Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

KE chce podatku od zysków koncernów energetycznych. Eksperci: „szczytny cel, ale droga donikąd”

15 września 2022 09:35
w Ludzie i Pieniądze
A A

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej i zebranie nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys – to propozycje Komisji Europejskiej, które mają doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Plan zarysowała wczoraj przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, wygłaszając orędzie o stanie Unii Europejskiej  Na temat tego pomysłu Iwona Wysocka dyskutowała w programie gospodarczym „Ludzie i Pieniądze” z ekspertami, którymi byli Adam Protasiuk, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, oraz Piotr Urbańczyk, wiceprezes Impel. 

Podatek od ponadnormatywnych zysków dałby polskiemu budżetowi spory zastrzyk środków. Propozycja jest taka, aby pobierana była jedna trzecia nadmiernych zysków uzyskanych przez podmioty działające w obszarze energetycznym, przekraczających średnią z ostatnich trzech lat. Te pieniądze miałyby być potem przekazywane odbiorcom energii, najbardziej dotkniętym jej wysokimi cenami. Jakie są argumenty „za”, a jakie „przeciw” takiemu podatkowi?

– Powiem coś, co nie będzie cieszyło się popularnością. Jestem przeciwnikiem czegoś, co nazywam ręcznym sterowaniem gospodarką. Parę lat temu potrzebowaliśmy trochę więcej pieniędzy w budżecie, więc dociążyliśmy sektor bankowy, bo wyglądało, że nominalnie ma duże zyski. Teraz dociążymy sektor energetyczny. Za dwa lata, jak będziemy potrzebowali pieniędzy na inny cel – a na pewno się znajdzie, bo jestem przekonany, że zawsze jest jakiś szczytny cel, na który powinniśmy znaleźć więcej pieniędzy – to zacznie się polowanie na inny sektor gospodarki. Może na małe sklepy spożywcze, jeśli okaże się, że mają rewelacyjne wyniki, bo żywność podrożała. To jest droga donikąd. Nie wiem, skąd mamy taki nieuzasadniony sentyment do czasów sprzed 1989 roku. Już mało kto pamięta, do jakiej katastrofy takie ręczne sterowanie doprowadziło polską gospodarkę – i nie tylko polską, ale całego regionu. O ile rozumiem szczytny cel i ten przypadek, to generalnie jestem przeciwnikiem tego typu rozwiązań – argumentował Piotr Urbańczyk.

– Ten przykład pokazuje, że doszliśmy już do ściany i w dzisiejszych realiach mówienie o tym, że niewidzialna ręka rynku, czyli konkurencja, będzie regulowała ceny, jest już anachronizmem. Gdzieś po drodze zgubiliśmy mechanizmy, które kształtowały ceny w sposób rynkowy. Przypomnijmy, że całe zamieszanie w obszarze między innymi energetyki nie zaczęło się od wojny, tylko znacznie wcześniej, gdy ceny zaczęły w sposób irracjonalny rosnąć najpierw u producentów i dostawców surowców, a potem na rynku. Ta dzisiejsza sytuacja, którą trzeba ocenić racjonalnie, wygląda tak, że te duże organizacje gospodarcze działające w obszarze energetyki wykorzystały tę sytuację do zgromadzenia, pozyskania, ściągnięcia z rynku nadzwyczajnych dochodów – nie przychodów, tylko właśnie dochodów, bo gdyby to były przychody, to nie byłoby problemu. Te dochody generalnie pojawiają się dlatego, że podmioty wykorzystują monopolistyczną pozycję w tym sektorze gospodarki. Zabrakło więc wcześniejszego mechanizmu szybkiego reagowanie. Dzisiaj ta próba, którą komisja chce zrealizować, jest obarczona wieloma błędami czy też ryzykiem z tym związanymi. Te pieniądze niepotrzebnie trafiły do koncernów. Przekazywanie tych pieniędzy w sposób regulowany, administracyjny wiąże się z kosztami, poza tym zawsze występują błędy po drodze, w związku z czym ostateczny efekt będzie daleko odbiegał od zamierzonego. To jest półśrodek. Racjonalnym rozwiązaniem byłoby to, aby ceny były kształtowane w sposób konkurencyjny. Wówczas nie byłyby ściągane z przedsiębiorców i społeczeństwa do koncernów po to, aby później je redystrybuować. Po prostu zostałyby u przedsiębiorców, co skutkowałoby również tym, że inflacja w państwach europejskich tak dynamicznie by nie narastała – wskazywał z kolei Adam Protasiuk.

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/09/LiP_15092022.mp3

raf

Tagi: Adam ProtasiukenergetykaenergiainflacjaIwona WysockaKomisja EuropejskaLudzie i PieniądzePiotr Urbańczykpodatkipublicystyka TL

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22
Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie [FILM]

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30

ZOBACZ TAKŻE

Aleksander Skrzypiński (Fot. Radio Gdańsk/Adrian Kasprzycki)
Gość Radia Gdańsk

Sankcja kredytu darmowego: kluczowy wyrok TSUE jeszcze w tym roku

2026-06-22
Zdjęcie przedstawia Jana Szyszko, Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej, ubranego w elegancki, ciemny garnitur i białą koszulę, stojącego na nabrzeżu portu w Łebie. Uśmiecha się, patrząc prosto w obiektyw, a jego ręce są złożone w geście przypominającym kształt serca. Za nim rozciąga się widok na kanał portowy oraz marinę. Po lewej stronie, w oddali, widać zacumowane łodzie i jachty o różnych rozmiarach oraz budynki portowe. Po prawej stronie, w tle, można dostrzec białą latarnię morską oraz fragmenty zabudowań nadbrzeżnych. Nabrzeże, na którym stoi minister, jest betonowe, z charakterystycznymi żółto-czarnymi pasami ostrzegawczymi. Niebo jest jasne, chociaż zachmurzone
Słupsk

Unijna kontrola morskich farm wiatrowych. Miliardy z KPO na polską energetykę

2026-06-18
Wioletta Kakowska-Mehring, Ireneusz Karaśkiewicz w studiu Radia Gdańsk
Ludzie i Pieniądze

Program Orka na finiszu. „Trwają negocjacje”

2026-06-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.