oraz ruchomości i po śmierci męża nie można jej tak łatwo wyrzucić z domu. Bo ona była po prostu współwłaścicielką. Więc pod tym względem sytuacja kobiet ze średniozamożnych rodzin była lepsza – powiedziała prof. Możejko.

(fot. Wikimedia Commons/iluminacja Mistrza Cité des Dames)

/audio/dok3/CoZaHistoria03032021.mp3
Tagi: archiwum audycjiCo za Historiakobieta

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG...

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 19:43
Dni Chojnic odbędą się w dniach 26-28 czerwca. (Fot. KFP/Mateusz Ochocki)
Kaszuby

Koncerty gwiazd, występy zespołów lokalnych i Jarmark Świętojański. Rozpoczynają się Dni Chojnic

W piątek 26 czerwca rozpoczną się Dni Chojnic....

k.pius
25 czerwca 2026 - 19:18
Władimir Kliczko w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Władimir Kliczko: Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska

Prezydent Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska....

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 18:19

ZOBACZ TAKŻE

Sala w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Odbywa się konferencja "Słoneczko, zrób mi kawę" dot. dyskryminacji kobiet w miejscu pracy. Na scenie, po lewej stronie, za mównicą stoi prelegentka. Na mównicy widoczny jest herb woj. pomorskiego (gryf), a za plecami prelegentki duże godło Polski (biały orzeł na czerwonym tle. Za sceną, na ścianie, wiszą flagi: Polski i i Unii Europejskiej. Po lewej stronie sceny znajduje się duży ekran projekcyjny, na którym wyświetlany jest slajd z tekstem w języku polskim, rozpoczynającym się od "Słoneczko, zrób mi kawę?" oraz informacjami o "Prawach kobiet i stereotypach w życiu zawodowym". W tle, po prawej stronie sceny, znajduje się zegar cyfrowy pokazujący godzinę 10:14:31. Obok zegara widać również drugą osobę, stojącą przy pulpicie. Pomieszczenie jest dobrze oświetlone
Trójmiasto

Problem dyskryminacji kobiet głównym tematem konferencji „Słoneczko, zrób mi kawę”

2026-06-18
(Fot. arch. prywatne)
Więcej serca i mniej barier

Praktyczne porady i ciekawe prelekcje. Wyjątkowa konferencja Stowarzyszenia „Kobiety Kobietom”

2026-05-12
Ewa Podgórska-Rakiel, Anna Kluczek-Kollar (fot. mat. pras.)
Gość Radia Gdańsk

Powstał Zespół ds. Kobiet Okręgowej Izby Radców Prawnych. „Chcemy rozpowszechniać wiedzę o równości”

2026-04-20
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.