Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Wojna w Ukrainie ma różne wymiary. Piotr Müller: „Rząd dba o militarne bezpieczeństwo Polski”

26 sierpnia 2022 16:10
w Gość Dnia Radia Gdańsk
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

Napaść Rosji na Ukrainę trwa już pół roku; w związku z tym coraz częściej nasuwają się pytania o bezpieczeństwo Polski. W audycji „Gość Dnia Radia Gdańsk” Piotr Kubiak zapytał o nie Piotra Müllera, rzecznika prasowego rządu, pomorskiego posła Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik prasowy rządu wskazywał, że na obecnie toczącą się wojnę należy patrzeć w szerokim kontekście. – Tak naprawdę wojna na terenie Ukrainy zaczęła się wiele lat wcześniej, od ataku na Krym, a atak na kolejne części Ukrainy był jej kolejnym etapem. Pewnie nie ma perspektyw szybkiego zakończenia tego konfliktu. Na szczęście Ukraińcy bronią dzielnie swojego kraju, a tym samym bezpieczeństwa Polski i Europy – podkreślał.

Pomorski poseł PiS zapewniał, że rząd dba o militarne bezpieczeństwo Polski. – Skupiamy się przede wszystkim z jednej strony na wspomaganiu Ukrainy, aby front walk był jak najdalej od polskich granic, a z drugiej strony na nowych kontraktach zbrojeniowych, na zakupie nowych czołgów, nowych narzędzi walki defensywnej, czyli ochrony przeciwlotniczej. To są narzędzia, które jako Polska możemy stosować. W tej chwili znacząco zwiększyliśmy też wydatki na uzbrojenie, właśnie po to, żeby nauczyć się z tych błędów, które kiedyś, w poprzednich dekadach, stuleciach Polska popełniała, nie przygotowując się na potencjalny atak – przypominał.

Polityk odniósł się też do kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Zauważył, że trudności mają charakter globalny. – To nie dotyczy tylko Polski ani Europy, tylko właśnie całego świata. Popatrzmy, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o hurtowe ceny gazu na rynku europejskim. W ciągu ostatnich dwóch lat te ceny zwiększyły się ponad dziesięciokrotnie. Gaz kosztuje dziesięć razy więcej ze względu na najpierw szantaż energetyczny, który Putin prowadził przed wybuchem wojny, a teraz, po wojnie, jeszcze agresja militarna doprowadziła do kolejnego szaleństwa cenowego. Takie same rzeczy dzieją się na rynkach ceny ropy i energii. To wszystko powoduje, że ceny szybują w górę, ale rząd ma różnego rodzaju narzędzia, które może zastosować w tej sytuacji – uspokajał.

Poseł przedstawił filozofię polityki społecznej rządu. – Gdy jest kryzys, rząd Prawa i Sprawiedliwości pomaga tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Dlatego wprowadziliśmy dodatki, jak dopłaty trzech tysięcy złotych do węgla i pelletu, ale również do ciepła systemowego, czyli jeśli ktoś ogrzewa się ciepłem „z kaloryferów” w swoim mieszkaniu, to dzięki temu, że rząd będzie dopłacał elektrociepłowniom, te ceny również nie będą wzrastały tak mocno, jak wzrosłyby bez pomocy – tłumaczył.

Rzecznik akcentował, że rządzący kierują się rozsądkiem. – Wszystkie działania trzeba podejmować w rozsądny sposób: łagodzić skutki inflacji dla tych osób, które potrzebują tego najbardziej. Jeśli mamy inflację, to wiadomo, że ona najbardziej uderza w te osoby, których codzienny koszyk zakupowy składa się przede wszystkim z towarów spożywczych, opłat za energię elektryczną, opłat za mieszkanie i tak dalej. Do tych osób pomoc musi trafiać w pierwszej kolejności, tak ją celujemy. Emeryci są właśnie taką grupą, która potrzebuje wsparcia. Jeżeli Platforma Obywatelska chce wycofywać się z tego rodzaju programów, a poseł Lenz z tej partii mówił przecież o zawieszeniu czternastej emerytury, a najprawdopodobniej o cofnięciu tego świadczenia, to jest to zupełnie inna polityka. To jest właśnie zasadnicza różnica między PIS-em a Platformą Obywatelską i innymi partiami politycznymi: my uważamy, że w kryzysie trzeba pomagać obywatelom przejść przez trudny czas, a Platforma Obywatelska, że te osoby muszą radzić sobie same – mówił.

Posłuchaj całej rozmowy:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/08/GoscDniaPopo26082022.mp3

MarWer

Tagi: bezpieczeństwoGość Dnia Radia GdańskPiotr Müllerpublicystyka TL

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG...

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 19:43
Dni Chojnic odbędą się w dniach 26-28 czerwca. (Fot. KFP/Mateusz Ochocki)
Kaszuby

Koncerty gwiazd, występy zespołów lokalnych i Jarmark Świętojański. Rozpoczynają się Dni Chojnic

W piątek 26 czerwca rozpoczną się Dni Chojnic....

k.pius
25 czerwca 2026 - 19:18
Władimir Kliczko w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Władimir Kliczko: Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska

Prezydent Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska....

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 18:19

ZOBACZ TAKŻE

Konferencja Greenpeace w Gdańsku dot. bezpieczeństwa energetycznego
Trójmiasto

Wojenne lekcje z Ukrainy. Nowy raport Greenpeace ostrzeżeniem dla Polski

2026-06-24
Podsumowanie akcji edukacyjnej „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” w siedzibie WOPR w Sopocie. Widać grupę osób, w tym kilku mężczyzn w mundurach (straży miejskiej, policji i straży pożarnej), stojącą na zewnątrz przed niebieskimi namiotami i budynkiem. W tle, po prawej stronie znajduje się biały samochód dostawczy z napisem "POLICJA". Na pierwszym planie widać z boku fragment plakatu z rysunkową postacią
Trójmiasto

„Aktywni Błękitni” W Sopocie podsumowano siódmą edycję programu

2026-06-18
Dwie uśmiechnięte kobiety w średnim wieku stoją obok siebie, obejmując się ramionami, przed ścianą z logo „Radio Gdańsk”. Kobieta po lewej to redaktor Anna Rębas - ma krótkie, jasne włosy, ubrana jest w marynarkę w ciemnym kolorze, jasną koszulę i naszyjnik. W lewej ręce trzyma kalendarz z obrazkiem. Kobieta po prawej to dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska - również ma krótkie jasne włosy, ubrana jest w kolorową bluzkę z wzorami. W prawej ręce trzyma pudełko z puzzlami, na którym widnieje miniatura muralu na 80-lecie radia Gdańsk (postaci starszej kobiety i chłopaka, być może wnuka, którzy słuchają radia). Obie kobiety wydają się być w dobrym nastroju. Tło stanowi niebieska ściana z powtarzającym się logo „Radio Gdańsk” w białym kolorze
Srebrne pokolenie

Wakacje bez ryzyka. Porady dla seniorów na lato: dieta, ochrona przed upałem, wsparcie

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.