Wielkie finały w siatkówce i ręcznej. Złoto dla Brazylijczyków i Duńczyków

Za nami ostatni dzień zmagań w Rio podczas Igrzysk Olimpijskich. Polacy nie zdołali wywalczyć medalu. Szczypiorniści przegrali w meczu o trzecie miejsce z Niemcami w piłce ręcznej. Nasz dorobek medalowy zatrzymał się na 11 krążkach.

LEGENDARNY MARATON

Trzech naszych rodaków wystartowało na historycznym dystansie 42 km i 175 metrów. Nie zaliczą tego występu do udanych. Najlepiej z naszych reprezentantów bieg zakończył Artur Kozłowski, został sklasyfikowany na 39. miejscu. Dużo gorzej wypadł Yared Shegumo, który kompletnie pogubił się na trasie i zakończył występ na 128. lokacie. Biegu natomiast nie ukończył Henryk Szost. Zszedł z trasy na 30 km. Złoto powędrowało do Kenijczyka Eludia Kipchoge, srebro wywalczył Feyisa Lilesa, a brąz Galen Rupp z USA.

WIELKIE FINAŁY I WALKI O BRĄZ

Za nami finały w siatkówce mężczyzn i piłce ręcznej. Niestety, żadnego z nich nie zaliczymy do udanych. Polscy szczypiorniści po heroicznej walce przegrali wysoko z bardzo mocną drużyną Niemiec. Mecz układał się po naszej myśli przez kilka pierwszych minut, kiedy prowadziliśmy trzema bramkami. Później było tylko gorzej. Nasi rywale powiększali przewagę z każdą minutą. Do przerwy przegrywaliśmy czterema golami. Druga połowa rozpoczęła się dla nas fatalnie. W pewnych momentach traciliśmy do brązowych medalistów aż siedem oczek. Spotkanie zakończyło się porażką 25:31.

W meczu finałowym zagrały dwie piekielnie mocne reprezentacje – Danii i Francji. Obrońcy tytułu mieli chrapkę na trzeci tryumf z rzędu. Dania okazała się lepsza w ciągu całego meczu. Nerwowo zrobiło się w końcówce, gdzie roztrwonili przewagę do zaledwie jednego gola. Jednak to Duńczycy wygrali te wojnę nerwów i w konsekwencji zgarnęli złoto. Pokonali obrońców tytułu 28:26.

Ciekawie też było w meczach o medale w siatkówce mężczyzn. Liczyliśmy, że to podopieczni Stephana Antigi będą walczyć o krążki, ale ulegli USA 0:3 w ćwierćfinale. W meczu o trzecie miejsce USA zagrała z Rosją i ten mecz można zaliczyć do dreszczowców jakie kochamy. Nikt chyba nie spodziewał się aż takich emocji. Przy stanie 2:2 w setach czekał nas tie-break. Wojnę o brąz wygrali Amerykanie, pokonując Rosję 15:13 i cały mecz 3:2. Pierwszy raz od 20 lat naszego wschodniego sąsiada zabrakło na olimpijskim podium.

Zgoła inaczej było w finale. Gospodarze IO Brazylijczycy podejmowali Włochów i gładko ich pokonali 3:0. To spotkanie większej historii nie miało. Odnotujmy, że to trzeci złoty medal IO. W Pekinie i Londynie zajmowali drugie miejsce, by wreszcie na własnym terenie powtórzyć sukces z Barcelony (1992) i Aten (2004).

KONIEC IGRZYSK OLIMPIJSKICH

Przypominam, że o 00:10 rozpocznie się oficjalnie zakończenie Igrzysk. Następne odbędą się w Tokio w 2020 roku. Podczas tegorocznych zdobiliśmy 11 krążków: 2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych.