Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Bogowie Ł.Palkowskiego to nie laurka dla Zbigniewa Religi [RECENZJA]

20 września 2014 09:13
w Kultura
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Czy można oddać hołd zapisanemu w historii człowiekowi, unikając nadmiernego patosu? Łukasz Palkowski w entuzjastycznie przyjętych podczas 39. Festiwalu Filmów Fabularnych Bogach podejmuje taką próbę i co najważniejsze wychodzi z niej zwycięsko.

Obejmująca trzy lata życia historia jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów pokazuje proces, który doprowadził do przeprowadzenia pierwszej w Polsce transplantacji serca. Gdy w latach 80. Zbigniew Religa otrzymał propozycję stworzenia własnej kliniki, bez wahania zdecydował się zbudować ją od podstaw. Wraz z ekipą młodych, niedoświadczonych lekarzy w niedługim czasie przygotował szpital do przyjęcia pierwszych pacjentów. Przeciwstawiając się dawnym nauczycielom zaryzykował karierę swoją i współpracowników.

Tomasz Kot miał niełatwe zadanie. Udało mu się jednak uniknąć niepotrzebnej mityzacji swojego bohatera i stworzyć prawdziwą, dopracowaną w każdym szczególe postać. Kot stopił się z rolą. I tak, na ekranie widzimy lekarza a nie aktora, o niesamowitym temperamencie, przygarbionego, z nieodłącznym papierosem w ręku. Lekarza, który topił smutki w alkoholu, ale nigdy się nie poddał. Kot jest autentyczny zarówno, gdy żartuje jak i wtedy, gdy z furią opuszcza szpital. Nie potrzebuje słów, aby pokazać trudne, pełne napięć i emocji relacje z żoną. Jego Religa to człowiek niepozbawiony słabości i wad.

thumb religa3W obrazie próżno szukać słabych punktów. Począwszy od postaci drugoplanowych i epizodycznych, aż po muzykę i zdjęcia. Wszystko tworzy spójną całość. Nie zawodzą Szymon Piotr Warszawski w roli Andrzeja Bochenka, ani Marian Zembala, grany przez Piotra Głowackiego. Wyróżnia się także Magdalena Czerwińska w roli Anny Religi. Przy użyciu ograniczonych środków wyrazu aktorka stworzyła postać kobiety pełnej cierpliwości. Kobiety, której mąż całe życie podporządkował pracy.

Bogowie w reżyserii Łukasza Polkowskiego to doskonale zrealizowana opowieść o człowieku, który złamał obowiązujące w Polsce moralne, kulturowe i religijne tabu. O człowieku, który poświęcił siebie, aby ratować ludzkie życie.

https://www.youtube.com/watch?v=7Z0tcI98Hds

Joanna Borowik

Czy można oddać hołd zapisanemu w historii człowiekowi unikając nadmiernego patosu? Łukasz Palkowski w entuzjastycznie przyjętych  podczas 39. Festiwalu Filmów Fabularnych Bogach podejmuje taką próbę i co najważniejsze wychodzi z niej zwycięsko.

Obejmująca trzy lata życia historia jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów pokazuje proces, który doprowadził do przeprowadzenia pierwszej w Polsce transplantacji serca. Gdy w latach 80. Zbigniew Religa otrzymał propozycję stworzenia własnej kliniki bez wahania zdecydował się zbudować ją od podstaw. Wraz z ekipą młodych, niedoświadczonych lekarzy w niedługim czasie przygotował szpital do przyjęcia pierwszych pacjentów. Przeciwstawiając się dawnym nauczycielom zaryzykował karierę swoją i współpracowników.

Tomasz Kot miał niełatwe zadanie. Udało mu się jednak uniknąć niepotrzebnej mityzacji swojego bohatera i stworzyć prawdziwą, dopracowaną w każdym szczególe postać. Kot stopił się z rolą. I tak, na ekranie widzimy lekarza, nie aktora,  o niesamowitym temperamencie, przygarbionego, z nieodłącznym papierosem w ręku. Lekarza, który topił smutki w alkoholu, ale nigdy się nie poddał. Kot jest  autentyczny zarówno gdy żartuje, jak i wtedy gdy z furią opuszcza szpital. Nie potrzebuje słów, aby pokazać trudne, pełne napięć i emocji relacje z żoną. Jego Religa to człowiek niepozbawiony słabości i wad.

W obrazie próżno szukać słabych punktów. Począwszy od postaci drugoplanowych i epizodycznych, aż po muzykę i zdjęcia. Wszystko tworzy spójną całość.  Nie zawodzą Szymon Piotr Warszawski w roli Andrzeja Bochenka, ani Marian Zembala grany przez Piotra Głowackiego . Wyróżnia się także Magdalena Czerwińska w roli Anny Religi. Przy użyciu ograniczonych środków wyrazu aktorka stworzyła postać kobiety pełnej cierpliwości. Kobiety, której mąż podporządkował całe życie pracy.

Bogowie  w reżyserii Łukasza Polkowskiego to doskonale zrealizowana opowieść o człowieku, który złamał obowiązujące w Polsce moralne, kulturowe i religijne tabu. O człowieku, który poświęcił siebie, aby ratować ludzkie życie.

 

 

Tagi: Festiwal Polskich Filmów Fabularnychkulturarecenzja

REKLAMA

NAJNOWSZE

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay.com)
Słupsk

Zaszczep się przeciw krztuścowi. Kolejna akcja 25 czerwca

Seniorzy ze Słupska mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 14:00
Wodowanie jednostki FSRU
Wiadomości

Powstanie drugi pływający terminal w Zatoce Gdańskiej

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 13:29
(Fot. Facebook.com/Володимир Зеленський)
Trójmiasto

Wołodymyr Zełenski nie pojawi się w Gdańsku. Na czele delegacji stanie ukraińska premier

Wołodymyr Zełenski nie weźmie udziału w Konferencji na...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 12:47

ZOBACZ TAKŻE

Dom artysty ludowego Józefa Chełmowskiego. Pomieszczenie wypełnione kolorowymi, ręcznie malowanymi obrazami o tematyce religijnej i ludowej, zawieszonymi na ścianach i pod sufitem. Wiele obrazów przedstawia postacie świętych, sceny biblijne oraz anioły, a niektóre zawierają napisy w języku polskim, takie jak "Siedem Archaniołów". Na drewnianych półkach widać również rzeźbione figurki aniołów i budzik. Całość wygląda jak domowa galeria sztuki
Reportaż w Radiu Gdańsk

„Siadałyśmy aniołkom na skrzydłach”. Wspomnienia wnuczek o Józefie Chełmowskim

2026-06-14
Mężczyzna w średnim wieku, z krótkimi włosami w kolorze blond, siwiejący, uśmiecha się lekko do kamery. Ma na sobie szarą bluzę zapinaną na zamek z czarnymi wstawkami na ramionach, pod którą widać czerwoną koszulkę. Siedzi przed ścianą z paneli akustycznych, na których widnieje logo "Radio Gdańsk". Na pierwszym planie, w dolnej części obrazu, znajduje się mikrofon. To Grzegorz Gurłacz w studiu Radia Gdańsk w Słupsku
Studio Słupsk

Najbliższe wydarzenia kulturalne w Damnicy. „Stawiamy na integrację lokalnej społeczności”

2026-06-12
Agnieszka Zielke (fot. Radio Gdańsk/Artur Maszota)
Gość Radia Gdańsk

Agnieszka Zielke, laureatka Nagrody Teodory, o energii do działania i codzienności gminy Przywidz

2026-06-11
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.