Na początku strach, a później mobilizacja i… zwycięstwo. Trefl Gdańsk pokonał Indykpol Olsztyn w pierwszym meczu o brąz

Dużo błędów, zarówno serwisowych, jak i technicznych, w pierwszych dwóch setach popełnili gdańszczanie, przez co mogłoby się wydawać, że wizja brązowego medalu PlusLigi powoli, lecz nieubłaganie, znika za mgłą. Na szczęście podopieczni Andrei Anastasiego, zamiast nerwowej próby zdobywania punktów, postawili na spokój i opanowanie, przez co doprowadzili do tie-breaka i w ostateczności wygrali w Hali Urania w Olsztynie z Indykpolem AZS Olsztyn 3:2.

Trefl Gdańsk w obecnym sezonie sięgnął już po Puchar Polski. W turnieju finałowym w Hali Stulecia we Wrocławiu wygrał z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 3:1 i PGE Skrą Bełchatów 3:0. W ćwierćfinale PlusLigi zwyciężył z Jastrzębskim Węglem, niestety, w półfinale uległ PGE Skrze.

Z kolei Indykpol AZS Olsztyn po raz pierwszy od dziesięciu lat awansował do czołowej czwórki ekstraklasy. Wcześniej, w sezonie 2007/2008, jeszcze jako Mlekpol AZS Olsztyn, zdobył brązowy medal. W tym sezonie, w ćwierćfinale pokonał Asseco Resovię, a półfinale, po dwóch meczach zakończonych tie-breakami, przegrał z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

BARDZO SŁABY POCZĄTEK

Na początku nic nie wskazywało na to, że gdańszczanie i tym razem odniosą sukces. Indykpol zdobył aż 6 asów serwisowych, z czego 3 w pierwszym secie. Rozkojarzenie Gdańskich Lwów i liczne błędy doprowadziły do przegrania przez nich pierwszego (16:25) i drugiego seta (24:26). Później zawodnicy Trefla jednak stopniowo odzyskiwali spokój i wygrali trzeciego seta 28:26, i czwartego 25:23, przez co doprowadzili do tie-breaka.

SKUTECZNIE W KOŃCÓWCE

Piąty set rozpoczął się punktami dla Gdańska. Obie drużyny szły łeb w łeb, choć widać było niewielką przewagę Trefla, którego zawodnicy byli opanowani i spokojni. Nie obyło się jednak bez asów serwisowych oraz agresywnych ataków w drużynie przeciwnej. Niezwykle skutecznym zawodnikiem w tej części meczu był Damian Schulz z Trefla, który doskonale blokował rywali i zdobywał punkty, mimo widocznego zmęczenia. Po zaciętej walce, piąty set zakończył się 15:12 dla Gdańska. Artur Szalpuk zdobył z kolei tytuł najlepszego zawodnika meczu.

Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (16:25, 24:26, 28:26, 25:23, 15:12). Rywalizacja o trzecie miejsce w PlusLidze toczy się do dwóch zwycięstw. Drugi i ewentualnie trzeci mecz, zostanie rozegrany w Ergo Arenie w sobotę 5 maja oraz w niedzielę 6 maja.