Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Taniec klasyczny w Centrum św. Jana. Wystąpią uczniowie gdańskiej baletówki

15 kwietnia 2015 13:17
w Kultura
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Gdańska Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa zaczyna współpracę Nadbałtyckim Centrum Kultury. Uczniowie prezentować będą klasyczne układy taneczne w Centrum św. Jana. Pierwsze Wieczory Baletowe zaplanowano w najbliższy weekend. Celem współpracy obu instytucji jest prezentacja i popularyzacja Szkoły Baletowej i jej osiągnięć. Jednocześnie ma być to powrót do tradycji pokazywania tańca w tym miejscu i stworzenie w Gdańsku miejsca przyjaznego sztuce tańca klasycznego. Od momentu powstania Bałtyckiego Teatru Tańca, bardzo rzadko balet gości na deskach Opery Bałtyckiej.

W Polsce jest tylko pięć szkół baletowych. Nauka w gdańskiej placówce trwa dziewięć lat i przygotowuje uczniów do uzyskania dyplomu zawodowego tancerza. – Uczniowie rozpoczynają naukę po III klasie szkoły podstawowej, a kończą egzaminem dyplomowym maturalnym. Szkoła prowadzi jednocześnie kształcenie ogólne na poziomie szkoły podstawowej (od klasy IV), gimnazjum i liceum – poinformował dyrektor Bronisław Prądzyński.

– W toku nauki uczniowie szkoły mają możliwość prezentowania swoich umiejętności podczas szkolnych koncertów na scenie Opery Bałtyckiej, uczestniczenia w różnych imprezach teatralnych oraz koncertach środowiskowych. Najzdolniejsi reprezentują szkołę na konkursach baletowych w Polsce i za granicą – dodaje dyrektor szkoły.

Teraz klasyczne układy w wykonaniu uczniów baletówki będzie można zobaczyć w Centrum św. Jana w Gdańsku. 18 i 19 kwietnia po raz pierwszy odbędzie się Wieczór Baletowy. Zaprezentowane zostaną fragmenty m.in. z baletów „Śpiąca królewna”, „Rajmonda”, „Don Kichot” i „Coppelia” w choreografii Mariusa Petipy. Będą także układy przygotowane przez współczesnych choreografów m.in.: Sławomira Gidla, Aleksandrę Goździk, Alicję Krawiec, Annę Korneluk, Milenę Jurczyk i Iwonę Kierat- Łukasik.

Wieczór Baletowy 18, 19 kwietnia 2015 r. godz. 17:00, Centrum św. Jana w Gdańsku.

Bilety kosztują 20 zł/10 zł (Euro 26)
Sprzedaż: Księgarnia PWN, ul. Korzenna 33/35 i na godzinę przed spektaklem.

marz
Tagi: kulturaNadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańskutaniec

REKLAMA

NAJNOWSZE

6 organizacji otrzymało granty
Wiadomości

Granty dla liderów z Pomorza. Wojewoda: „Są podwaliną naszego bezpieczeństwa”

Sześć organizacji z Pomorza otrzymało granty w ramach...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 18:57
gosciem radia gdansk bedzie Paweł Kowal
Wiadomości

Gościem Radia Gdańsk będzie Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych

08.30 – Gość Radia Gdańsk Gość: Paweł Kowal,...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 18:43
Sala rozpraw Sądu Okręgowego w Słupsku. Przy stołach siedzą prawnicy w togach, na środku tyłem stoi kobieta, a po prawej stronie na ławie siedzi oskarżony kierowca z czarnym paskiem zasłaniającym oczy. Zapada wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w czasie orkanu Ksawery w 2013 roku
Wiadomości

Sąd Okręgowy w Słupsku uniewinnił kierowcę autobusu oskarżonego po śmiertelnym wypadku w czasie orkanu Ksawery

Sąd Okręgowy w Słupsku uniewinnił kierowcę autobusu oskarżonego...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 18:07

ZOBACZ TAKŻE

Dom artysty ludowego Józefa Chełmowskiego. Pomieszczenie wypełnione kolorowymi, ręcznie malowanymi obrazami o tematyce religijnej i ludowej, zawieszonymi na ścianach i pod sufitem. Wiele obrazów przedstawia postacie świętych, sceny biblijne oraz anioły, a niektóre zawierają napisy w języku polskim, takie jak "Siedem Archaniołów". Na drewnianych półkach widać również rzeźbione figurki aniołów i budzik. Całość wygląda jak domowa galeria sztuki
Reportaż w Radiu Gdańsk

„Siadałyśmy aniołkom na skrzydłach”. Wspomnienia wnuczek o Józefie Chełmowskim

2026-06-14
Mężczyzna w średnim wieku, z krótkimi włosami w kolorze blond, siwiejący, uśmiecha się lekko do kamery. Ma na sobie szarą bluzę zapinaną na zamek z czarnymi wstawkami na ramionach, pod którą widać czerwoną koszulkę. Siedzi przed ścianą z paneli akustycznych, na których widnieje logo "Radio Gdańsk". Na pierwszym planie, w dolnej części obrazu, znajduje się mikrofon. To Grzegorz Gurłacz w studiu Radia Gdańsk w Słupsku
Studio Słupsk

Najbliższe wydarzenia kulturalne w Damnicy. „Stawiamy na integrację lokalnej społeczności”

2026-06-12
Agnieszka Zielke (fot. Radio Gdańsk/Artur Maszota)
Gość Radia Gdańsk

Agnieszka Zielke, laureatka Nagrody Teodory, o energii do działania i codzienności gminy Przywidz

2026-06-11
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.