Arka o przełamanie, Lechia o kolejne zwycięstwo. Trójmiejskie derby po raz siódmy w ekstraklasie [HISTORIA POJEDYNKÓW]

Wcześniej trójmiejskie derby na poziomie ekstraklasy odbywały się sześć razy. Jedno spotkanie zakończyło się remisem, pozostałe wygrała Lechia. W niedzielę o godzinie 18 Arka powalczyła o przełamanie złej passy.

Pierwszy raz na najwyższym szczeblu rozgrywek derby odbyły się 3 października 2008 roku. W Gdyni do przerwy był bezbramkowy remis. W drugiej połowie bramkę rozstrzygającą wynik na korzyść Lechii strzelił Paweł Buzała. Okazję do rewanżu żółto-niebiescy mieli 25 kwietnia 2009 roku, ale po bramkach Piotra Wiśniewskiego i Buzały Lechia wygrała 2:1. Honorowego gola dla gdynian zdobył w ostatnich minutach Przemysław Trytko.

KOLEJNE WYGRANE LECHII

W kolejnym sezonie Arka przyjechała do Gdańska już w pierwszej kolejce. Inaugurujący sezon mecz bardzo dobrze rozpoczęli goście, którzy prowadzili po golu Marcina Wachowicza. Dziesięć minut później odpowiedział Karol Piątek, który jeszcze przed przerwą ustalił wynik spotkania na 2:1. Obrońca skutecznie wykonał rzut karny podyktowany po faulu na Łukaszu Surmie.

Drugie derby sezonu 2009/10 odbyły się 25 listopada. Tym razem gdańszczanie szybko wyszli na prowadzenie za sprawą Jana Zabłockiego. Po przerwie podwyższył sprowadzony latem Ivans Lukjanovs. Arkę stać było na strzelenie jednej bramki, a jej zdobywcą ponownie był Wachowicz. Napastnik poza spotkaniami z Lechią zdobył w lidze tylko jedną bramkę, przeciwko Polonii Bytom.

ARKA BLISKO PRZEŁAMANIA

Kolejne rozgrywki przyniosły jedne z najbardziej emocjonujących derbów w historii. Pierwszy mecz wygrała Lechia po bramce Wiśniewskiego. W drugim długo prowadziła Arka, dla której gola zdobył Emil Noll. W 88. minucie na 2:0 podwyższył Tabas Labukas i gdynianie byli o krok od wymarzonego zwycięstwa. Jednak minutę później kontaktową bramkę strzelił Paweł Nowak. Wydawało się, że na więcej biało-zielonym nie starczy już czasu. W ostatniej akcji meczu dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karne wykorzystał Luka Vučko, uciszając w ten sposób stadion w Gdyni. Upragnione zwycięstwo wymknęło się Arkowcom z rąk po raz kolejny.

W tym sezonie Arka zajęła przedostatnie miejsce w tabeli i spadła do I ligi. Pięć lat kibice w Gdyni czekali na powrót do ekstraklasy oraz kolejne wielkie derby Trójmiasta.