Wydawało się niemożliwe, ale stało się faktem. Arka Gdynia zdegradowana do I ligi!

Szczypiorniści Arki spadli z PGNiG Superligi. Gdynianie w ostatnim meczu przegrali z Energa Wybrzeżem Gdańsk po rzutach karnych. Jednocześnie Stal Mielec wygrała z Zagłębiem Lubin i Arka spadła na ostatnie miejsce w tabeli, a w konsekwencji do niższej ligi. Spadek Arki był możliwy, ale wydawał się bardzo mało prawdopodobny. Gdynianie musieli przegrać z Energa Wybrzeżem, co raczej było prawdopodobne, ale jednocześnie ostatnia w tabeli Stal Mielec musiała wygrać z wyżej notowanym Zagłębiem Lubin. Do przerwy w obu meczach prowadzili faworyci – Energa Wybrzeże i Zagłębie – w dokładnie takim samym stosunku, 16:14.

FATALNE RZUTY KARNE

Wyniki obu spotkań układały się podobnie i wydawało się, że w obu przegrają drużyny z niższych miejsc w tabeli. Tymczasem Stal niespodziewanie odrobiła straty, zbudowała przewagę i wygrała z Zagłębiem 30:26. Arka wciąż miała wszystko w swoich rękach. Gdynianie musieli tylko wygrać w Derbach Trójmiasta. Tylko i aż, bo wcześniej nigdy im się to nie udało. Heroicznie walczyli o odrobienie strat i w ostatniej minucie prowadzili 26:25, ale gdańszczanie – za sprawą Jacka Suleja – doprowadzili do remisu i rzutów karnych. W nich dużo skuteczniejsi byli gospodarze, którzy wygrali 4:2 i tym samym sprawili, że Arka została zdegradowana do I ligi.

Gdynianie zrównali się punktami ze Stalą Mielec, ale w takim wypadku o kolejności w tabeli decyduje bilans bramkowy. Ten mielczanie mieli korzystniejszy i dlatego to oni będą o utrzymanie bić się w barażach, a Arka bezpośrednio zleciała z ligi.