Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Mówisz gwiazda, myślisz Balintova. Słowaczka zapewnia koszykarkom Arki brąz Ekstraklasy

29 kwietnia 2019 16:29
w Sport
A A

Pokonanie Wisły Can Pack Kraków, potem pierwszy półfinał po wielu latach przerwy, a na koniec walka o brąz zakończona sukcesem – migawek z tego sezonu w wykonaniu koszykarek Arki w pamięci zostanie wiele. Gdynianki w decydującym meczu o brąz Energa Basket Ligi Kobiet wygrały, choć nie bez kłopotów ze Ślęzą Wrocław 65:60.

To był wreszcie mecz na miarę małego finału Energa Basket Ligi Kobiet. Po dwóch rywalizacjach zakończonych gładkimi zwycięstwami gospodarzy – najpierw Arki, a potem Ślęzy – trzecie, decydujące spotkanie dostarczyło dużo więcej emocji.

NUDNO JAK NA GRZYBACH?

Początek tego nie zapowiadał. Gdynianki w łatwy sposób osiągnęły przewagę, do przerwy mając aż 17 punktów więcej od rywalek z wynikiem 37:20. Kibice spodziewali się więc powtórki z pierwszego meczu, wygranego przez Arkę 71:52. Gdy na sam koniec trzeciej części meczu doskonale dysponowana w tej serii Barbora Balintova trafiła kolejny rzut, a przewaga przed ostatnimi 10 minutami nadal była bezpieczna (11 punktów), wydawało się, że nic złego gdyniankom się nie przydarzy.

Czwarta kwarta wynagrodziła kibicom obu drużyn deficyt emocji z wcześniejszych fragmentów tej rywalizacji. Do gry włączyła się niewidoczna wcześniej skrzydłowa Ślęzy Marissa Kastanek, punkty dołożyły także ukraińska środkowa Taissia Udodenko i silna skrzydlowa z USA Cierra Burdick. W hali gier Gdyńskiego Centrum Sportu zaczęło się robić gorąco. 57:52 na 5 minut przed końcem, czyli wynik, który niczego nie przesądzał.

BALINTOVA LUBI BRĄZ

W podobnych, stykowych momentach rywalizacji ćwierćfinałowej, odpowiedzialność za zespół brała Barbora Balintova. Nie inaczej było w decydujących minutach ostatniego spotkania o brąz. Balintova nie bała się wchodzić pod kosz, wywalczyła cenne przewinienia, a za nimi punkty pozwalające utrzymać minimalną przewagę. Słowacka rozgrywająca rzuciła 26 punktów, rozstrzygając spory, komu najbardziej nad morzem należą się podziękowania za brąz.

Gdyńskie koszykarki dobrze kończą pierwszy sezon, w którym przychodzi im grać pod nowym szyldem z nazwą tytularną Arki. W zakończonych właśnie rozgrywkach udało się włodarzom klubu zatrudnić zawodniczki, które utożsamiały się z klubem. To zupełnie nowa rzeczywistość po historii z Kahleah Copper – Amerykance, która dusiła się w Gdyni i choć uchodziła za największą gwiazdę zespołu, to nie zawsze była w 100-procentach zmobilizowana. W sezonie 2018/19 tego nie było. Balintova dobrze uzupełniała się z Emmą Cannon – amerykańską podkoszową, która w przeciwieństwie do wymienionej rodaczki, zżyła się z miastem i klubem i być może zostanie na kolejny sezon.

BĘDZIE JESZCZE LEPIEJ?

Trzecie miejsce można potraktować jako sukces i złożenie deklaracji władz klubu – powrócimy silniejsi i mamy apetyt na więcej. Teraz kluczowe będzie zatrzymanie gwiazd zespołu, w szczególności słowackiej rozgrywającej Barbory Balintovej. Bo po tym, w jaki sposób grała w fazie play-off, trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek sukcesy z udziałem Arki bez tej zawodniczki.

3. mecz o brąz Energa Basket Ligi: Arka Gdynia 65:60 Ślęza Wrocław (24:9, 13:11, 9:15, 19:25)

Punkty dla Arki: Balintova 26, Coffey 12, Makurat 9, Greinacher 7, Cannon 6

Punkty dla Ślęzy: Colson 18, Burdick 12, Udodenko 10, Kastanek 8

 

Paweł Kątnik

Tagi: Arka Gdynia

REKLAMA

NAJNOWSZE

Mural w Słupsku upamiętniający sanitariuszki II Wojny Światowej
Słupsk

Upamiętnienie sanitariuszek II wojny światowej. W Słupsku powstał nowy mural

Mural poświęcony polskim sanitariuszkom z czasów II Wojny...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:02
Parada Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku ulicami miasta
Trójmiasto

Dźwięczna parada przeszła ulicami miasta. 80 lat Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu świętuje jubileusz...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 09:22
(fot. Radio Gdańsk/Beata Jeziorska)
Powiśle

Trzeci dzień rejsu Radia Gdańsk z Wodami Polskimi. Poznajemy tajniki budowli hydrotechnicznych

Z Błotnika w gminie Cedry Wielkie, przez Sobieszewo,...

Martyna Krawcewicz
24 czerwca 2026 - 08:51

ZOBACZ TAKŻE

Piłkarze Arki podczas pierwszego treningu przed sezonem 2026/2027 (Fot. Radio Gdańsk/Paweł Kątnik)
Sport

Kadrowa rewolucja w Arce Gdynia. Nowy trener i masa odejść

2026-06-17
Czech Marek Jarolim objął funkcję pierwszego trenera Arki Gdynia
Sport

Marek Jarolím nowym trenerem Arki Gdynia

2026-06-17
(Fot. PAP/Adam Warżawa)
Sport

Derby Trójmiasta już tylko na zapleczu Ekstraklasy. Termalica drugim wygranym finiszu rozgrywek

2026-05-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.