Rekonstruktorzy z różnych epok historycznych, miłośnicy militariów w oryginalnych mundurach, motocykliści, właściciele zabytkowych samochodów, ale przede wszystkim gdańszczanie i turyści w różnym wieku, a na czele marszałek Józef Piłsudski. Po raz 15 ulicami Gdańska przeszła Parada Niepodległości. Mimo fatalnej pogody, było radośnie, biało-czerwono i patriotycznie.
Ważnym elementem parady było przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego
„Nie można żyć egoistycznie, myśleć tylko o naszej racji. W czasach wielkich podziałów musimy szukać tego, co nas łączy, co nas zbliża, a jedną z tych spraw są nasze narodowe symbole. Być przegranym i nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska„
Festyn na Targu Węglowym potrwa jeszcze około dwóch godzin. A przed momentem w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza święta za ojczyznę, której przewodniczy metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź.


Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski








