Sylwestrową noc można spędzić w klubie, na wielkim balu lub imprezie plenerowej. Niektórzy wybierają jednak domówki i kameralne spotkania w gronie znajomych. To wiąże się jednak z przygotowaniem przekąsek. Podpowiadamy jakie dania sprawdzą się na sylwestrowym stole. W poszukiwaniu pomysłów udaliśmy się do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, gdzie swoimi przepisami podzielili się z nami uczniowie.
Marynowane w jogurcie warzywa na liściach szpinaku wg Jolanty Trzcińskiej:
Cukinię, bataty, paprykę, cebulę lub bakłażana kroimy w grubą kostkę. Marynujemy w jogurcie z imbirem, sokiem z cytryny oraz limonki przez godzinę. Nabijamy na patyczki i grillujemy lub pieczemy w piekarniku, ustawionym na około 180 st.C. Podajemy na liściach świeżego szpinaku w towarzystwie pasty z suszonych pomidorów. Pomidory z oleju blendujemy z twarogiem, czosnkiem, pieprzem i solą.
Wegetariański hummus na podpłomyku z czarnuszką wg Kacpra Serafińczuka:
Hummus przygotowujemy klasycznie z ugotowanej ciecierzycy z dodatkiem tahini, soku z limonki oraz kuminu. Podpłomyk robimy z ciasta pierogowego. Do mąki dodajemy podgrzaną wodę, sól i czarnuszkę. Tak przygotowane ciasto cienko rozwałkowujemy i smażymy na suchej patelnio koło 3-4 minuty, aż będzie chrupiące. Do tego przygotowujemy olej z kolendry. Bezwonny olej, np. z pestek winogron, blendujemy ze świeżą kolendrą. Polewamy nim posmarowany hummusem podpłomyk i ozdabiamy listkami kolendry i czarnuszką.
Polędwiczki wołowe z pomidorkami koktajlowymi i szynką parmeńską wg Pauliny Dąbrowskiej:
Polędwiczki smarujemy masłem, obkładamy gałązkami świeżego rozmarynu oraz czosnkiem i marynujemy kilka godzin w lodówce. Następnie smażymy na patelni razem z pomidorkami koktajlowymi i szynką parmeńską. Podajemy na chrupiącej bagietce.
Tarta czekoladowo-marcepanowa, czekoladowy suflet i sernik na zimno wg Moniki Lewkowicz:
Tartę robimy na kruchym cieście. Marcepan ucieramy z masłem, a następnie łączymy z masą czekoladowo-śmietanową z żelatyną. Gdy tarta się schłodzi i zwiąże można ją podawać.
By suflet wyszedł puszysty ubijamy białka i dodajemy upłynnioną czekoladę oraz imbir, cynamon i aromat pomarańczowy. Wsypujemy mąkę migdałową i wlewamy masę do kokilek. Pieczemy w piekarniku przez około 15 minut. Możemy podawać z sosem malinowym.
W serniku kluczowa jest palona czekolada. Białą czekoladę wysypujemy na blachę i karmelizujemy przez 15 minut w 150 st.C. Następnie mieszamy ją z gorącą śmietaną i upłynnioną żelatyną, łączymy z utartym serem oraz skórką pomarańczy i wylewamy na blachę z kruszonymi pierniczkami. Po schłodzeniu sernik jest gotowy do podania.
Wieloma przepisami w piątek podzielili się także z Eweliną Potocką słuchacze.
POSŁUCHAJ AUDYCJI GOTUJ SIĘ NA WEEKEND:
mk