Od 28 grudnia Łukasz Krasoń pełni funkcję wiceministra, pełnomocnika rządu ds. osób z niepełnosprawnościami. Jakie powinny być jego pierwsze decyzje, co jest istotne dla OzN i ich otoczenia?
O tym mówiły Joanna Cwojdzińska i Monika Lewandowska z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Obie są aktywistkami i osobami bliskimi dorosłych osób ze znaczną niepełnosprawnością.
W rozmowie z Joanną Matuszewską wskazywały na konieczność wdrażania w życie zapisów Konwencji ONZ dot. praw osób z niepełnosprawnościami, którą Polska przyjęła w 2012 roku.
– Konwencja to zbiór 50 artykułów, które mówią o prawach osób z niepełnosprawnościami. Ten dokument jest podpowiedzią dla państwa polskiego i dla wszystkich instytucji publicznych i niepublicznych. Te prawa są obowiązującymi, czy komuś się to podoba czy nie.
– Konwencja przypomina nam, że niektóre z nich nie są respektowane z różnych powodów, np. organizacyjnych, mentalnych, czy architektonicznych. Jednak podpisując konwencję zobowiązaliśmy się, że będziemy te prawa wdrażać w naszym kraju, w naszym codziennym życiu – mówiła Joanna Cwojdzińska.
Monika Lewandowska tłumaczyła, że jej zdaniem najważniejszy zapis to artykuł 19 Konwencji. – Mówi on o prawie osoby z niepełnosprawnością do niezależnego życia i mieszkania w warunkach, jakie sama wybierze. Wydaje nam się, że teraz jest przychylne otoczenie, by wrócić do Konwencji ONZ i kontynuować jej wdrażanie. To zadanie dla pełnomocnika – tłumaczyła.