Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Poruszające przemówienie żony prezydenta, Magdaleny Adamowicz

19 stycznia 2019 13:13
w Relacje_archiwum
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Poniżej prezentujemy przemówienie żony prezydenta Magdaleny Adamowicz, które usłyszeliśmy pod koniec mszy świętej.

Dziękuję za tę doniosłą uroczystość Kościołowi Gdańskiemu na czele z arcybiskupem, dziękuję przedstawicielom innych religii i wyznań. Wiem, że Paweł życzyłby sobie tego. Dziękuję całemu zespołowi urzędu miejskiego i najbliższym współpracownikom Pawła, na czele z Aleksandrą Dulkiewicz. Dziękuję wszystkim innym służbom, które przysłużyły się do tak doniosłego charakteru uroczystości. Dziękuję z całego serca lekarzom. Wiem, że zrobiliście wszystko, co w waszej mocy, żeby uratować Pawła. Dziękuję wszystkim zebranym.

(Magdalena Adamowicz zacytowała też ostatnie słowa Pawła Adamowicza. „Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie”). – To były twoje ostatnia słowa Pawle. Po nich odszedłeś ze światełkiem do nieba. Nie chcę jednak, by dziś na twoim pogrzebie panował przede wszystkim smutek, byśmy pogrążyli się w rozpaczy. To prawda, jest nam bardzo ciężko, ale własnie dziś chcę podziękować Bogu, że wiele lat temu skrzyżował nasze drogi. Że dzięki niemu poznałam człowieka, który zmienił moje życie, że dzięki temu poznałam cudownego ojca naszych córek.

Mamy mnóstwo cudownych wspomnień. W maju miała być 20 rocznica naszego ślubu. Od początku związku wiedziałam, że twoją miłością będę musiała dzielić się Gdańskiem. Dzieliłam się, ale nie byłam zazdrosna. Wiedziałam, że Gdańsk kocha i potrzebuje ciebie. Teraz zostałyśmy same. Same, ale nie samotne. Są z nami tysiące gdańszczan i gdańszczanek, są z nami Polacy z innych miast, są z nami kochani ludzie.

Dziękuję za płynące zewsząd myśli, za oddaną przez was krew, za spływające po policzkach łzy, za czuwanie przed szpitalem, za serce ze zniczy i piękne pożegnanie. Jeśli to prawda, że pamięć jest nieśmiertelnością, to w nas Paweł będzie zawsze. Wierzę, że myśli, idee i twórczość nie umrą razem z tobą. Że twoje przyjaciele zadbają o kontynuację twojego dzieła i że zostaniesz oczyszczony ze wszystkich pomówień.

Wierzę, ze twoje dobro rozleje się dalej, na inne miasta, na cały świat. Że podziały zaczną się zacierać, że skończy się fala nienawiści. Kochani, wasze myśli, dają nam siłę, ale ta siła jest nam teraz bardzo potrzebna, bo nadchodzi trudny czas, by się pozbierać, na nowo uporządkować opustoszały świat, oswoić osierocone miejsce przy stole, biurko, przy którym ręcznie pisałeś swoją książkę i wszystkie myśli, pusty fotel.

Pawle, wiem, że to będzie dla nas bardzo trudne. Bo jak odnaleźć się w świecie, w którym nie można się przytulić do twojego dużego ramiona, poczuć ciepła twoich dłoni, usłyszeć twego głosu. Musimy nauczyć się żyć bez ciebie, powoli, krok po kroku, dzień po dniu.

Pawle, czasami powtarzałeś, że potrzeba ci chwili wyciszenia, spokoju. Rozumiałam to, ale nie rozumiem, dlaczego ta chwila ma trwać wieczność. Wiem, że spotkamy się kiedyś znowu, tym razem już na zawsze.

Cisza.

Dzisiaj potrzebna jest nam cisza. Ale cisza nie może oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności. Paweł nigdy nie był obojętny, nigdy nie był oportunistą. Musimy dziś wszyscy zrobić rachunek sumienia. Co robiliśmy, gdy obok nas działo się zło, niesprawiedliwość, niegodziwość, gdy padały złe słowa? Pawła, naszą rodzinę, dotknęło wiele niegodziwości i złych słów. To nas bolało, ale Paweł brał to na swoje barki. Niech już nigdy nie powtórzy się tragedia, która spotkała Pawła, całą naszą rodzinę i okryła Gdańsk żałobą.

W ciszy przygotowywał słowa, które budowały dobro.

 

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

REKLAMA

NAJNOWSZE

Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30
Krzysztof Dowgiałło zmarł w wieku 88 lat (Fot. gdynia.pl)
Trójmiasto

Zmarł Krzysztof Dowgiałło, działacz opozycji PRL i współtwórca „Ballady o Janku Wiśniewskim”

Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, architekt, działacz opozycji demokratycznej...

k.pius
22 czerwca 2026 - 15:43
ECS. Wizyta Kolegium Komisarzy. Nz. Premier Donald Tusk, Ursula von der Leyen - przewodnicząca KE, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. 07.02.2025 r. (fot. Anna Rezulak / KFP)
Trójmiasto

Ursula von der Leyen otworzy Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 15:25

ZOBACZ TAKŻE

Gość Radia Gdańsk

Dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, będzie Gościem Radia Gdańsk

2026-06-22
Kobieta w żółtej kamizelce odblaskowej z napisem „INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA” stoi tyłem na zielonym, porośniętym trawą terenie i obserwuje akcję gaśniczą. W tle widać czerwony wóz strażacki, kłęby dymu nad halą przemysłową oraz budynek z szyldem „AEROSOL SERVICE”. To pożar fabryki aerozoli w Charnowie
Słupsk

Śledztwo ws. pożaru w fabryce w Charnowie poprowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku

2026-06-22
ustawa metropolitalna samorządowcy apelują do prezydenta
Region

Ustawa metropolitalna czeka na podpis. Samorządowcy apelują do prezydenta

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.