Koniec sezonu dla Asseco

Gdynianie środowym zwycięstwem rozdrażnili wicemistrzów Polski. Stelmet nie dał szans Asseco w czwartym meczu ćwierćfinałowej serii play-off.
Piątkowy mecz zielonogórzanie zaczęli z wysokiego C. Już po 4 minutach prowadzili 14:1. Skuteczne akcje Arona Cela oraz Łukasza Koszarka i Przemysława Zamojskiego, którzy doskonale znają gdyński parkiet, w przeszłości byli zawodnikami Asseco, ustawiły to spotkanie. Goście od początku grali z ogromną swobodą, gospodarze wręcz przeciwnie, praktycznie nic im nie wychodziło. Byli jakby sparaliżowani, a każda kolejna nieudana akcja w ataku, powodowała coraz większą bojaźliwość w ich poczynaniach.

W pierwszej kwarcie gdynianie rzucili zaledwie 7 punktów. Po 10 minutach przegrywali różnicą 21 „oczek”. W drugiej odsłonie Stelmet spuścił z tonu dlatego ta kwarta zakończyła się remisem 11:11. Do przerwy zaledwie 6 z 38 rzutów Asseco znalazło drogę do kosza. Stelmet miał ponad dwa razy lepszą skuteczność.

W szatni ogromną pracę zwłaszcza nad psychiką swoich zawodników musieli wykonać słoweńscy szkoleniowcy. David Dedek musiał przypomnieć swoim podopiecznym, że do rozegrania są jeszcze dwie kwarty, Saso Filipovski zadbać, by w Stelmecie nie spadła koncentracja i nie wkradło się zbytnie rozluźnienie.

Mimo niesamowicie trudnej sytuacji na drugą połowę gospodarze wyszli nabuzowani. Starali się pokazać zielonogórzanom, że  chcą jeszcze w tym meczu powalczyć. Gra zaostrzyła się, często dochodziło do spięć pomiędzy zawodnikami obu drużyn, bo Stelmet nie miał zamiaru roztrwonić prawie dwudziestopunktowej przewagi. Trzecia kwarta zakończyła się remisem 16:16, czwarta przegrana przez Asseco 14:20.

W półfinale Stelmet zagra z Rosą Radom – pierwszy mecz 15 maja w Zielonej Górze, a w drugiej parze rywalizować będą obrońca tytułu Turów Zgorzelec i Energa Czarni Słupsk – pierwszy mecz 14 maja w Zgorzelcu.

Do finału awansują zespoły, które odniosą trzy zwycięstwa.

Punkty:

Asseco Gdynia: Sebastian Kowalczyk 9, A. J. Walton 9, Filip Matczak 7, Ovidijus Galdikas 6, Przemysław Żołnierewicz 6, Chris Paredes 5, Przemysław Frasunkiewicz 3, Jakub Parzeński 2, Wojciech Czerlonko 2, Lazar Radosavljevic 0, Piotr Szczotka 0, Roman Szymański 0.

Stelmet Zielona Góra: Łukasz Koszarek 20, Aaron Cel 13, Russell Robinson 10, Quinton Hosley 8, Przemysław Zamojski 7, Kamil Chanas 6, Jure Lalic 4, Adam Hrycaniuk 3, Chevon Troutman 2, Maciej Kucharek 2.