Adam i Kasia, Janina i Stanisław, Aleksandra i inni. Biegacze uczcili pamięć obrońców Westerplatte

Adam Głogowski i Aleksandra Baranowska-Trzasko najlepsi w 57. Biegu Westerplatte. Na starcie najstarszego plenerowego biegu w Polsce stanęło ok. 3600 sympatyków biegania. Uczestnicy uczcili pamięć bohaterów września 1939 roku.

ADAM I KASIA

To był wielki dzień dla młodych małżonków. On zajął pierwsze miejsce, ona w rywalizacji kobiet była druga. Adam wygrał dzięki żonie, gdyby nie ona, nie stanąłby na starcie. Na jednym z ostatnich treningów dopadł go kryzys fizyczny i w konsekwencji mentalny. Chciał zrezygnować nie tylko z Biegu Westerplatte, ale z biegania w ogóle. Na miecie czekał cierpliwie, by szepnąć do ucha: „Dziękuję, kochanie…”.

Katarzyna Pobłocka-Głogowska była bardzo szczęśliwa. Po pierwsze dlatego, że jak zwykle miała rację, pod drugie sama stanęła na podium. Nie mogła wygrać, bo istnieje pewna prawidłowość – małżonkowie nigdy nie zajmują tego samego miejsca

SKROMNA ALEKSANDRA

Dzięki temu, że Głogowscy nie łamią zasad, pierwsze miejsce w rywalizacji kobiet było do obsadzenia. „Moje zwycięstwo to przypadek” stwierdziła skromnie na mecie Aleksandra Baranowska-Trzasko, którą wyprzedziło tylko 68 mężczyzn. Czas 37′ 27″ dla amatorki to wynik wręcz „kosmiczny”.

JANINA I STANISŁAW

Oboje mają razem prawie 170 lat. Janina Rosińska zaczęła biegać po przejściu na emeryturę. Zdążyła zdobyć już tyle trofeów, że założyła własne muzeum. Stanisław Nowiński karierę zaczynał w czasach słynnego Wunderteamu. W Biegu Westerplatte uczestniczył 48. raz. Od kilku lat biegają we dwoje. Na trasę ruszają pół godziny przed wszystkimi, by na metę zdążyć przed upływem limitu czasu. Kończąc bieg często trzymają się za ręce.